A A+ A++

Firma ocenia, że nawet jeśli Gazpromowi uda się zorganizować większe dostawy gazu do Chin, przychody ze sprzedaży będą znacznie niższe niż wcześniej z Europy. Według moskiewskiej firmy brokerskiej BCS, przychody Gazpromu ze sprzedaży gazu do Europy w latach 2015-2019 wyniosły średnio 3,3 miliarda dolarów miesięcznie dzięki dostawom na poziomie 15,5 mld m3. Biorąc pod uwagę cenę 286,9 dolarów za 1000 metrów sześciennych, przy dostawie 22,7 mld m3 łączny przychód z gazu sprzedawanego przez spółkę do Chin może wynieść 6,5 miliarda dolarów za cały 2023 rok. Od rosyjskiej agresji na Ukrainę Gazprom nie ujawnia przychodów ze sprzedaży do Europy i Chin. Widać, że nie ma się czym chwalić.

Turkmenistan gazowym konkurentem Rosji

Dr Michal Meydan, dyrektor China Energy Research w Oksfordzkim Instytucie Studiów Energetycznych, uważa, że ​​jest mało prawdopodobne, aby Chiny zastąpiły Europę jako wysoce dochodowy rynek dla rosyjskiego eksportu gazu. „Chiny dają Rosji rynek zbytu, ale po znacznie niższych cenach i dochodach niż Europa”.

Czytaj więcej

Gazprom wyprzedaje aktywa na Morzu Północnym; kto je kupi?

Kreml ma świadomość, że cena gazu dla Chin będzie w dalszym ciągu stopniowo spadać w ciągu najbliższych czterech lat, przy czym najgorszy scenariusz nie wyklucza spadku o 45 proc. do 156,7 dolarów za 1000 metrów sześciennych w 2027 roku w porównaniu z 2023 rokiem. Na rynku azjatyckim Gazprom jest bowiem trzeciorzędnym graczem. Boryka się z konkurencją ze strony innych dostawców gazu rurociągowego do Chin, tak … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDKF zaprosił do kręcenia filmów smartfonem. W maju rozstrzygnięcie zabawy
Następny artykułPaweł Zalewski w Białymstoku: Wybieramy Parlament Europejski czasu wojny