A A+ A++

Lato, upał, wydaje się, że cieplej być nie może, a jednak co rusz ogłaszane są kolejne rekordy temperatury. W niektórych miejscach jest tak skwarno, że aż trudno to sobie wyobrazić. Gdzie jest najgorętsze miejsce na Ziemi? Jakie kraje są najcieplejsze na świecie? W tych punktach odnotowano najwyższe temperatury.

Fale upałów zdarzają się coraz częściej. W jakich miejscach na świecie jest nacieplej?
/photochicken /123RF/PICSEL

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) oficjalnie potwierdziła, że odkąd prowadzone są pomiary, nie było cieplejszego roku niż rok 2023. Teraz w dodatku ogłoszono, że dopiero co miniony czerwiec został uznany za najcieplejszy czerwiec na świecie w historii pomiarów i 13. miesiąc z rzędu, w którym ustanowiono miesięczny rekord temperatury. W dodatku już docierają informacje o kolejnych wysokich wynikach pomiarów.  

Ekstremalne upały dają się ponadto we znaki nie tylko w miejscach, gdzie od lat notowane są najwyższe temperatury na świecie, ale i w krajach, gdzie do tej pory nie było tak gorąco.

Gdzie jest najgorętsze miejsce na Ziemi? Lista rekordów temperatury

W jakich obszarach jest najcieplej na świecie? Oto lista punktów, które zostały oficjalnie uznane przez WMO za najcieplejsze na Ziemi, według najwyższej zanotowanej temperatury powietrza. Temperatury są szacowane z niewielkim marginesem niepewności, dlatego niekiedy podawane są wartości zbliżone.

  1. Dolina Śmierci w Stanach Zjednoczonych, Ameryka Północna.
    Według Światowej Organizacji Meteorologicznej jest to region, w którym zanotowano najwyższą temperaturę na Ziemi. Właśnie w Dolinie Śmierci, dokładnie we wiosce Furnace Creek odnotowano najwyższą temperaturę powietrza w historii – 10 lipca 1913 r. wyniosła rekordowe ~56,7°C (134,1 °F). W późniejszym czasie parę razy notowano skoki do 54,5°C. Według ostatnich prognoz Dolinę Śmierci, która cały czas cieszy się mianem najgorętszego miejsca na Ziemi, mają wkrótce ponownie nawiedzić temperatury właśnie na poziomie 54,4°C.
  2. Kibili w Tunezji, Afryka.
    Na drugim miejscu WMO osadziła Kibili w Tunezji, gdzie zarejestrowano w 1931 r. rekord w wysokości ~55°C (131 °F).
  3. Tirat Cewi w Izraelu, Azja.
    WMO potwierdziła, że rekordowa temperatura w Izraelu została zanotowana w 1942 r. i osiągnęła ~54°C (129 °F).
  4. Mitribah w Kuwejcie, Azja.
    WMO oficjalnie uznała rekord z 2016 roku, kiedy temperatura powietrza osiągnęła ~53,9°C (129 °F).
  5. Turbat w Pakistanie, Azja.
    WMO potwierdziła rekord temperatury z 2017 roku w wysokości ~53,7°C (128,7 °F).

Zgłoszeń jest jednak o wiele więcej. Większość z nich dociera z różnych punktów Afryki oraz Azji. Wymienić tu można Araoune i Timbuktu w Mali, gdzie obserwacje dotyczą temperatur na poziomie 54,4°C (130 °F), jest też Ahwaz w Iranie, gdzie zanotowano w 2017 r. temperaturę powietrza w wysokości ~54°C (129,2 °F). Zgłoszone do weryfikacji zostało też Basra w Iraku, gdzie padł rekord w okolicach ~53,9°C (129 °F). WMO co jakiś czas publikuje wyniki analizy danych dotyczących pomiarów i dodaje kolejne rekordy do bazy.

Jaki jest najcieplejszy kraj na świecie?

Gdzie jest najcieplej na świecie? Oprócz rekordów temperatur obserwowanych danego dnia warto też spojrzeć w ujęciu nieco bardziej ogólnym i wyodrębnić najgorętsze kraje na Ziemi. W tych rejonach rekordy nie dotyczą poszczególnych odczytów, a średniej rocznej temperatury. Które miejsca można więc zaliczyć do najgorętszych krajów świata? Według Climate Change Knowledge Portal są to:

  1. Burkina Faso w Afryce. W tym kraju średnią roczną temperaturę wyliczono na ~29,26°C, z czego w najgorętszym okresie termometr regularnie pokazuje ponad 40°C.
  2. Mali w Afryce, gdzie średnią roczną temperaturę oszacowano na ~29,21°C (od czasu do czasu temperatury potrafią tu przekroczyć 50°C).
  3. Senegal w Afryce. Tutaj średnią roczną temperaturę szacuje się na ~28,9°C.
  4. Mauretania w Afryce. W tym przypadku mowa jest o średnich rocznych temperaturach na poziomie ~28,82°C.
  5. Tuvalu w Oceanii. Niewielki … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: Drogowcy ponownie na DK 91 w Częstochowie. Gdzie tym razem?
Następny artykułProblemy z kopaniem tunelu pod Łodzią. Mieszkańcy tracą cierpliwość