– W latach 90., gdy byłam dyrektorką generalną Call Center Poland, spotkałam się z pewnym pracownikiem w sprawie podwyżki. Gdy zaczęliśmy negocjować wynagrodzenie, nagle zasugerował, że powinnam uważać, ponieważ chodzą słuchy, że mam dziewczynę i to się może szybko wydać. Zmroziło mnie. Nie wiedziałam, jak zareagować. Całą noc zastanawiałam się, co z tym zrobić. W końcu rano poszłam do szefa i opowiedziałam o sytuacji, jaka się wydarzyła. Przyznałam też, że jestem lesbijką. Zareagował w swoim stylu: „Nie martw się. Napiszemy newsa na tablicy i pojutrze ludzie zajmą się czym innym”. I tak było. Gdy zaczęłam naturalnie mówić o mojej partnerce, rozbroiłam tę bombę – mówi Kinga Nowakowska. Coming out nie zachwiał jej karierą, a z ówczesnym szefem pracuje do dziś, tyle że w innej firmie.
Agnieszka Kulikowska, członkini zarządu Michael Page i starsza partnerka w Page Executive (społecznie członkini zarządu Kampanii przeciw Homofobii), żartuje, że wyoutowała się, zanim jeszcze dołączyła do firmy w 2007 r. – Na ostatnim etapie rekrutacji, w ramach small talku przed oficjalną rozmową, ówczesny dyrektor regionalny nagle zagadnął: „Do you have a boyfriend, or girlfriend?”. Zamarłam. Czułam, że dużo ryzykuję: Jeżeli skłamię i powiem, że mam chłopaka, to postąpię wbrew moim wartościom, ale może zyskam pracę. Jeśli powiem prawdę, że jestem z kobietą, to pozostanę w zgodzie ze sobą, ale może mnie skreślą. Czas uciekał, musiałam szybko zdecydować. W końcu wypaliłam: Tak, mam dziewczynę. Czy to dla Was jakiś problem? Szczerze zdziwiony odpowiedział, że po prostu próbuje mnie lepiej poznać i nie chciał mnie urazić, z góry zakładając, że jestem hetero. Dzisiaj przytaczam tę anegdotę jako przykład, że świadoma organizacja już w pierwszym kontakcie z pracownikiem może go upewnić, że znalazł się w miejscu dla siebie przyjaznym – opowiada Agnieszka Kulikowska.
Najbardziej homofobiczny kraj EU
Droga, jaką przed laty wybrały Kinga i Agnieszka, wielu osobom nieheteronormatywnym nawet dzisiaj, w 2023 roku, wydaje się bardzo ryzykowna. Jak wynika z raportu Kampanii przeciw Homofobii, w Polsce ponad 37 proc. osób LGBT+ nie mówi otwarcie o swojej tożsamości płciowej nawet własnej rodzinie, a ponad 60 proc. częściowo lub całkowicie nie ujawnia tej informacji w pracy. Co czwarta osoba LGBT+ czuje wręcz konieczność ukrywania swej orientacji. Najstaranniej chronią ją przed bezpośrednimi przełożonymi. Co gorsza, z danych Fundacji LGBT Business Forum wynika, że aż 46 proc. osób LGBT+ doświadcza w pracy dyskryminacji, a ponad 4 proc. nawet przemocy fizycznej. Według danych KPH odsetek osób nieheteronormatywnych doświadczających przemocy w życiu w ogóle sięga aż 70 proc., a co piąta (w przypadku kobiet co czwarta) przyznaje, że z powodu ujawnienia swojej orientacji straciła relacje z kimś bliskim.
Część społeczności LGBT+ jest głęboko przekonana, że ujawnienie orientacji w firmie może zaszkodzić karierze. Badania, jakie Deloitte przeprowadził w 2020 r., wykazały, że dzieje się tak nawet w dużych firmach, w których działają sieci pracownicze LGBT+. – Bo to przecież nie jest tylko kwestia miejsca zatrudnienia. Nawet jeśli ono będzie otwarte i przyjazne, to ludzie przychodzą do pracy ze swoimi wewnętrznymi lękami wyniesionymi z życia w społeczeństwie – mówi Maja Zabawska, partnerka w Deloitte Doradztwo Podatkowe, liderka Diversity, Equity & Inclusion Deloitte Polska.
Maja Zabawska, partnerka w Deloitte Doradztwo Podatkowe, liderka Diversity, Equity & Inclusion Deloitte Polska
Fot.: Adam Tuchliński / Forbes Women
Subiektywne obawy osób nieheteronormatywnych nie są bezpodstawne. W rankingu ILGA-Europe, oceniającym prawodawstwo oraz praktykę stosowania prawa wobec osób LGBT+, w 2022 r. Polska trzeci rok z rzędu została uznana za najbardziej homofobiczny kraj UE.
Podwójny szklany sufit
Badania brytyjskie, na które powołuje się Accenture w raporcie dotyczącym braku widzialności kobiet z grupy LGBT+, wskazują, że ze względu na orientację seksualną aż 64 proc. z nich doświadcza w pracy dyskryminacji, obraźliwego języka, braku możliwości awansu i wykluczenia. Dlatego na coming out w pracy decydują się rzadziej niż mężczyźni. Zdarza się, że nawet gdy ich nieheteronormatywność staje się tajemnicą poliszynela, one same i ich współpracownicy zachowują się tak, jakby o tym nie wiedzieli. Boją się stracić to, co osiągnęły.
Joanna Pastor, Software and Platform Senior Manager w Accenture, nie ma wątpliwości, że główne przyczyny te … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS