A A+ A++

We wtorek, 20 października br. GDDKiA złożyła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy drogi ekspresowej S8 na odcinku Ząbkowice Śląskie – Łagiewniki, czyli środkowego odcinka przyszłej S8 Kłodzko – Wrocław (Magnice). Dla wzbudzającego największe emocje odcinka Ząbkowice-Kłodzko GDDKiA planuje złożyć wniosek w listopadzie.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przygotowanie inwestycji idzie zgodnie z planem. – 4 września br. złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka Łagiewniki – Wrocław (Magnice) – mówi Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA. – W listopadzie br. planujemy złożyć do RDOŚ wniosek dla ostatniego z trzech odcinków, tj. Kłodzko – Ząbkowice Śląskie.

DŚU jest niezbędna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wydawanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej został dołączony raport o oddziaływaniu na środowisko przedmiotowej inwestycji, który jest jednym z elementów procedury oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzanej przez RDOŚ, przed wydaniem decyzji środowiskowej. Jest to opracowanie, w którym dokonano szczegółowych prognoz oddziaływania budowy drogi ekspresowej S8 w zakresie hałasu, zanieczyszczeń powietrza, jakości wód oraz zawarto informacje na temat oddziaływania na inne komponenty środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie).  

Na podstawie wymienionych wyżej analiz wskazane zostały działania minimalizujące i kompensujące. Określona została m.in. lokalizacja i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony wód, nasadzeń zieleni, zakresu nadzoru przyrodniczego itp.   Każdy, kto jest zainteresowany oddziaływaniem planowanej inwestycji na środowisko, ma możliwość zapoznania się z ww. raportem na etapie konsultacji społecznych, które zostaną przeprowadzone przez RDOŚ we Wrocławiu w trakcie procesu wydawania decyzji środowiskowej.  

We wrześniu 2019 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę nowelizującą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Nakłady na inwestycje na sieci dróg krajowych, realizowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, zostały zwiększone o 7 mld zł. Dzięki przyjętym zmianom dodatkowe środki zostały przeznaczone na realizację m.in. dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S8 od Kłodzka do Wrocławia (Magnice).

Inf. i fot: GDDKiA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBASIA I WSZĘDOBYLSKIE WIRUSY
Następny artykułListy starego diabła do młodego a koronawirus. Fałszywe cytaty.