O rozpoczęciu w Gdańsku Tygodnia Małżeństwa prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała na Facebooku. Konferencję, koncert i spektakl komediowy “Kłopoty małżeńskie” transmitować będzie portal miejski. Miasto Gdańsk kwotą 20 tys. zł współfinansuje te imprezy. W ubiegłym roku w ramach TM jedna z imprez odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej.
W informacjach przekazywanych przez miasto Gdańsk ginie istotny wątek Tygodnia Małżeństwa. Ale organizatorzy nie kryją, że jest to inicjatywa związana z Kościołem i promocja dotyczy małżeństw kobiety i mężczyzny.
– Ta inicjatywa jest poświęcona małżeństwom tradycyjnym, nie muszą to być związki sakramentalne, ale związki kobiety z mężczyzną. Nasze podejście jest konserwatywne, w naszym gronie jest wielu psychoterapeutów, którzy dostrzegają komplementarność tego typu związków – mówi Anna Bialik z Fundacji Tydzień Małżeństwa. – Nasza kampania zachęca do dbania o relacje, proponujemy małżonkom różne aktywności. To jest inicjatywa pozytywna, nie jest przeciwko komuś – dodaje.
W fundacji działają członkowie Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Anna Bialik jest prezesem gdańskiego oddziału SPCh. W statucie organizacji czytamy, że chce ona łączyć psychologów chrześcijańskich (zarówno katolików, jak i chrześcijan innych wyznań), pragnących możliwie pełnie przeżywać swoje powołanie zawodowe w duchu Ewangelii.
W Olsztynie pod patronatem biskupa i z poradami dla zdradzonej żony
Tydzień Małżeństwa przywędrował do Polski z Wielkiej Brytanii. Impreza odbywa się 7-14 lutego w wielu krajach i wielu miastach Polski. Program w Gdańsku nie akcentuje związków z Kościołem, ale w innych miejscach – gdzie do organizatorów nie płyną pieniądze samorządowe – sprawa jest jasna. W Olsztynie patronat objął biskup Józef Górzyński i wojewoda, a organizatorem jest Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin. Ks. dr Marek Dziewiecki mówił do uczestników konferencji w Olsztynie, że punktem zwrotnym w małżeństwie jest uznanie prawdy przez tych, którzy pobłądzili.
Tydzień Małżeństw w Olsztynie Materiały prasowe
– Kolejny etap to zamykanie bolesnej przeszłości. Dalej pojednanie z Bogiem, z samym sobą i z osobami skrzywdzonymi. Warunkiem dobrej teraźniejszości jest także nawrócenie, czyli wierna i ofiarna miłość tu i teraz – mówił duchowny.
Poruszono też inne problemy. Jeden z nich to “W jaki sposób mądra żona powinna postawić granice mężowi, który ją zdradza i podjął decyzję, by zamieszkać z kochanką. Czy żona powinna uregulować sprawy, które ich łączą, np. abonament telefoniczny, ubezpieczenie, korzystanie z garażu”. Ksiądz odpowiedział, że należy postawić ultimatum – mąż winien zerwać wszelkie kontakty z kochanką i pojechać na rekolekcje.
Inny z wątków w Olsztynie to NPR – czyli Naturalne Planowanie Rodziny. W Krakowie w Tydzień Rodziny zaangażowali się działacze Duszpasterstwa Rodzin, który prowadzą kursy dla narzeczonych z tzw. kalendarzyka. Miasto Kraków nie zdecydowało się na finansowanie imprezy.
“Chciałbym dożyć czasów, gdy będzie Pani mogła udzielić ślubu mnie i mojemu partnerowi”
Zapraszając do udziału w gdańskim Tygodniu Małżeństw, prezydent Aleksandra Dulkiewicz napisała:
“Tegoroczna kampania odbędzie się pod hasłem ‘małżeństwo szczepionką na trudne czasy’. Można się z tym zgadzać lub nie, ale chyba wszyscy potwierdzą, że lekiem na całe zło jest miłość i bliskość z drugą osobą. Zapraszam do wzięcia udziału, być może znajdziecie coś dla siebie. Wydarzenia są dostępne online”.
Wśród komentarzy pojawiły wyrazy poparcia dla inicjatywy. Ale nie tylko.
Piotr T. napisał: “Chciałbym dożyć czasów, gdy będzie Pani mogła udzielić ślubu mnie i mojemu partnerowi”.
Sylwia Ł.-J. życzyła, żeby każdy mógł spełnić swoje marzenie “i to szybciej niż na starość”. “Polska powinna stać się normalnym krajem, w którym miłość to miłość i nie ma znaczenia płeć partnerów”.
Ewa T.-S. zwróciła uwagę, że w Polsce słowo “małżeństwo” jest dość zawężone. “Odnosi się tylko do kobiety i mężczyzny, dyskryminując inne pary, które są w związkach”.
Katarzyna A.-F. poradziła prezydent Gdańska, aby zmodyfikować kampanię “tak, aby obejmowała wszystkie małżeństwa, czyli niezależnie od płci osób małżeństwo tworzących”.
Modyfikacja taka ze względu na założenia organizatorów nie jest możliwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS