A A+ A++

Dzięki AI udało się odczytać zwęglony po erupcji Wezuwiusza zwój. Wiemy, gdzie pochowano Platona

Udało się rozszyfrować zwęglony po erupcji Wezuwiusza zwój z Herkulanum. Dzięki niemu wiemy, gdzie pochowano Platona, greckiego filozofa. Wiadomo było, że został pochowany w Akademii Ateńskiej – teraz znamy więcej szczegółów.

Consiglio Nazionale delle Ricerche podaje, że odzyskano 30% tekstu zwoju z Herkulanum, czyli ponad 1000 wyrazów. Ów zwój zawiera Historię Akademii Filodema z Gadary (110-40 p.n.e.). Udało się to dzięki zastosowaniu nowatorskich metodologii badawczych stosowanych w ramach projektu „GreekSchools”.

Projekt ten otrzymał dofinansowanie ERBN (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych) w wysokości 2 498 356 euro. Rozpoczął się w 2021 roku, trwał 5 lat i 8 miesięcy. Jest koordynowany przez Graziano Ranocchia we współpracy z Instytutem Nauk o Dziedzictwie Kulturowym (Cnr-ISPC) i Instytutem Lingwistyki Komputerowej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych oraz Biblioteką Narodową w Neapolu.

To właśnie w tej Bibliotece, znajduje się zwój papirus, spalony po erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Projekt, oprócz zbadania stanu zachowania tych artefaktów, ma na celu wydanie zaktualizowanej edycji – dzięki zastosowaniu technik obrazowania i metod filologicznych – Przeglądu Filozofów Filodemosa, najstarszej historii filozofii greckiej. Częścią niej jest Historia Akademii, która zawiera wiele ekskluzywnych informacji o Platonie i rozwoju Akademii pod rządami jego następców.

W porównaniu z poprzednimi wydaniami mamy do czynienia z niemal radykalnie zmienionym tekstem, który zawiera szereg nowych i konkretnych faktów dotyczących różnych filozofów akademickich. Dzięki nowemu wydaniu i jego kontekstualizacji uczeni doszli do nieoczekiwanych wniosków o interdyscyplinarnym zakresie filozofii starożytnej, biografii i literatury greckiej oraz historii książki,

– powiedział  Graziano Ranocchia.

Niektóre poprzednie integracje zostały zastąpione, niektóre wcześniej fragmentaryczne fragmenty zostały zintegrowane lub ponownie przeczytane. Powiększenie tekstu odpowiada w przybliżeniu odkryciu dziesięciu nowych fragmentów średniej wielkości papirusu. Nowe odczytania często czerpią z nowych i konkretnych faktów na temat Akademii Platońskiej, literatury hellenistycznej, Filodema z Gadary i historii starożytnej w ogóle

– przekazał Kilian Fleischer, redaktor projektu GreekSchools.

Dzięki rozszyfrowaniu zwęglonego zwoju wiemy, że Platon został pochowany w zarezerwowanym dla niego ogrodzie (prywatnym terenie przeznaczonym dla szkoły platońskiej) Akademii Ateńskiej, w pobliżu tzw. Museion, czyli świętego sanktuarium Muz.

Do tej pory wiadomo było jedynie, że został pochowany w Akademii. Z wypowiedzi tego samego filozofa wynika, że został sprzedany jako niewolnik na wyspie Egina już w 404 roku p.n.e., kiedy Spartanie podbili wyspę lub w 399 roku p.n.e., zaraz po śmierci Sokratesa.

Do tej pory uważano, że Platon został sprzedany w niewolę w 387 roku p.n.e. podczas pobytu na Sycylii na dworze Dionizego I z Syrakuz. W innym fragmencie, w dialogu między postaciami, Platon wyraża się z pogardą o zdolnościach muzycznych i rytmicznych barbarzyńskiego muzyka z Tracji.

Projekt GreekSchools ma również na celu opracowanie metod badania manuskryptów poprzez zastosowanie najbardziej zaawansowanych dostępnych obecnie technik obrazowania diagnostycznego (obrazowanie optyczne w podczerwieni i ultrafiolecie, obrazowanie molekularne i elementarne, obrazowanie termiczne, tomografia, cyfrowa mikroskopia optyczna itp.)

wyjaśniła Costanza Miliani z Cnr-Ispc.

Pracownicy tego Instytutu, Cnr-Scitec i innych europejskich ośrodków badawczych, korzystając z mobilnych instrumentów platformy Molab należącej do europejskiej infrastruktury badawczej Heritage E-RIHS, stosują nieinwazyjne techniki do papirusów opistograficznych i warstwowych w celu odczytania tekstu niedostępnego na odwrocie lub ukrytego w wielu warstwach.


Źródło: cnr.it

Fot. Akademia Platona, mozaika, źródło: Jebulon

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPędził przez Rembertów 127 km/h. Mandat uznał za “zbyt wysoki jak na polskie realia”
Następny artykułNadchodzą ważne zmiany w regulacjach na rynku kryptowalut