(Fot. wk)
Arboretum Wojsławice
Arboretum Wojsławice jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajduje się w miejscowości Wojsławice, na terenie chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.
To nadzwyczajne miejsce. Na ponad 60 hektarach jest ponad 14 tysięcy gatunków roślin i ich odmian. Wiosna to okres wyjątkowy w ogrodzie, bogactwo Arboretum jest szczególnie widoczne w okresie kwitnienia roślin. (Fot. mat. Arboretum Wojsławice)
Wzgórze Wiszniak
To mające 247 metrów wzniesienie w paśmie Wzgórz Trzebnickich, nazywanych Kocimi Górami. Łagodne pagórki idealnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, także dla dzieci. Na Wiszniaku zaaranżowano miejsce na niewielki biwak, są wiaty, ławki i stoły, miejsce na ognisko i stojaki na rowery. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na przedmieście Wrocławia i samo miasto, a przy dobrej pogodzie widać Sudety Południowe. W pobliżu jest jeszcze kilka urokliwych miejsc z bajecznymi widokami. (Fot. UG Wisznia Mała)
Zamek Grodno i Zagórze Śląskie
To prawdziwa perełka Dolnego Śląska. Na styku Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich znajduje się Zamek Grodno i zapora wodna w Zagórzu Śląskim. Te miejsca koniecznie trzeba zobaczyć będąc w dolinie rzeki Bystrzycy. Spacer można zacząć od wsi Lubachów, do której dojedziemy pociągiem. Ze stacji kolejowej musimy skierować się na zielony szlak do Zapory Wodnej na Bystrzycy. Dojdziemy tam w około 40 minut po drodze mijając Elektrownię Wodną Lubachów. Sama zapora to wielka atrakcja – ma długość 230 metrów i jest wysoka na 44 metry. Jest jedną z największych tego typu konstrukcji w Polsce. A widoki z zapory na jezioro Bystrzyckie są rewelacyjne! Góry wpadające do wody i w oddali pływające kajaki i pontony. (Fot. Marcin Jagiellicz)
Zalew Mietkowski
Zalew Mietkowski Świetna opcja na jednodniowy wypad 35 km od Wrocławia. Znajduje się tu wyjątkowy punkt widokowy na Ślężę oraz przystań dla łodzi. Możecie już skorzystać z kajaków i rowerów wodnych. Atrakcją w tym rejonie jest zapora, która służy do piętrzenia wody na rzece Bystrzycy. Polecamy spacer z zapory prosto na plażę w Borzygniewie. Nad Zalewem Mietkowskim zrobicie rewelacyjne zdjęcia z dziką naturą w tle. Z ciekawostek warto wymienić, że zapora ma 16 m wysokości a samo jezioro znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. W rejon jeziora dojedziemy m.in. pociągami KD z Wrocławia do Mietkowa w ok. 30 minut. (Fot. wk)
Kompleks Stawów Milickich
To piękna kraina, w której znajduje się łącznie 285 stawów rybnych o różnej powierzchni. W dorzeczu Baryczy zobaczymy wiele gatunków dzikiego ptactwa, m.in. łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy i bielik. Są tu długie ścieżki dydaktyczne, szachulcowa leśniczówka, czy Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Z Wrocławia do Milicza dojedziecie pociągiem Kolei Dolnośląskich w ok. 80 minut. Autem w ok. 50 minut. Z dworca kolejowego w Miliczu krajobrazową ścieżką dotrzemy do Rudy Milickiej, gdzie zaczyna się trasa dydaktyczna w kierunku Stawów Milickich. To idealna wycieczka na jeden dzień, także z rowerem. (Fot. mat. Dolny Śląsk)
Pałac w Goszczu
W czasie majówki warto wybrać się też do odnowionego Pałacu w Goszczu. Wokół jest wiele pięknych tras pieszych i rowerowych. Ale to nie wszystko. 5 maja odbędzie się tam pałacowa majówkę z fiatem 126p. Podczas wydarzenia oprócz pięknych “maluszków” będzie można także podziwiać barokowe stroje wykonane przez mieszkańców naszej gminy. Obowiązuje opłata 50 zł. W cenie jest limitowana naklejka, bon żywieniowy o wartości 20 złotych i bilet na oprowadzenie z przewodnikiem po pałacu. (Fot. mat. Pałac Goszcz)
Zoo w Lubinie
Nowością w zoo jest otwarta w 2023 r. ścieżka edukacyjno-turystyczna „Fauna Polski” z wybiegiem żubrów. Poza tym istnieją: Szlak Ptaków z wolierami dla ponad 60 gatunków ptaków z Polski i ze świata, Szlak Zwierząt Wiejskich z największą kolekcją polskich ras rodzimych, Szlak Zwierząt Wymarłych z kilkudziesięcioma pełnowymiarowymi figurami oraz Szlak Pomników Przyrody z piętnastoma drzewami pomnikowymi. Na terenie ogrodu znajduje się także duży plac zabaw z fontanną i wiele miejsc do przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. ZOO Lubin otwarte jest codziennie (365 dni w roku), także w niedziele i święta. Wstęp jest bezpłatny, a w maju zoo można odwiedzać od godziny 7 do 20. Z Wrocławia do Lubina pociągiem można dojechać w ponad godzinę. (Fot. Zoo w Lubinie)
Bardo nad Nysą Kłodzką
Zaledwie 70 kilometrów od Wrocławia znajduje się jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska. To Barto, malowniczo położona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Jest tu wiele tras pieszych i rowerowych. Jeśli przyjedziemy do miasta pociągiem warto od razu udać się w kierunku bardzkiej starówki przez kamienny most. Ulicą Główną dojdziemy do bardzkiej perełki, czyli barokowego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który góruje nad miastem. Po zwiedzaniu warto udać się na Wzgórze Różańcowe. Wzdłuż trasy zobaczymy wyjątkowe kaplice, które zaprojektowano je w różnym stylu architektonicznym, przez co możemy tu podziwiać np. średniowieczny zamek kamienny, czy mauretańską twierdzę. Cała trasa ma około 2 km i jest łagodna. (Fot. bardo.pl)
Zamek Książ i Palmiarnia
Na spacerowiczów czekają ogrody i park, stajnie i palmiarnia, a także kilometry oznaczonych tras tematycznych. W obrębie Książańskiego Parku Narodowego zawędrować można do arboretum – Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego czy do rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem. Co więcej, w czasie majówki będzie odbywał się tam Festiwal Sztuki i Kwiatów. (Fot. arch. Tuwroclaw.com)
Kolorowe Jeziorka
Niepozorna wieś Wieściszowice położona w Rudawskim Parku Krajobrazowym od lat przyciąga turystów z kraju i Europy. Turystów przyciągają kolorowe jeziorka, których kolor związany jest ze składem chemicznym dna i ścian wyrobisk. Wejście na szlak jest darmowy. (Fot. Wikipedia)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS