Ścieżka Szafera
Dla tych, którzy nie chcą wyjeżdżać poza Rzeszów, dobrą opcją będzie spacer ścieżką Szafera prowadzącą brzegiem Wisłoka od Starego Cmentarza przy ul. Targowej, gdzie znajduje się pierwszy z dziewięciu przystanków do wyspy za rezerwatem Lisia Góra. Trasę nad Wisłokiem pewnie dobrze znacie, ale tym razem zwróćcie uwagę na tabliczki pokazujące osobliwości przyrodnicze brzegu Wisłoka i rezerwatu Lisia Góra.
Na terenie Starego Cmentarza można trafić na dorodne okazy bluszczu pospolitego i pióropusznika strusiego. Rosną tu także okazy wiązu szypułkowego, orzecha czarnego, topoli białej, sosny wejmutki czy platana klonolistnego. Zbliżając się do Wisłoka, możemy natknąć się na ciekawe okazy płazów, m.in. żabę trawną czy jaszczurkę zwinkę. Przy kładce pieszo-rowerowej znajduje się pomnik krypiarza Stanisława Nitki, który zajmował się przewożeniem tratwą mieszkańców Rzeszowa z jednego brzegu Wisłoka na drugi. Ostatni przystanek znajduje się przy dawnym przejściu na wyspę. Możemy spotkać tutaj ślady bytności bobra europejskiego.
Trasa ma 6 km i można ją pokonać w dwie godziny. Najlepiej na nogach lub rowerem. Przy ścieżce znajduje się też wiele miejsc do odpoczynku i plac zabaw.
Ścieżka dydaktyczna w rezerwacie Lisia Góra Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Park Buczyna
Na ciekawy krajoznawczy i edukacyjny spacer można się wybrać kilkadziesiąt kilometrów od Rzeszowa, w okolice Góry Ropczyckiej, gdzie znajduje się park Buczyna. To niewiele ponad 20 km od Rzeszowa, więc czeka nas maksymalnie 30 minut jazdy samochodem.
W parku są trzy stawy rybne. Trochę wyżej w parku rozpoczyna się zalesiony wąwóz. Dla rodzin, które lubią podczas spacerów częściej się zatrzymywać, są przygotowane drewniane konstrukcje, po których mogą się wspinać dzieci. Na trasie znajdują się również głazy narzutowe. Park posiada tablice edukacyjne, które informują o przyrodzie i historii Buczyny.
Ścieżka ma ok. 2 km i jest łatwa do pokonania dla starszych i najmłodszych. Spacer powinien zająć ok. dwóch godzin. Przy północnym skraju parku znajduje się mały parking.
Bobrowa Dolina
Jeśli ktoś chce się wybrać na trochę dalszą przejażdżkę, ok. 60 km od Rzeszowa, to warto pojechać do gminy Bircza, a dokładnie – do Bobrowej Doliny w Lipie. Trasa ma 2,5 km długości, można ją przejść w półtorej godziny. Przed wejściem na ścieżkę znajduje się parking. Trasę wyznaczają strzałki kierunkowe oraz znaczki na drzewach. Wytyczono ją wzdłuż prawego dopływu potoku Lipka. Sprowadzone w połowie lat 90. trzy pary bobrów z nadleśnictwa Wiżajny (okolice Suwałk) skolonizowały szybko całą dolinę, która kiedyś wchodziła w skład dóbr dworskich, a jej stoki użytkowano rolniczo. Gdy padło rolnictwo, powstały tereny bagienne, idealne dla bytowania bobra.
Na początku trasy przechodzimy po grobli stawu hodowlanego porośniętego szuwarami. Na powierzchni stawu można obserwować ptaki: kaczki krzyżówki, cyraneczki oraz czaple siwe. Obszar ten jest zamieszkany nie tylko przez bobry, ale też przez wydry.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS