A A+ A++

Minę odkryto w marcu tego roku podczas pomiarów hydrograficznych przy południowym wejściu do gdyńskiego portu. Mierzy ona 180 cm długości i 66 cm szerokości, waży 987 kg. Siłę rażenia miny określa się na ok. 1000 TNT. Z tego powodu strefa bezpieczeństwa została wyznaczona na odcinku od Rewy po Westerplatte.

Mina będzie podniesiona z dna we wtorek, 16 czerwca przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, odholowana w głąb Zatoki Gdańskiej i tam zostanie zdetonowana. Operacja zaczęła się rano i potrwa do ok. godz. 15.

– Powodzenie operacji zależy od warunków pogodowych – działania mogą być podjęte jedynie przy stanie morza do 2 stopni w skali Beauforta. W przypadku niesprzyjającej pogody Marynarka Wojenna wyznaczyła rezerwowy termin działań na środę, 17 czerwca, o godzinie 8. Apelujemy do wszystkich mieszkańców i osób, które będą tego dnia przebywać w Gdyni o zastosowanie się do zaleceń wydanych przez służby – mówi w rozmowie z Trojmiasto.pl Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego Urzędu Miasta.

Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i turystów w Gdyni podjęto szereg obostrzeń na czas trwania akcji. Wprowadzono m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej miasta czy podchodzenia do okien w centrum miasta.

Strefa “rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny” obejmuje m.in. plażę w Śródmieściu, okolice Basenu Żeglarskiego i fragment terenu przyległego do Al. Jana Pawła II w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego. Pracownicy lub mieszkańcy znajdujących się tam budynków mają zakaz podchodzenia do okien. Nie można też pływać jachtem od Westerplatte do Rewy, ani przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.

Zamknięte są także plaże w Sopocie i Gdańsku. Nie można wchodzić na żadne molo, falochron czy bulwar na Westerplatte. Obowiązuje również bezwzględny zakaz przebywania w wodzie.

Nad przestrzeganiem porządku czuwa policja, straż miejska WOPR oraz WOT.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkologiczne działania w Szkole Podstawowej w Fałkowie
Następny artykułDrozd śpiewak ‒ opis, występowanie i zdjęcia. Ptak drozd śpiewak ciekawostki