Byli ściśle związani z Gdynią. O niej opowiadali, w niej tworzyli, działali. Choć nie ma ich już z nami, to pamięć o nich pozostanie w naszym mieście wiecznie żywa. Z okazji Dnia Wszystkich Świętych wspominamy tych, których pożegnaliśmy w minionym roku.
Gdynia pamięta o wyjątkowych osobach związanych z miastem, których nie ma już wśród nas. Wspominamy tych, którzy odeszli w minionym roku. To wybitne postacie związane z morzem, ale także artyści, działacze społeczni i duchowni.
ZBIGNIEW JUJKA
W listopadzie ubiegłego roku pożegnaliśmy Zbigniewa Jujkę. Choć mieszkał i tworzył w Gdańsku, to jego satyryczne rysunki znano w całym Trójmieście. Ukazujące się na łamach „Dziennika Bałtyckiego” paski w niezwykle inteligenty i przewrotny sposób komentowały otaczającą nas rzeczywistość, wydarzenia polityczne i społeczne z kraju i ze świata.
Zbigniew Jujka zmarł 18 listopada 2019 roku. Spoczął na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
EDWARD KINAS
Był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy pomorskiego żeglarstwa. Przez wiele lat pełnił funkcje wiceprezesa Pomorskiego Związku Żeglarstwa i komandora Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. Znakomity żeglarz. Osiągał sukcesy, startując w rozmaitych regatach, w tym tych najważniejszych w skali kraju. Płynąc jachtem „Tornado”, wygrał w 2005 roku grupę C podczas „The Tall Ship Races”.
Większość swojego życia poświęcił służbie w Marynarce Wojennej. To tu ukończył szkołę oficerską, pływał na „Iskrze” i okrętach podwodnych, a także pracował w Dowództwie Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zdobył stopień komandora.
Odszedł 17 grudnia 2019 roku.
ZENON GRALAK
Był żeglarzem, działaczem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarzem i publicystą morskim – współtwórcą nagrody „Rejs Roku”.
Z urodzenia: gdynianin. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego. To właśnie podczas szkolnych lat zaczęła się jego wielka przygoda z morzem. W ramach ćwiczeń pływał na szalupach wiosłowych po zrujnowanym basenie portowym w Gdyni.
W 1955 roku rozpoczął pracę w „Głosie Wybrzeża”, w dziale ekonomiczno-morskim. Rok później został członkiem Jacht Klubu Arka, działającego przy Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich „Arka”. Jako dziennikarz, a zarazem żeglarz, uczestniczył w latach 60. i 70. w rejsach „Daru Pomorza”. W 1974 roku był szefem prasowym Tall Ships’ Races w Gdyni. Przepłynął łącznie ok. 50 000 tys. mil morskich, w tym blisko 30 tys. na „Darze Pomorza”.
Zenon Gralak wspólnie z redaktorami Tadeuszem Jabłońskim i Kazimierzem Kołodziejem z „Głosu Wybrzeża” był pomysłodawcą ustanowienia prestiżowych nagród żeglarskich Rejs Roku i Srebrny Sekstant w 1970 roku.
Zaangażowany był również w powstanie Bractwa Kaphornowców, Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz Społecznego Komitetu Budowy „Daru Młodzieży”.
Zmarł 9 stycznia. Miał 86 lat.
JANUSZ WALCZAK
24 stycznia na wieczną wachtę odszedł komandor rezerwy Janusz Walczak. Był rzecznikiem Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i szefem służb prasowych Marynarki Wojennej. Pracował również jako dziennikarz „Gazety Morskiej” oraz redaktor naczelny miesięcznika Marynarki Wojennej „Bandera”.
Służbie w Marynarce Wojennej poświęcił 20 lat swojego życia, z czego 12 lat jako jej rzecznik. Po jej zakończeniu był ekspertem współpracującym ze specjalistycznymi czasopismami zajmującymi się bezpieczeństwem i siłami zbrojnymi.
Janusz Walczak spoczął na oksywskim cmentarzu Marynarki Wojennej.
JERZY GRUZA
Wybitny reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor. Twórca seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”. W latach osiemdziesiątych dyrektor i reżyser Teatru Muzycznego w Gdyni.
Dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi uzyskał w 1985 roku, będąc już autorem kultowych polskich seriali telewizyjnych i mając w swoim dorobku kilkadziesiąt cenionych realizacji filmowych i teatralnych.
W 1983 roku Jerzy Gruza przeniósł się – zawodowo i życiowo – do Gdyni, gdzie przez 8 lat kierował zespołem Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Na okres jego współpracy z gdyńską sceną przypadają jej „złote lata”. Otworzyła je premiera „Skrzypka na dachu”, wystawionego po raz pierwszy w Polsce, 20 lat po nowojorskiej premierze. Spektakl ten odniósł ogromny sukces nie tylko w Gdyni, ale też w całej Polsce i za granicą, podbijając serca publiczności podczas licznych tournée gdyńskiego zespołu. Następne lata to kolejne głośne premiery musicalowe: „My Fair Lady”, „Jesus Christ Superstar”, „Les Miserables”, „Człowiek z la Manchy” i „Żołnierz Królowej Madagaskaru”.
