A A+ A++

Azja pozostaje nadal największym na świecie rynkiem sterowanych komputerowo robotów przemysłowych, co jest zasługą przede wszystkim Chin. Okazuje się, że prawie trzy czwarte wszystkich wyprodukowanych na świecie w 2021 roku robotów zostało zainstalowanych właśnie na tym kontynencie. Rok wcześniej, czyli w 2020 roku, był to udział na poziomie 70%.

Prym wiodą tu oczywiście Chiny, gdzie w zeszłym roku uruchomiono prawie 270 tysięcy robotów przemysłowych (porównując rok do roku, wzrost o nieco ponad 50%). Co drugi robot uruchomiony na świecie w zeszłym roku został wdrożony właśnie w Państwie Środka. Oznacza to, że w Chinach pracuje obecnie ponad milion robotów.

Japonia pozostała drugim po Chinach największym rynkiem robotów przemysłowych. W 2021 r. liczba instalacji takich urządzeń wzrosła w Japonii o 22% i wyniosła nieco ponad 47 tysięcy sztuk. W kraju tym funkcjonuje obecnie ponad 393 tysięcy takich robotów (o 5% więcej niż w 2021 roku).

Zobacz również:

Wszystkie badania potwierdzają, że po dwóch latach spadku we wszystkich głównych gałęziach przemysłu, w 2021 r. liczba instalacji robotów przemysłowych zaczęła ponownie rosnąć. Co ciekawe, to nie Chiny, ale Japonia jest obecnie głównym producentem robotów na świecie, eksportując w zeszłym roku rekordową liczbę 186 tysięcy takich urządzeń. Po czterech latach spadku liczby instalacji robotów w Japonii, zeszły rok był pierwszym, w którym odnotowano wzrost. Obecnie w japońskim przemyśle pracuje ogółem pracuje 366 tys. robotów (wzrost o 7%).

Trzecie miejsce przypadło w tym rankingu Stanom Zjednoczonym, które wyprzedzają Koreę Południową, gdzie liczba wdrożonych do użytku w zeszłym roku robotów przemysłowych wyniosła 32 tysięcy (wzrost o 2%).

Jeśli chodzi o Europę, to odnotowano wzrost o 24%. Na naszym kontynencie pracuje teraz prawie 85 tysięcy robotów przemysłowych. 84 302 sztuk w 2021 r. Niemcy, które należą do pięciu głównych rynków robotów na świecie, miały udział na poziomie 28% wszystkich instalacji w Europie. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy (17%) i Francja (7%).

Liczba zainstalowanych robotów w Niemczech wzrosła o 6% do 23 777 sztuk w 2021 r. Jest to druga największa liczba instalacji, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, po szczycie spowodowanym ogromnymi inwestycjami przemysłu motoryzacyjnego w 2018 r. (26 723 sztuki). Eksport robotów przemysłowych z Niemiec wzrósł o 41% do prawie 23 tysięcy sztuk, przekraczając już poziom sprzed pandemii.

We Włoszech odnotowano wzrost liczby instalacji robotów o 65% do nowego rekordowego poziomu 14 083 sztuk w 2021 roku. Francja zajmuje w Europie trzecie miejsce (wzrost o 11%), a Wielka Brytania czwarte (wzrost o 7%)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWrastaj w Hrubieszów
Następny artykuł🔴 Zderzenie ciągnika rolniczego z fiatem na DW993. Trzy osoby ranne