Flagowe gdyńskie muzeum opowiadające m.in. o historii miasta, architekturze i designie w tym roku czeka duża zmiana, do której odniósł się Jacek Friedrich. – Czeka nas zmiana kierownictwa. Od 1 stycznia objąłem posadę dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Funkcję dyrektora sprawuję do czasu wyłonienia mojego następcy bądź następczyni – mówił na konferencji w MMG dyrektor. Friedrich zaznaczył, że na ten moment nie jest w stanie powiedzieć, kto go zastąpi, a władze miasta “rozważają różne warianty”, ale niczego jeszcze nie rozstrzygnięto.
– Mam nadzieję, że przygotowany przez nas plan wystawienniczy zostanie zachowany. Prace nad niektórymi wystawami są bardzo zaawansowane. Najważniejszymi przedsięwzięciami w naszym muzeum będą wystawy – mówił dyrektor.
Pięć wystaw MMG
Muzeum Miasta Gdyni na 2020 rok przygotowało pięć wystaw. Wernisaż pierwszej z nich na wiosnę. Będzie to gdyńska odsłona znanej z warszawskiego POLIN wystawy “Gdynia-Tel Awiw”. Jak mówił Friedrich, gdyńska odsłona skupi się bardziej na architekturze niż na wątkach społeczno-socjologicznych obecnych w Warszawie.
16 maja, w Noc Muzeów, wernisaż będzie mieć wystawa poświęcona Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej “Przekaz”. – Trójmiejska Scena Alternatywna do dziś wpływa i inspiruje rzeszę twórców. To synonim morskiego brzmienia i stoczniowego chłodu, podróż przez historię, korzenie improwizowanej sceny gdyńskiej – mówił Michał Miegoń z działu promocji MEG. Jak mówił, takie zespoły jak Pancerne Rowery, Apteka czy Oczi Cziorne przekazały na wystawę kilka eksponatów, będzie można na niej posłuchać muzyki z zabytkowych urządzeń i doświadczyć “bogactwa kreatywności”.
W muzeum nie zabraknie flagowego cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci przygotowywanego w ramach Gdynia Design Days. Tym razem jego bohaterem będzie nieżyjący projektant przez pewien czas związany z Gdynią – Janusz Kaniewski. Aspekt projektowo-technologiczny będzie miała także grudniowa wystawa opowiadająca o Radmorze, kultowej gdyńskiej firmie technologicznej produkującej urządzenia łącznościowe.
Wystawienniczy rok w Gdyni zakończy wystawa poświęcona 50. rocznicy grudnia ‘70. – Wystawa nieszablonowa i nietuzinkowa, jeśli chodzi o opowiadanie grudnia. Opowiemy o nim z perspektywy kameralnej, z perspektywy rodzin. Będziemy się skupiać na odczuciach gdynian, którzy wydarzenia grudniowe pamiętają i pokażemy to, co jeszcze nie było pokazywane – mówił Miegoń.
Charytatywne walentynki
Gdyńskie instytucje i organizacje podczas konferencji przedstawiły także plany na zbliżające się walentynki.
Ewa Siwek, Muzeum Miasta Gdyni: – W minionym roku do naszych zbiorów trafiło ponad 400 obiektów. Na walentynki będzie akcja charytatywna, z której dochód przeznaczymy na podopiecznych schroniska w Ciapkowie. Psy służyły na polskich okrętach, miały przygody w portach, pilnowały wachty. Żeby upamiętnić ich zasługi dla Gdyni, zapraszamy na akcję online w serwisie Allegro.
Centrum Nauki Experyment tradycyjnie przygotowało akcję Naukowe Love przeznaczoną wyłącznie dla osób dorosłych, ale niekoniecznie sparowanych. Jak mówili przedstawiciele Experymentu, temat zostanie przez nich potraktowany dosłownie. Będą warsztaty, podczas których będzie można przeprowadzić sekcję mózgu i serca, zobaczyć fale mózgowe i dowiedzieć się, dlaczego w stanie zakochania nie śpimy, a z miłości tracimy rozum. Nie zabraknie także gier, zabaw czy wykładów poświęconych seksowi przyszłości czy tematowi seksu w literaturze. Wydarzenie potrwa cztery godziny, a wstęp na nie jest płatny (30 zł).
Ale walentynki będą miały także bardziej społeczny aspekt o czym mówili Piotr Harhaj i Iza Koralewska. Wolontariusze i osoby chętne w walentynki będą odwiedzać ośrodki pomocy osobom chorym psychicznie i rozdawać róże z przygotowanymi wcześniej sentencjami. – Miłość, zakochanie, tracenie rozumu było utożsamiane z chorobą psychiczną. A św. Walenty był również patronem osób chorych psychicznie – mówił Harhaj, animator Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego. W akcji społecznej chodzi przede wszystkim o antystygmatyzację osób zmagających się z tym problemem. – Choroba psychiczna to nie jest wyrok na całe życie – mówił Harhaj.
Przygotowanie róż odbędzie się w wigilię walentynek w klubie Raz Dwa Trzy w Gdyni, a samo rozdawanie rozpocznie się w piątek, 14 lutego, od godziny 8.
Pół miliona na kulturę
W połowie stycznia Gdynia przyznała 465 tysięcy złotych z miejskiej kasy na wydarzenia kulturalne. Dofinansowano 12 wydarzeń kwotami od 5 do 125 tysięcy złotych. Największe środki otrzymało stowarzyszenie Halo Kultura na realizację projektu o wymiarze społeczno-kulturalno-ekologicznym “Halo wobec widma przyszłości – “less waste”, czyli pełna gotowość w mitologicznej odsłonie”. 118 tysięcy na realizację dwóch projektów otrzymała Fundacja Klinika Kultury prowadząca Teatr Gdynia Główna. Środki te zostaną przeznaczone na działania o wymiarze teatralno-społeczno-edukacyjnym.
Znane w całym Trójmieście stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa także otrzyma wsparcie od miasta. Zostanie ono przeznaczone na realizację trzeciej edycji wydarzenia promującego krytykę filmową, “Dni Krytyki Nowej”, oraz nowe przedsięwzięcie – “Kino na skwerze”.
Miasto wsparło także takie inicjatywy jak Gdynia Open House, warsztaty dla filmowców “Pokaż dokument! na bis. Cykl warsztatów i pokazów filmów dokumentalnych”, spotkania z cyklu “Wszystko jest filozofią” i “Mistrzowie kina w Gdyńskim Centrum Filmowym”, “Wieczory z muzyką organową 2020”, projekt edukacyjno-teatralny “Teatr łączy pokolenia. Seniorzy i dzieci – spotkania teatralne” oraz wydarzenie o tematyce chóralnej: Open Choir Project.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS