02.01.2020r. 16:35
Eksperyment pod nazwą HyDeploy na kampusie Keele University ma sprawdzić, na ile praktyczne byłoby wzbogacanie, stosowanego do ogrzewania budynków i gotowania, gazu ziemnego 20 proc. domieszką wodoru. Gaz będzie dostarczany do 100 budynków mieszkalnych oraz 30 budynków wydziałów uniwersytetu. Wodór jest wytwarzany przez elektrolizer brytyjskiej firmy ITM Power, ulokowany w kontenerze w pobliżu uniwersyteckiego boiska. Energii elektrycznej do podziału cząsteczek wody na wodór i tlen dostarczają turbiny wiatrowe.
Urządzenia i instalacje gazowe na uniwersytecie zostały poddane szczegółowym kontrolom, które potwierdziły, że mieszanka gazu ziemnego z wodorem będzie równie bezpieczna, co sam gaz. Przeprowadzono szeroko zakrojone badania wpływu wodoru na różne materiały znajdujące się w sieci gazowej i urządzeniach.
Keele University został uznany za idealną lokalizację ze względu na własną, prywatną sieć gazową, którą można bezpiecznie odizolować od reszty brytyjskiej sieci gazowej. Uniwersytet współpracuje również z przedsiębiorstwami, naukowcami i absolwentami, aby stworzyć pierwszy w Europie inteligentny system demonstrujący inteligentną sieć energetyczną (SEND) – w którym nowe energooszczędne technologie mogą być badane, rozwijane i testowane w środowisku rzeczywistym.
W maju 2019 r. Keele stał się jednym z pierwszych brytyjskich uniwersytetów, które ogłosiły “kryzys klimatyczny” i ogłosił, że do 2030 r. stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.
Gdyby w całej Wielkiej Brytanii wprowadzono wodorową mieszankę, można by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 6 milionów ton rocznie, co stanowi równowartość usunięcia z dróg 2,5 miliona samochodów.
“Zrównoważony rozwój i niskoemisyjna energia są nadrzędnym priorytetem instytucjonalnym dla Uniwersytetu Keele i cieszymy się, że możemy być kluczowym partnerem HyDeploy – powiedział profesor Mark Ormerod z Keele University. – HyDeploy może mieć ogromny wpływ i doprowadzić do skokowej redukcji emisji węgla związanych z ogrzewaniem”.
Główne wady wodoru to mała dostępność oraz koszt wytwarzania, znacznie wyższy niż w przypadku gazu ziemnego. Jednak rosnące podatki od emisji dwutlenku węgla mogą podnieść cenę gazu ziemnego do poziomu, na którym wodór stanie się konkurencyjny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS