A A+ A++

Historia Wiery Gran, zapomnianej artystki, ożywa na scenie w monodramie muzycznym “Wiera” w wykonaniu Agnieszki Babicz. Spektakl, będący hołdem dla talentu oraz trudnych losów Gran, przypomina o niebezpieczeństwach hejtu i ostracyzmu, które towarzyszyły artystce przez całe życie.

  1. Agnieszka Babicz wciela się w rolę Wiery Gran w monodramie muzycznym “Wiera”.
  2. Spektakl oparty jest na autobiografii i piosenkach Wiery Gran, polskiej pieśniarki żydowskiego pochodzenia.
  3. Gran była artystką kabaretową i filmową, śpiewającą w getcie warszawskim podczas wojny, a po wojnie niesłusznie oskarżaną o kolaborację z Niemcami.
  4. Monodram ukazuje życie Gran od dzieciństwa w Wołominie, poprzez sukces w warszawskich kabaretach, do trudnych lat po wojnie.
  5. Autor tekstu monodramu, Cezary Rossa, opierał się na autobiografii Gran “Sztafeta oszczerców: Autobiografia śpiewaczki”.
  6. W monodramie wykorzystano nowe aranżacje piosenek Gran, skomponowane przez Pawła Stankiewicza.
  7. Premiera płyty “WIERA” z piosenkami Wiery Gran miała miejsce 27 maja 2022 roku.
  8. Spektakl podkreśla, że hejt jest wiecznym problemem, który może niszczyć życie ludzi.

Wiera Gran – postać o wielu twarzach i jeszcze większej liczbie przeżyć. Z jednej strony uwielbiana za swój talent, z drugiej – otoczona kontrowersjami i oskarżeniami, które ciążyły na niej aż do śmierci. Jej życie to przestroga przed niesprawiedliwym sądem społecznym oraz przypomnienie, że historia zawsze ma wiele perspektyw. Agnieszka Babicz, w monodramie “Wiera”, przybliża nam tę skomplikowaną postać, ukazując zarówno jej artystyczną duszę, jak i walkę z niezasłużonymi oskarżeniami. Spektakl jest nie tylko hołdem dla Gran, ale również refleksją nad aktualnością i uniwersalnością problemu hejtu.

Projekt “Wiera” to starannie skonstruowana mieszanka muzyki, słowa i emocji. Reżyseria Krzysztofa Stasierowskiego w połączeniu z muzyką Pawła Stankiewicza oraz oprawą świetlną i dźwiękową Macieja Boryszewskiego tworzy przestrzeń, w której historia Wiery Gran nabiera nowego życia. Zdjęcia do promocji spektaklu, autorstwa Gabrielli Falany, oraz plakat, za którego zdjęcia odpowiada Adam Krajewski, dopełniają wizualnej strony przedstawienia.

Warto zaznaczyć, że historia Wiery Gran, pomimo tragicznych aspektów, jest również przypomnieniem o sile, jaką niosą ze sobą prawda i sztuka. Monodram “Wiera” to nie tylko opowieść o przeszłości, ale też o tym, jak ważne jest, abyśmy w obliczu oskarżeń i hejtu zachowali empatię i dążenie do zrozumienia. To przestroga, by nie powielać błędów przeszłości i pamiętać o sile, jaką w sobie nosi każdy człowiek, by przeciwstawić się niesprawiedliwości.

Opierając się na: GCK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПольские фермеры поняли, что спецслужбы РФ используют протест, – Минэкономики
Następny artykułZwiększono dofinansowanie na transport miejski