A A+ A++

W spotkaniu pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu,  uczestniczyli przedstawiciele służb i jednostek miejskich, a także wiceprezydent Piotr Grzelak. Celem posiedzenia sztabu było sprawdzenie i omówienie wdrożenia podwyższonej gotowości wszystkich odpowiedzialnych służb do podjęcia działań w przypadku zagrożenia wynikającego z intensywnych opadów deszczu.

Przedstawiciele miejskich jednostek oraz służb złożyli raport z przygotowania do tego typu sytuacji, w zakresie przygotowania pracowników czy funkcjonariuszy, sprzętu jakim dysponują, a także schematów działań gotowych do zastosowania w razie wystąpienia zagrożenia. Podczas spotkania omówiono też stan infrastruktury, w tym m.in. systemów odwodnieniowych, monitoringu miejskiego, a także rozwiązań służących wczesnemu przewidywaniu niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Przedyskutowano też aktualnie wdrożone sposoby komunikowania się między wszystkimi zaangażowanymi służbami.  

Gdańsk szykuje się na sezon burz

– W tym roku, ze względu na pandemię nie mogliśmy przeprowadzić dużych ćwiczeń przeciwpowodziowych. Ale jak co roku zostały przeprowadzone wewnętrzne ćwiczenia, spotkania, szkolenia w jednostkach miejskich i służbach biorących udział bezpośrednio w akcjach przeciwpowodziowych. Ćwiczone były schematy np. rozkładania rękawów przeciwpowodziowych czy worków. W ramach tych ćwiczeń nagranych zostało kilka filmików instruktażowych dotyczących właśnie tych działań. Materiał szkoleniowy będzie udostępniony również innym służbom – mówił Ryszard Gajewski, prezes miejskiej spółki Gdańskie Wody, która reguluje poziomy wód na zbiornikach, zapewniając im jak największą retencję w sytuacjach wystąpienia bardzo dużych opadów.

Przygotowanie do sezonu deszczowego zgłosiła też spółka Saur Neptun Gdańsk. Przeczyszczono kolektory, m.in. te, z którymi podczas deszczów nawalnych były największe problemy w ubiegłych latach. Pełną gotowość zgłosili też przedstawiciele służb – Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Miejskiej. Straż Pożarna posiada sprzęt w postaci pomp o dużej wydajności, który utrzymywany jest w pełnej gotowości operacyjnej. Strażacy są na bieżąco szkoleni z obsługi tego sprzętu. Do dyspozycji strażaków jest przeszło 9 tys. metrów mobilnych zapór przeciwpowodziowych.  

– Zweryfikowaliśmy listy alarmowe, gdyby była potrzeba uruchomienia dodatkowych sił. Powtórzyliśmy i utrwaliliśmy plan działania, który był zbudowany na bazie zidentyfikowanych w ubiegłych latach szczególnie zagrożonych punktów w mieście, omówiliśmy również kanały komunikacyjne – raportował podczas spotkania Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej. 

Miejsca najbardziej zagrożone

Jednym z tematów, który dominował podczas spotkania, było odpowiednie zabezpieczenie miejsc, które w przypadku ulewnych deszczów, ze względu na niekorzystne położenie szybko znajdują się pod wodą. Działania policji skupiają się właśnie na zabezpieczeniu tych miejsc i przygotowaniu do przeprowadzenia zmiany organizacji ruchu. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zweryfikował projekty zmiany organizacji ruchu najbardziej zagrożonych punktach, na wypadek konieczności czasowego zamknięcia tych miejsc.

– Sytuację w poszczególnych punktach monitorują kamery systemy Tristar, do tego dochodzą kamery Wydziału Bezpieczeństwa i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Przez trzema laty zamontowaliśmy kamery specjalnie do obserwacji zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze, tam, gdzie dotychczas nie było żadnych kamer. Chodzi o takie miejsca jak skrzyżowanie ulic Łostowickiej i Kartuskiej czy Hallera i Czarny Dwór. Mamy też do dyspozycji tablice zmiennej treści, co już wielokrotnie świetnie się sprawdziło w różnych kryzysowych sytuacjach – wymieniał Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

Ryszard Gajewski dodawał, że pracownicy Gdańskich Wód w sytuacji, gdy prognozowane są niebezpieczne zjawiska pogodowe, udają się do szczególnie niebezpiecznych miejsc jeszcze przed wystąpieniem ulewy. Dzięki temu konieczną interwencję mogą podjąć niemal natychmiast.

– Podejmujemy też szereg działań eksploatacyjnych w najbardziej zagrożonych punktach, jak choćby wymiana zwykłych wpustów na wpusty typu górskiego – zapewniał prezes Gdańskich Wód.

Gotowe są też już punkty, w których można odbierać worki z piaskiem. Z tych miejsc mieszkańcy sami mogą odbierać te elementy zabezpieczenia przeciwpowodziowego w przypadku zagrożenia. W sytuacji kryzysowej, kiedy służby miejskie mają bardzo dużo różnych zgłoszeń, taki system okazuje się dużo bardziej efektywny. Oto ich lista: 

  • Aniołki: Park Steffensa
  • Jelitkowo: Zbiornik retencyjny Jelitkowska
  • Kokoszki: ogród deszczowy Azaliowa oraz ul. Mamuszki róg z ul. Otomińską
  • Młyniska: Węzeł Kliniczna
  • Oliwa: przystanek autobusowy (okolice Cystersów 5)
  • Orunia – św. Wojciech – Lipce: Dom Sąsiedzki ul. Gościnna 14
  • Osowa: ul. Orfeusza/Achillesa
  • Siedlce: ul. Kartuska/Ciasna – przy placu zabaw
  • Śródmieście: Komenda Miejska Policji – ul. Nowe Ogrody 27
  • Wrzeszcz Górny: Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny al. Grunwaldzka 127
  • Wrzeszcz Dolny: Komisariat Policji ul. Biała 1a

Mieszkańcy mówią, że to leczenie objawów, a nie przyczyn

– To kiedy inauguracja sezonu na nieformalnym “zbiorniku retencyjnym Galeria Bałtycka”? Wody z zabetonowanej Moreny, Srebrników i Brętowa z pewnością nie zabraknie… – skomentował posiedzenie sztabu miejski aktywista Roger Jackowski.

– Czy ustalono, jak będzie odbierana woda z nowego osiedla Górskiego na Srebrzysku? Tam ogromne tereny zostały uszczelnione i pozbawione naturalnej retencji. W przypadku poważnych deszczy nawalnych woda będzie płynąć w dół w kierunku Wrzeszcza. Gdzie gromadzona będzie woda spływająca z nowych wybetonowanych terenów w zlewni Potoku Królewskiego (pogotowie opiekuńcze i prywatne akademiki przy parku Marysieńki)? Wydaliście zgody na zabudowę, to z pewnością macie to przemyślane. Moglibyście o tym coś napisać, bo worki z piaskiem przy radzie dzielnicy to troszkę za mało, żeby ze spokojem czekać na sezon powodziowy – dodawał Michał Błaut.

Aktywiści i radni dzielnicowi z Wrzeszcz Górnego i Dolnego wysłali wiele tego typu pytań o zabezpieczenia przeciwpowodziowe do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, czekają na odpowiedź.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMatura 2021 z języka niemieckiego. Arkusz CKE i odpowiedzi w Interii
Następny artykułSiemens Polska ogłasza nową zrównoważoną strategię