A A+ A++

Zbliża się 40. rocznica strajków sierpniowych 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych. Gdynia, jak co roku, przypomni o tamtych dniach i ich bohaterach. Z tej okazji od 14 do 31 sierpnia w naszym mieście odbędzie się szereg uroczystości upamiętniających wydarzenia Sierpnia ’80. Rocznicowe obchody zbiegają się z 40-leciem powstania „Solidarności”.

To były przełomowe chwile dla historii Polski. Przystąpienie do strajków wymagało dużej odwagi. Szczególnie w Gdyni, której mieszkańcy wciąż pamiętali, że 10 lat wcześniej, pod bramą stoczni, strzelano do robotników. Wydarzenia Sierpnia ’80 zapoczątkowały zmiany, które w ciągu kilku następnych lat przyniosły upadek PRL-u, a nasze państwo ponownie było wolne i suwerenne.

Tegoroczne obchody upamiętniające tamte dni rozpoczną się w piątek, 14 sierpnia od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70, niedaleko stacji SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski. Uroczystość zaplanowano o godz. 9.00. Następnie, o godz. 10.00 na placu Grunwaldzkim, odbędzie się otwarcie wystawy „Tu rodziła się „Solidarność””. Wydarzenie będzie połączone z prezentacją audiobooka Instytutu Pamięci Narodowej ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja. Tego dnia uroczystości zakończą się około godz. 10.50 na placu Wolnej Polski (vis-a-vis budynku Urzędu Miasta), gdzie pod pomnikiem Ofiar Grudnia’ 70 zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

W niedzielę, 16 sierpnia uczczona zostanie pamięć ks. prałata Hilarego Jastaka – kapelana gdyńskiej „Solidarności”. O godz. 11.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 odbędzie się uroczysta msza święta w jego intencji – w 40. rocznicę rozpoczęcia strajków sierpniowych. Po mszy zaplanowano złożenie kwiatów na grobie i przy pomniku ks. Jastaka. Później, o godz. 12.45, na placu przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26) nastąpi otwarcie wystaw „100-lecie odzyskania niepodległości na Pomorzu” oraz „Gdyński Sierpień ’80”.

Uroczystości upamiętniające rocznicę zakończenia strajków w 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych potrwają w tym roku trzy dni. Otworzy je 29 sierpnia, o godz. 10.00 w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9), konferencja pt. „Geneza protestów robotniczych na Wybrzeżu. Strajki w gdyńskich zakładach pracy w sierpniu 1980 roku”. O godz. 14.30 pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70, niedaleko stacji SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski, złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości ponownie udadzą się do sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia, gdzie zaplanowano dalszą część wydarzenia. Tam o godz. 15.15 odbędzie się uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną odznaczenia „Bohaterom Sierpnia ’80 Gdynia”. Są one przyznawane osobom, które wyróżniły się podczas wydarzeń z 1980 roku i miały odwagę walczyć o wolność. To wyraz szacunku, pamięci i wdzięczności za to, co uczynili. Tegoroczni wyróżnieni dołączą do grona kilkuset uhonorowanych w ten sposób w ubiegłych latach. Galę uświetni występ Krystyny Prońko. Podczas uroczystości zaprezentowany zostanie również kolejny, już ósmy, tom wydawniczego cyklu „Ludzie Sierpnia ’80 w Gdyni” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej. To album ze wspomnieniami uczestników sierpniowych strajków i pokazujący ich sylwetki oraz otoczenie i rzeczywistość lat 80. Wieczór zakończy, o godz. 17.30, „Koncert dla zwykłego Bohatera” Jana Pietrzaka i Andrzeja Rosiewicza.

Organizatorzy przypominają, że w związku z epidemią koronawirusa oraz aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi, podczas uroczystości obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust oraz utrzymania bezpiecznego dystansu.

30 sierpnia to kolejne uroczystości. Tego dnia, o godz. 11.00, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji bohaterów sierpnia ’80.

Obchody zakończą się 31 sierpnia. Wtedy o godz. 10.00, pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 na placu Wolnej Polski zostaną złożone kwiaty.

Uroczystości związane z 40. rocznicą Sierpnia ’80 organizują: IPN oraz Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUsługi opiekuńcze: tak świadczymy je w Gdyni
Następny artykułBranże w postcovidowym obliczu – warsztaty