A A+ A++

Do pracy z pakietem biurowym np. MS Office, przeglądarką i kilkoma dodatkowymi aplikacjami w zupełności wystarczają maszyny z procesorami klasy Intel Core i5 czy Core i7. W maszynie gamingowej spotkać możemy najczęściej najbardziej wydajne procesory Core i7 z serii X oraz karty graficzne klasy GeForce. Do tego wystarczy 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD i praktycznie każda gra bez problemu będzie działać płynnie nawet w wysokich rozdzielczościach. Jednak czasami przed komputerami stawiane są takie zadania, że wymienione parametry okazują się niewystarczające. Wówczas trzeba sięgnąć po sprzęt bardziej wyrafinowany. Mowa o maszynach przeznaczonych dla projektantów, inżynierów, naukowców, czyli profesjonalistach. O ich specyficznych wymaganiach sprawiających, że stacja robocza różni się od maszyny dla gracza a mobilna stacja od biznesowego czy gamingowego laptopa już pisaliśmy. Ty razem postanowiliśmy sprawdzić jakie cechy musi posiadać sprzęt adresowany do najbardziej wymagających użytkowników. Zacznijmy od procesora.

Więcej niż i7

W większości profesjonalnych zastosowań stacji roboczych liczą się generalnie dwa parametry, które niestety są ze sobą nieco sprzeczne. Zanim więc przystąpimy do planowania docelowej konfiguracji, warto przeanalizować wymagania aplikacji, których zamierzamy używać. Generalnie dzielą się one na dwa główne typy – takie, które do wydajnej pracy wymagają procesora o najszybszym taktowaniu oraz wielowątkowe, dla których jeszcze bardziej od częstotliwości liczy się liczba rdzeni. Oczywiście kilka rdzeni warto mieć zawsze. Nawet jeśli główna aplikacja nie będzie w stanie ich wykorzystać, to przecież oprócz niej w systemie działa zwykle jeszcze kilka innych (przeglądarka WWW, program antywirusowy itd.). Zresztą współczesne system operacyjne też potrafią same potrafią zutylizować spore zasoby mocy obliczeniowej.

Na szczęście w najmocniejszych stacjach roboczych nie stosuje się obecnie procesorów i liczbie rdzeni poniżej czterech. Przykładowo w potężnej stacji Fujitsu Celsius M770 mam do wyboru układy Intel Xeon W, z których najsłabszy wyposażony jest w dokładnie cztery rdzenie, a jego częstotliwość pracy wynosi 2,9 GHz. Decydując się na wybór szybciej taktowanego układu możemy wybierać między wieloma modelami aż do procesora Intel Xeon W-2125 o częstotliwości bazowej wynoszącej 4 GHz, która w trybie Turbo może wynieść aż 4,5 GHz. Jeśli natomiast zależy nam na wydajnej obsłudze wielu wątków, to do … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł7 nie zawsze zaskakujących ciekawostek o mężczyznach
Następny artykułMalta