Gdyńskie pomysły i rozwiązania po raz kolejny zostały dostrzeżone i docenione na arenie międzynarodowej. Projekt „Gdynia dla Medyka” oraz miejski program wsparcia w czasie pandemii dla uczniów, nauczycieli i rodziców walczyły o nagrodę „Innowacje w Polityce” („The Innovation In Politics Award”). Oba znalazły się w finale konkursu. Zwycięzcę oraz finalistów wybrało jury składające się z 1 032 obywateli europejskich państw.
Nagrody „Innowacje w Polityce” są przyznawane co roku za innowacyjne działania w różnych obszarach. To wyróżnienie dla kreatywnych polityków z całej Europy, którzy mają odwagę przełamywać schematy, a także szukać i wdrażać nowatorskie rozwiązania odpowiadające na współczesne wyzwania. W ten sposób są doceniane projekty oparte na europejskich wartościach, takich jak równowaga społeczna, demokracja i prawa człowieka – niezależnie od przynależności partyjnej i zajmowanego stanowiska.
W piątek, 14 stycznia w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach odbyła się gala wręczenia nagród „Innowacje w Polityce” w kategorii „Strategie COVID-19”. Podczas uroczystości Gdynię reprezentowali wiceprezydenci: Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Bartosz Bartoszewicz.
O zwycięstwo walczyło 10 inicjatyw. W finale tegorocznej edycji konkursu, który organizuje wiedeński Instytut Innowacji w Polityce, znalazły się dwa gdyńskie projekty.
„Gdynia dla Medyka”
Pierwszy z nich to „Gdynia dla Medyka”. Koordynowała go wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała. Był on skierowany do kadry medycznej szczególnie narażonej na zakażenie koronawirusem. W ramach akcji powstała całodobowa infolinia, którą obsługiwały gdyńskie urzędniczki. Pracownicy pogotowia, Szpitali Pomorskich, Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gdyni mogli tam dzwonić o dowolnej porze i uzyskać pomoc w znalezieniu, noclegu, wsparcia psychologicznego albo transportu do lub z pracy. Operatorki telefonu koordynowały także dostawy posiłków w ramach akcji #gastropomaga, tak by otrzymali je nie tylko ci, którzy są aktualnie na dyżurze, ale i ci, którzy go skończyli.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała otrzymała statuetkę „Innowacji w Polityce” i jest jedyną Polką, której przyznano tę nagrodę. Jury przyznało wtedy nagrodę główną w kategorii “Gospodarka” za miejski program wsparcia dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19. Chodziło o vouchery dla przedsiębiorców na profesjonalne usługi doradcze realizowane online. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w osobnym artykule na stronie gdynia.pl.
Podczas piątkowej gali wiceprezydent Gdyni odebrała zatem dwa dyplomy – za ubiegłoroczny zwycięski program oraz za tegoroczny projekt finałowy.
– Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, ważne było szybkie działanie. Wiele grup potrzebowało wtedy dodatkowego wsparcia. Lekarze walczyli i nadal walczą na pierwszej linii frontu, dlatego postanowiliśmy szczególnie o nich zadbać. Z kolei lockdown najbardziej odbił się na przedsiębiorcach, stąd dla nich również przygotowaliśmy pakiety pomocowe. Nasze działania od początku cieszyły się uznaniem. Cieszy nas to, że dostrzeżono i doceniono je również na arenie międzynarodowej. Wyróżnienie jest tym większe, że zarówno zwycięzców, jak i finalistów wybiera jury obywatelskie, w którego skład wchodzi ponad tysiąc Europejczyków – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Wsparcie dla uczniów, nauczycieli i rodziców
Drugi gdyński projekt, który znalazł się w tegorocznym finale, to „Program wspierania uczniów, nauczycieli i rodziców w czasie pandemii”, koordynowany przez wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza. Obejmował on szereg działań. Izolacja społeczna, nauka i praca zdalna, lęk o zdrowie własne i rodziny – z tym musiał się mierzyć każdy z nas. To wszystko odcisnęło piętno na psychospołecznej kondycji dzieci, młodzieży i dorosłych. Samorząd Gdyni dostrzegł idące za tym zagrożenia i postanowił działać. Nauczyciele mogli liczyć m.in. na fachowe wsparcie. Miasto wykupiło dla nich vouchery do prywatnych gabinetów psychologicznych. Uruchomiono też gdyński telefon zaufania oraz czat dla dzieci i młodzieży „Co u Cb?”. Dyżury pełnią tam dyplomowani psycholodzy oraz młodzi ludzie, którzy kończą studia psychologiczne i przeszli specjalistyczne szkolenie przygotowujące do kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Kolejne z działań to badanie dotyczące jakości relacji szkolnych. Przeprowadzono je w gdyńskich placówkach oświatowych. Ich wyniki pokazały, jak naprawdę wyglądają relacje między uczniami, nauczycielami a rodzicami. W efekcie szkoły otrzymały konkretne rekomendacje działań, które poprawią więzi społeczne, a także poziom zadowolenia wszystkich grup.
W ramach programu zadbano o odpowiednie wsparcie merytoryczne dla ósmoklasistów i maturzystów. Stworzono „Akademię Ósmoklasisty” oraz „Akademię Maturzysty”. To wirtualna baza z niezbędnymi materiałami edukacyjnymi, z których mogli korzystać uczniowie, przygotowując się do egzaminów. Organizowano również konsultacje przedmiotowe w grupach i online. Były też prelekcje na temat metod skutecznego uczenia się i motywacji. Z kolei rodzice uczniów mogli wziąć udział w webinariach z psychologiem na temat efektywnych metod nauki do egzaminów, wspierania i motywowania swojego dziecka. Ponadto przeprowadzono także pakiet szkoleń online dla nauczycieli języka polskiego, matematyki i języków obcych. Wszystko po to, aby mogli oni przygotować uczniów do pracy z arkuszem egzaminacyjnym w zakresie wyżej wymienionych przedmiotów. Miasto zakupiło również sprzęt do e-learningu dla uczniów i nauczycieli, a także wdrożyło nowy program wsparcia dotyczący depresji.
– Edukacja buduje kolejne pokolenia, które będą miały wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza wspólna przyszłość. Dlatego tak ważne jest wsparcie dzieci i młodzieży na każdym etapie kształcenia. Jednocześnie nie można też zapominać o kadrze szkolnej oraz rodzicach, którzy w dobie pandemii musieli się mierzyć z wieloma wyzwaniami. Jesteśmy dumni, że nasz projekt wsparcia systemu edukacji zyskał uznanie europejskiej społeczności. Mamy nadzieję, że zainspiruje inne samorządy, które borykają się ze skutkami pandemii w edukacji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W najlepszej dziesiątce w kategorii „Strategie COVID-19” znalazły się też projekty z Gdańska, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Litwy i Belgii. Nagrodę główną otrzymali w tym roku politycy z hiszpańskiej Aragonii, gdzie powstała platforma obywatelska Brake the Curve. Gromadzono tam pomysły na lokalne inicjatywy obywatelskie.
Więcej informacji o wszystkich finalistach tegorocznej edycji można znaleźć na oficjalnej stronie instytutu.
Podczas piątkowej uroczystości wręczono również dyplomy dla finalistów konkursu „Innowacje w Polityce” z 2020 roku. W ubiegłym roku uroczysta gala odbyła się online. Organizatorzy konkursu postanowili więc przekazać dyplomy osobiście dopiero teraz. W 2020 roku do Gdyni trafiła wspomniana wcześniej nagroda główna w kategorii „Gospodarka” za miejski program wsparcia dla przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19. Ponadto trzy inne inicjatywy znalazły się w finale konkursu. Były to: „Gdyński Falochron”, który walczył o laur w kategorii „Kryzys koronowy”, UrbanLab Gdynia w kategorii „Demokracja” oraz Konto Mieszkańca, które znalazło się wśród dziesięciu najlepszych projektów Europy w kategorii „Cyfryzacja”.
O konkursie
„Innowacje w Polityce” („The Innovation in Politics Awards”) to konkurs honorujący odważnych i kreatywnych polityków z Europy, który może służyć jako źródło inspiracji dla innych.
Nagrody są przyznawane w 9 kategoriach: „Społeczność lokalna”, „Demokracja”, „Cyfryzacja”, „Ekologia”, „Ekonomia”, „Edukacja”, „Prawa człowieka”, „Jakość życia” oraz „Strategie COVID-19”. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 413 projektów z 25 krajów europejskich. Do finału zakwalifikowano 90 projektów – po 10 w każdej kategorii. To spośród nich wybierani są laureaci. O tym, kto otrzyma nagrody, decyduje jury obywatelskie. W jego skład wchodzi tysiąc obywateli europejskich państw.
Organizatorem konkursu jest wiedeński Instytut Innowacji w Polityce (The Innovation in Politics Institute) – ogólnoeuropejska organizacja działająca na rzecz polityków i instytucji politycznych, która stoi na straży jakości polityki w Europie. Oprócz głównej siedziby działają także przedstawicielstwa krajowe instytutu. Są zlokalizowane w Belgii, Bułgarii, Francji, Grecji, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, na Litwie, w Polsce, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS