… nie byłoby innowacyjności i progresji … odkrywczości i zadziwienia … nowatorstwa i obalania mitów.
Jeśli zestawię dwie opcje: jestem za aborcją i jestem przeciw aborcji – nie uzyskam nic nowatorskiego, poprzez sumowanie tych myśli.
Ale jeśli obie opinie/idee przemnożę … co będzie/pozostanie dla nich wspólnego?
Gdy powiem, że styczne nigdy nie są styczne, bo rzeczywistość fizyczna nie jest idealna i jednocześnie zaakceptuję transcendentalność myślenia, co będzie dla obu postaw/opinii wspólnego?
Co będzie jeśli dwie przeciwstawne opinie przemnożę? Co będzie wspólnego dla stwierdzeń, które … nie mają nic wspólnego?
I myślę:
1. Nigdy wartość iloczynu myśli nie będzie równa zeru (wbrew teorii zbiorów).
2. Zawsze powstanie jakieś zdanie, choćby filozoficzne, choćby … bez znaczenia.
Czy dowodzi to istnienia mnożenia myśli? W jakimś pośrednim sensie z pewnością – zobaczmy ile z jednej myśli/opinii na Salonie24.pl powstaje komentarzy! Czasami rozmnażają się jak grzyby po deszczu! I nie są one nigdy sumą myśli, ale raczej myśli przemnażaniem.
Skoro jednak myśli się mnożą, to potrafią się również dzielić. I w tym wypadku znajdziemy odpowiednik myśli rozdrabniania: redukcjonizm. Człowiek z upodobaniem lubi dzielić włos idei na cztery. Szczególnie w nauce: fizyce, matematyce, biologii … Również w tym wypadku wynik dzielenia myśli ma niewiele wspólnego z dodawaniem/odejmowaniem. Widać to po licznych paradoksach w mechanice kwantowej, które trudno zaakceptować dodając/odejmując myśl kolejną.
Zatem, czy mogę stwierdzić z całą stanowczością, że w myśleniu człowieka działa prawo analogiczne do prawa Newtona, tylko dotyczące iloczynu/dzielenia myśli? Czasami odkrywając coś, nie wiemy skąd się to bierze, bowiem znając myśli wyjściowe, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wartości ich iloczynu.
A jeśli tak, to stosując brzytwę Ockhama, czyż nie dojdę do wniosku, że myśleniem naszym powoduje … wszechobecna, powszechna … grawitacja?
PS. To wnioskowanie można “odwrócić” i postawić paradoksalną tezę: Newton odkrył nie tyle prawo grawitacji, co właściwość umysłu człowieka: przemnażanie (myśli).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS