A A+ A++

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad charakterystyczne tablice informacyjne z ostrzeżeniem ustawił na autostradzie A4 i drodze ekspresowej S19. Tablic na razie jest siedem, ale ma być ich więcej.

GDDKiA przyznaje, że przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd zdarzają się często. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierowcy łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym.

Co zrobić, gdy popełnimy błąd i wjedziemy pod prąd?

Należy bezzwłocznie się zatrzymać w bezpiecznym miejscu – najlepiej na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne – zaleca GDDKiA. – Następnie z zachowaniem szczególnej ostrożności opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną.

Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub policji, które pomogą wydostać się z “pułapki”. – Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać – ostrzega GDDKiA. – Powoduje to dodatkowe zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu. Takie manewry mogą skończyć się tragicznie.

GDDKiA podjęła działania by takich sytuacji było jak najmniej. Skorzystała z rozwiązań stosowanych w Austrii, Niemczech, Słowacji i Chorwacji.

Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu, rzeszowski oddział GDDKiA ustawił na terenie województwa podkarpackiego w następujących lokalizacjach:

  • węzeł Świlcza na drodze ekspresowej S19 – 2 szt.
  • węzeł Rzeszów Północ na autostradzie A4 – 2 szt.
  • węzeł Przemyśl na autostradzie A4 – 1 szt.
  • autostrada A4 przed granicą RP z Ukrainą w Korczowej – 2 szt.  

Tablice informacyjne nie są znakiem drogowym, a mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. GDDKiA przypomina, że umieszczanie znaków drogowych reguluje tzw. “czerwona książka”, która jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Autor: tom
Zdjęcia: GDDKiA o/Rzeszów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKajetanowicz i Szczepaniak w czołówce
Następny artykułPolicjanci odnaleźli mężczyznę, który mógł popełnić samobójstwo