A A+ A++

Majówka 2022 nad Biebrzą – Halinówka

Urlop lub weekend spędzony w Halinówce to wspaniały relaks w naturalnym środowisku. Jest idealnym miejscem wypoczynku dla każdego kto szuka spokoju.

Na ogrodzonym hektarowym terenie znajduje się sad. Wiosną pozwala zachwycać się wspaniałym widokiem rozwijających się pąków kwiatowych, natomiast latem jest źródłem świeżych owoców.

Do dyspozycji gości jest przestronna altana z grillem do biesiadowania lub wypicia porannej kawy słuchając śpiewu ptaków. Fajną rozrywką i wspólną zabawą będzie ognisko, gdzie upieczemy kiełbaski lub inne specjały oraz pośpiewamy w doborowym towarzystwie.

Dużą atrakcją, szczególnie dla wędkarzy, może być zarybiony staw, gdzie można złowić rybkę. Teren tonie w niezwykłej zieleni z miejscem na hamaki, leżaki i huśtawkę. Z okien czasami można dostrzec różnorodne zwierzęta. Bywa, że przyjdą nawet łosie.

Pokoje czyste, wygodne i przytulne w nowoczesnym stylu. Każdy z telewizorem i indywidualną łazienką. Na rozległym terenie jest dużo miejsc parkingowych, więc zmotoryzowani nie muszą martwić się o swoje pojazdy.

Lokalizacja

Położona w otoczeniu pól, łąk i lasu. Poza miejscowością, znacznie oddalone od innych zabudowań.
Zaletą lokalizacji jest ustronne miejsce przy jednoczesnej bliskości stref komunikacyjnych. Dzięki czemu to doskonały punkt wypadowy do różnego rodzaju wycieczek.
Raj dla miłośników przyrody i traperskiej przygody, obserwatorów ptaków i miłośników „bezkrwawych”, fotograficznych łowów. Biebrza zwana też „Polską Amazonią” bierze swój początek niedaleko granicy z Białorusią a kończy pod Wizną, gdzie wpada do Narwi.
Aby chronić ten bezcenny teren we wrześniu 1993r. powstał Biebrzański Park Narodowy z unikalną w skali europejskiej przyrodą. Nad Biebrzą możesz w ciszy i spokoju wypocząć, popłynąć kajakiem, powędrować ciekawymi szlakami przez bagienne bezdroża, w spokoju i ciszy powędkować – wykupiwszy oczywiście wcześniej licencję na połów ryb. Tylko tutaj będziesz mógł zaobserwować i zarejestrować niezwykłe zjawiska przyrodnicze.

Walory turystyczne i atrakcje

Biebrzański Park Narodowy ma do zaoferowania  ponad 600 km szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych.  Spośród wielu tras rowerowych, uwagę należy zwrócić na „Podlaski Szlak Bociani”. 
Szlaki piesze w czasie wiosennych rozlewisk są niełatwe do przebycia, ale rekompensatą za trud są wspaniałe widoki krajobrazu oraz przylatujące w tym okresie ptaki. Specjalnie dla pasjonatów ornitologii przy szlakach  zbudowano wieże obserwacyjne, z których można dostrzec nierzadko unikatowe gatunki ptaków oraz oczywiście łosie i inne zwierzęta.
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji jest Twierdza Osowiec z końca XIX w. Zlokalizowana jest w pobliżu siedziby dyrekcji parku. Do zwiedzania udostępniony jest Fort i Muzeum Twierdzy Osowiec.
W siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego podziwiać można wystawy zdjęć o tematyce przyrodniczej, ekspozycję ukazującą np. łosia czy bataliona oraz obejrzeć film o Biebrzańskim Parku Narodowym.
• Twierdza Osowiec
• Wieże widokowe, kładka edukacyjna
• Rezerwat Czerwone Bagno
• Torfowiska
• Rock na bagnie
• Szlak Green Velo (szlak rowerowy)

Goniądz

Goniądz to małe miasteczko nad Biebrzą, położone w centrum Województwa Podlaskiego. Piękne, pełne uroczych zakątków i zupełnie nie odkryte.

Historia miasteczka sięga 1358 roku.

Jest to dwutysięczne, typowo rolnicze miasteczko. Blisko 60% powierzchni gminy leży na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Na wzniesieniu, stoi kościół parafialny pod wezwaniem św. Agnieszki. Kościół zbudowany w latach 1922 – 1924 w stylu neobarokowym.

Okolica charakteryzuje się:
• wiosennymi rozlewiskami, które tworzą niespotykany krajobraz,
• ptasim rajem, który przyciąga nad Biebrzę ornitologów z całego świata,
• bogatym światem roślin objętych ochroną, jedną z licznych perełek są żółte storczyki, które latem przyozdabiają bagienne łąki,
• królestwem łosia, któremu udało się przetrwać w rozległym i niedostępnym dla ludzi Rezerwacie Czerwone Bagno,
• bagnami Biebrzańskimi – udostępnione są szlaki piesze, rowerowe i wodne,
• tradycyjnym rolnictwem i rękodziełem ludowym przekazywanym z dziada pradziada,
• Carską Twierdzą Osowiec, której zadaniem była obrona przed ewentualnym atakiem ze strony wojsk niemieckich z Prus Wschodnich.

Spływy kajakowe

Być na Biebrzy i nie spłynąć nią, to jak być w Rzymie i nie zobaczyć Koloseum. Koniecznie przeznacz choćby jeden dzień na przygodę na wodzie. Bo kogo choć raz poniesie nurt rzeki na szerokie wiosenne rozlewiska, kto w porannej mgle natknie się na płynącą z rybą w pysku wydrę i spłoszy rzadkie przecież łabędzie krzykliwe, ten często wracał nad tą naszą rzekę, odkrywając kolejne karty z talii zwanej Biebrza.
Jeśli to poczujesz, to znaczy że stałeś się „biebrznięty” i dołączysz do grona ludzi zaślepionych tą tajemniczą, surową ale i łaskawą krainą.

Zapraszamy na niezapomniany wypoczynek z halinowka-goniadz.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzealny koncert muzyki pasyjnej
Następny artykuł5 kwietnia zmarł Krzysztof Krawczyk. Dziś pierwsza rocznica jego śmierci