Drugie złoże płytkowodne zostało odkryte w 2008 r. i oddane do eksploatacji w 2011 r. Znajduje się na brytyjskim szelfie kontynentalnym Morza Północnego, w Basenie Silverpit. Operacje na platformach morskich Wingate prowadzone są zdalnie z holenderskiego nadmorskiego miasta Den Helder, a gaz kierowany jest także do holenderskiego systemu rurociągów.
Gaz z obu złóż po wejściu do systemu dostarczany jest na rynek UE w ramach kontraktów spot. Gazprom International stał się akcjonariuszem WINZ w 2015 roku w ramach transakcji wymiany aktywów pomiędzy Gazpromem a Wintershall Holding GmbH (obecnie Wintershall Dea).
Ucieczka do Azji
Gazprom International zajmuje się poszukiwaniem i pozyskiwaniem aktywów naftowych i gazowych w „zaprzyjaźnionych krajach” (określenie ze strony koncernu). Poprzez spółki zależne posiada 14 aktywów w ośmiu krajach. Problem w tym, że kilka z nich nie są to już, według reżimowej rosyjskiej nomenklatury „kraje przyjazne”. Od rosyjskiej agresji zachodni partnerzy Gazpromu znacznie ograniczyli kontakty z Rosjanami i ich udział w zarządzaniu spółkami.
Czytaj więcej
Iwona Trusewicz: Nikt nie zapłacze po Gazpromie. Aleksiej Nawalny miał w tym udział
To miał być komentarz o końcu Gazpromu w Unii Europejskiej. Piątkowa śmierć Aleksieja Nawalnego w rosyjskim łagrze przypomniała mi, że ten wybitny Rosjanin ma w tym także swój udział. Trzeba było aż zbrodniczej wojny Kremla i śmierci Nawalnego, by Zachód zatrzymał swoje rosnące uzależnianie od rosyjskich surowców i zrozumiał, że reżim Putina zna tylko jeden argument – siłę.
Po utracie unijnego rynku Gazprom próbuje zaistnieć w A … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS