A A+ A++

Są środki prawne możliwe do zastosowania, jeśli zobowiązany nie przestrzega postanowień sądu ws. zasad opieki nad małoletnim.

Czasami zdarza się, że uzyskane w sądzie postanowienie o ustaleniu kontaktów z małoletnim (lub ugoda zawarta przed mediatorem albo ugoda sądowa), mimo uprawomocnienia nadal nie jest respektowane przez rodzica zobowiązanego przez sąd do umożliwiania rodzicowi uprawnionemu kontaktów z dzieckiem. Tak się dzieje, gdy trwa silny konflikt między stronami, o co nietrudno w sprawach rodzinnych.

Etap pierwszy zmierza do zagrożenia rodzicowi uniemożliwiającemu lub utrudniającemu wykonywanie kontaktów obowiązkiem zapłaty na rzecz uprawnio-nego rodzica oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie jego prawa do kontaktu. Dopiero jednak w etapie drugim sąd może nakazać rodzicowi, któremu wcześniej zagroził, zapłatę należnej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego rodzica.

Poza tym, zarówno postanowienie o zagrożeniu obowiązkiem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde nieumożliwienie kontaktu kończące pierwszy etap procedury, jak i postanowienie o nakazaniu zapłaty za dalsze naruszanie obowiązku, podlegają zaskarżeniu zażaleniem.

Warto zwrócić również uwagę na art. 582§ 3 k.p.c § 3 k.p.c., który pozwala w pewnych okolicznościach skrócić opisaną powyżej procedurę do zaledwie jednego eta-pu. Wspomniany przepis umożliwia sądowi, w razie uzasadnionej obawy naruszania w przyszłości obowiązków wynikających z postanowienia o kontak-tach przez jednego z rodziców, zagrozić nakazaniem mu zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie już w postanowieniu o ustaleniu kon-taktów z dzieckiem. W razie uniemożliwiania lub utrudniania ustalonych kontaktów uprawniony rodzic może więc od razu wystąpić o nakazanie zapłaty należ-nej sumy pieniężnej, co znacznie skraca czas oczekiwania na docelowe orzeczenie. W praktyce rzadko zachodzą jednak przesłanki zastosowania ww. przepisu skracającego procedurę.

Mimo że opisana procedura mobilizowania rodzica zobow … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie
Następny artykułUSA: Atak na Kapitol. 68 aresztowań