W 2017 roku, podczas gali finałowej 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, odebrał Platynowe Lwy. To nagroda przyznawana przez Komitet Organizacyjny Festiwalu w uznaniu dla całokształtu twórczości laureata, którego rekomenduje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.
Jerzy Gruza zmarł 16 lutego. Miał 87 lat.
MACIEJ KOSYCARZ
Fotografia była jego pasją i miłością. W swoich zdjęciach umiał wydobyć rzeczy nieoczywiste. Zrobił niezliczoną liczbę fotografii, był zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego lub przełomowego. Dzięki temu tworzył niezwykłą zdjęciową opowieść o Trójmieście i kontynuował pracę swojego ojca, również fotoreportera – Zbigniewa Kosycarza. Gdynianie mogą podziwiać ich wspólne dzieła m.in. w albumie „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdyni”.
– Przez lata oglądaliśmy Trójmiasto oczami Macieja Kosycarza. On pokazywał nam najważniejsze wydarzenia na Pomorzu. Wprawdzie na tych wszystkich zdjęciach nie widzieliśmy Jego twarzy, ale zostawił w każdym z nich cząstkę swojej duszy. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci – wspominał zmarłego fotografa Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Maciej Kosycarz zawodowo fotografią zajmował się od 1990 roku. Pracował dla wielu pomorskich gazet. Początkowo w „Naszych Tygodnikach” oraz „Tygodniku Wieczór”, a następnie w „Głosie Wybrzeża”. W maju 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP). Swoje zdjęcia prezentował na wielu wystawach. Wydał również kilkadziesiąt albumów fotograficznych. Od 1997 roku współorganizował Pomorski Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza.
Maciej Kosycarz od kilku lat walczył z chorobą nowotworową. W 2018 roku brał udział w Onkorejsie na pokładzie żaglowca „Zawisza Czarny”. To morska wyprawa, w jakiej rok rocznie uczestniczą osoby, które wygrały z rakiem lub wciąż walczą z chorobą, ale chcą przełamywać stereotypy i udowodnić, że choroba nie jest granicą życia. Zmarł 26 marca w wieku 55 lat.
JOLANTA ROSZCZYNIALSKA
Radna Miasta Gdyni III i IV kadencji (1998-2006), a w latach 2002-2006 jej wiceprzewodnicząca. Jolanta Roszczynialska była pomysłodawczynią odtworzenia w Orłowie Pomnika Chrystusa – Błogosławieństwo Morza zniszczonego w czasie wojny. Po 60 latach figura wróciła nad orłowski brzeg. Była także inicjatorką innego orłowskiego pomnika – postawionego wybitnemu malarzowi-artyście, mieszkańcowi Orłowa Antoniemu Suchankowi.
– Była mądrym i dobrym człowiekiem, dla wszystkich życzliwa, zawsze gotowa nieść pomoc. Zakochana w Gdyni, jej historii i mieszkających tu ludziach. Elegancka, wrażliwa, uważna, obdarzona duszą poety. Jako radna niezwykle rzetelna, pracowita, zawsze szukała rozwiązań najlepszych, choćby nawet nie najłatwiejszych – tak zmarłą wspominała przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.
Jolanta Roszczynialska zmarła 27 marca. Miała 83 lata.
AURELIA POLAŃSKA
Profesor nauk ekonomicznych, wieloletnia wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Gdańskim i w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. W kwietniu pożegnaliśmy Aurelię Polańską.
Poza działalnością naukową i akademicką była działaczką społeczną, katolicką i związkową, od wielu lat związaną z Gdynią i Archidiecezją Gdańską. Angażowała się w sprawy miasta. Była Prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej, działała w Społecznej Radzie Prymasowskiej, Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Gdańsku, Duszpasterstwa Ludzi Morza w Gdyni. Współorganizowała Klubu Myśli św. Jana Pawła II, w którym aktywnie uczestniczyła do ostatnich chwil swojego życia.
Przez kilkanaście lat organizowała w Gdyni sympozja papieskie, związane z Dniami Papieskimi. Wspólnie z mężem Zygmuntem napisała książkę o pobycie Ojca św. Jana Pawła II w Gdyni, która jest historycznym udokumentowaniem tego wydarzenia. Za swoją działalność została uhonorowana Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz nagrodą Archidiecezji Gdańskiej Pro Ecclesia et Populo.
Aurelia Polańska odeszła 7 kwietnia, miała 90 lat.
ZBIGNIEW STOSIO
17 kwietnia w wieku 72 lat zmarł Zbigniew Stosio – Sekretarz Generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, wielki przyjaciel morza i Gdyni.
Stosio przez 30 lat łączył pracę ze swoją największą pasją – żeglarstwem. Pływał m.in. na Cadetach, OK Dinghy, Dezetach, a po morzu m.in. na „Zawiszy Czarnym” i „Pogorii”. Był kapitanem jachtowym i motorowodnym, instruktorem żeglarstwa związanym z Polskim Związkiem Żeglarskim.
Pełnił również funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także sekretarza jury nagrody Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Był członkiem Yacht Klubu Polski Warszawa, Harcerskiego Ośrodka Wodnego Warszawa oraz Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, zasiadał również w Zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Komisji Sportu Dzieci i Młodzieży.
Za swoją działalność w 2001 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 28 listopada 1998 r. medal „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”, a 23 kwietnia 2017 roku godność Członka Honorowego PZŻ.
ANDRZEJ ALEKSANDROWICZ
13 maja na wieczną wachtę odszedł Andrzej Aleksandrowicz. Był komandorem rezerwy, naczelnikiem Biura Spraw Obronnych Żeglugi Urzędu Morskiego w Gdyni, koordynatorem pokazu działań ratowniczych i antyterrorystycznych na morzu podczas corocznych obchodów Święta Morza. W pamięci gdynian zapisał się jako wspaniały, dobry człowiek, profesjonalista i świetny organizator.
RYSZARD ZIENIAWA
Ryszard Zieniawa był wybitnym judoką, 11-krotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie. To z jego inicjatywy założone zostały pierwsze w Polsce sekcji judo. Zieniawa był animatorem, nauczycielem, wychowawcą. Trenował kadrę narodową i olimpijską. Jego wychowankami byli m.in. Jan Okrój, Czesław Kur, Antoni Reiter i Janusz Pawłowski. W 1988 roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego zdobył tytuł Trenera Roku. Posiadał stopień mistrzowski 9 DAN. Jako jedyny judoka w Polsce miał prawo nosić czerwony pas.
Ryszard Zieniawa zmarł 15 maja, miał 87 lat.
PRAŁAT ANDRZEJ MISZEWSKI
Prałat Andrzej Miszewski dla wielu mieszkańców naszego miasta był niezwykle ważną postacią. Dzięki swojej niezwykłej osobowości i pracy ks. Miszewski stworzył jeden z najliczniejszych i najprężniej działających ośrodków duszpasterstwa akademickiego Pomorza, mieszczącym się przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Przyciągał młodzież i studentów ogromnym zapałem do wspólnych działań, pogodą ducha, poczuciem humoru, partnerskim podejściem do swych wychowanków, braterstwem i otwarciem na potrzeby innych ludzi. Przez spotkania “na górce” przewijał się poczet wybitnych postaci: profesorów, filozofów, poetów, przyszłych biskupów, publicystów i artystów.
Laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przyznanego przez Radę Miasta Gdyni w 2005 roku.
Ksiądz Andrzej Miszewski zmarł 4 października.
KRZYSZTOF RUDZIŃSKI
Specjalistą do spraw projektów niemożliwych do zrealizowania – tak wielu wspomina Krzysztofa Rudzińskiego, pierwszego prezesa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, wieloletniego urzędnika samorządowego.
Nazywano go wizjonerem i pasjonatą. Był absolwentem i wykładowcą Politechniki Gdańskiej. W latach 1996–2004 piastował urząd dyrektora Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” przekształconego w Centrum Hewelianum. W latach 2004–2009 był dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, a następnie dyrektorem Departamentu Koordynacji Projektów Województwa pomorskiego w Urzędzie Marszałkowskim. W 2010 został prezesem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Po wybudowaniu trasy, w 2016 r. wrócił do pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa pomorskiego jako pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Integracji Transportu.
W ostatnich latach był prezesem samorządowej spółki InnoBaltica, która pracuje nad stworzeniem Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, czyli elektronicznego systemu FALA integrującego transport publiczny na Pomorzu.
Krzysztof Rudziński zmarł po długiej chorobie 7 października. Miał 61 lat.
ADAM GOTNER
Stoczniowiec, uczestnik wydarzeń Grudnia ’70, radny I kadencji Rady Miasta Gdyni. Dobrym, pełny empatii człowiek, z ogromnym poczuciem humoru, dystansem do siebie i świata.
Podczas wydarzeń Grudnia ‘70 w drodze do pracy został – w wyniku postrzału – ciężko rany w klatkę piersiową. Przeżył dzięki niesamowitemu lekarzowi wojskowemu – dr. Marianowi Teleszyńskiemu, który podjął się operować go w Szpitalu Miejskim.
To doświadczenie oraz poczucie wspólnoty z ofiarami tamtych wydarzeń sprawiły, że wspierał i odwiedzał rodziny zamordowanych i poszkodowanych w wyniku wydarzeń grudniowych. We wrześniu 1980 roku rozpoczął działania na rzecz przywrócenia pamięci Ofiar Grudnia 1970.
W Gdyni znalazł swój dom, angażując się w życie miasta. W latach 1990-1994 pełnił funkcję Radnego Miasta Gdyni. Zasiadał w Komisji Bezpieczeństwa, Komisji Morskiej oraz Komisji Finansowej.
Był członkiem założycielem Fundacji Ochrony Zdrowia przy NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdynia S.A oraz Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa (inicjowanej przez Radę Miasta). Działał w Fundacji Pomocy Stypendialnej ks. Hilarego Jastaka.
Odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 r. Krzyżem „Wolność i Solidarność”.
Adam Gotner zmarł 16 października.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS