A A+ A++

W maju Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył prawie 83 tys. pasażerów. O połowę więcej niż miesiąc wcześniej. Do końca czerwca z lotniska w Gdańsku będzie można polecieć do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Norwegii, Włoch, Chorwacji, Grecji, Bułgarii, na Ukrainę, Cypr i Kretę. 

– Z Gdańska pasażerowie najczęściej latają do Wielkiej Brytanii, do Holandii oraz na północ Europy: do Norwegii i Szwecji. Podróżują przede wszystkim do pracy i do rodziny. Obsługujemy też loty czarterowe do Egiptu i Turcji – mówi Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego w Gdańsku. 

Na pomarańczowym świetle z Polski do Wielkiej Brytanii i Holandii

Od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje system “świateł drogowych”. Chodzi o różne zasady wjazdu do UK w zależności od kraju, z którego osoba przybywa. Polska znajduje się na liście pomarańczowej. 

Przed przyjazdem z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy wypełnić formularz lokacyjny, wykupić testy na drugi i ósmy dzień pobytu w Anglii, wykonać test w kierunku COVID-19.

Po przyjeździe z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz wykonać wykupione wcześniej testy na drugi i ósmy dzień pobytu w Anglii.

W przypadku złamania zasad kwarantanny grożą mandaty karne w maksymalnej wysokości 10 tys. funtów.

Od 15 maja władze Holandii zniosły apel o unikanie wszelkich podróży, które nie są absolutnie konieczne, i przywróciły system oznaczania kolorami poszczególnych stref świata. Polska jest oznaczana przez władze holenderskie kodem pomarańczowym.

Podróżni powyżej 13 lat wjeżdżający do Królestwa Niderlandów samolotem lub innym środkiem transportu z krajów wysokiego ryzyka (kod pomarańczowy) lub bardzo wysokiego ryzyka (kod czerwony) muszą posiadać negatywny wynik testu PCR, do którego materiał pobrano nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Holandii. Zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku okazania testu.

Od 1 czerwca na terenie Holandii wprowadzony został obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego. Polska nie znajduje wśród nich, ale dla podróżujących z Polski stanowczo zalecana jest 10-dniowa samoizolacja. Czas samoizolacji może zostać skrócony pod warunkiem przeprowadzenia testu PCR po pięciu dniach. Test nie jest wymagany, gdy mamy transfer na lotnisku w Holandii.

Hiszpania bez testów

Od poniedziałku osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą robić testu przed podróżą do Hiszpanii. Od tego dnia wystarczy mieć unijny certyfikat szczepienia/ozdrowieńca, który możemy sobie sami ściągnąć ze swojego Internetowego Konta Pacjenta. Bez testów – jak jesteśmy zaszczepieni lub przeszliśmy COVID-19 – możemy też pojechać do Chorwacji.

Do Norwegii droga zamknięta dla turystów z Polski i nie tylko

Jeśli chodzi o Norwegię, to 29 stycznia kraj zamknął do odwołania granice dla osób, które nie mają stałego zameldowania. Od 21 maja do kraju mogą wjechać osoby mieszkające w Norwegii, które nie są wpisane do ewidencji ludności. Muszą udokumentować zamieszkanie w Norwegii (wynajem lub mieszkanie własnościowe) i tymczasowy wyjazd z Norwegii, z którego się powraca.

W ramach wyjątków do Norwegii mogą wjechać m.in. rodzice, którzy realizują opiekę nad dzieckiem, bliscy krewni osób, które mają zameldowanie w Norwegii (małżonkowie, partnerzy w zarejestrowanym związku partnerskim/konkubinacie, nieletnie dzieci i pasierbowie oraz ich rodzice), osoby podróżujące samolotem z przesiadką na norweskich lotniskach, pracownicy, którzy otrzymali zgodę na wjazd na podstawie wniosku skierowanego przez pracodawcę, pracownicy platform wydobywczych. Do Norwegii nie mogą wjechać turyści

Osoby, które mogą wjechać do Norwegii z Polski, muszą wykonać test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym wylotem samolotu (wymagany negatywny wynik testu), zarejestrować swój wjazd do Norwegii i wskazać miejsce odbywania kwarantanny, poddać się testowi na COVID-19 na przejściu granicznym, bezpośrednio po wjeździe do Norwegii przejść 10-dniową kwarantannę.

W siódmym dniu kwarantanny należy poddać się testowi na COVID-19 metodą PCR. Test ten zapewniają gminy. Jeśli wynik testu będzie negatywny, można zakończyć kwarantannę.

Fot. Martyna Niećko / Agencja Gazeta

Z kolei do Szwecji nie ma zakazu wjazdu. Przy wjeździe natomiast trzeba okazać negatywny wyniku testu. Test może mieć maksymalnie 48 godzin od wykonania. Zatwierdzone są testy: antygenowy, PCR i LAMP. Informacje o wyniku testu muszą być określone w języku szwedzkim, angielskim, norweskim lub duńskim. Test muszą okazać również ozdrowieńcy i osoby zaszczepione.

Także przy podróży do Włoch konieczne jest wykonanie testu. 

Możesz zrobić test na lotnisku w Gdańsku

Osoby powracające do Polski podczas przekroczenia granicy otrzymują informację o objęciu kwarantanną wjazdową. Z tego obowiązku zwolnione są osoby powracające samolotem z krajów strefy Schengen, które są ozdrowieńcami, są zaszczepione podwójną dawką lub posiadają negatywny wynik testu. Wynik testu musi być uzyskany w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Na lotnisku w Gdańsku pracują dwa laboratoria wykonujące testy antygenowe. Jeden punkt wymazowy znajduje się w terminalu pasażerskim T2, w części ogólnodostępnej. To punkt dla osób wylatujących oraz tych, które zdecydują się wykonać test po powrocie, po kontroli granicznej.

Drugi punkt wymazowy wystartował 7 czerwca. Znajduje się w terminalu pasażerskim T2, w części zastrzeżonej. To punkt dla osób przylatujących, które zdecydują się wykonać test przed kontrolą graniczną. Laboratorium czynne jest cały tydzień od 11 do 2 w nocy. Na testy antygenowe nie trzeba się wcześniej rejestrować. Kosztują 160 zł od poniedziałku do piątku, 200 zł w weekendy. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSniper: Ghost Warrior Contracts 2 zalicza świetny start; CI Games chwali się wynikami
Następny artykułBiblioteka Jaworzno: Design Thinking czyli bibliotekarz kreatywny w…