A A+ A++

Jak wygląda proces tworzenia garnituru MTM? Ile obejmuje etapów? Na co należy zwracać uwagę i ile kosztuje usługa szycia garnituru na miarę systemem MTM w nowo powstałej marce Spicco? Czy warto tam uszyć garnitur? Na te i na inne pytania odpowiadam w kolejnym tekście z cyklu krok po kroku.

Krok po kroku. To jeden z Waszych ulubionych cykli na blogu, w którym prezentuję jak powstają garnitury, koszule, czy nawet torby i akcesoria skórzane szyte na miarę (). Dzisiaj mam przyjemność opisać jak powstaje garnitur w Spicco (). Nowej marce na rynku polskim, która wykonuje garnituru w systemie MTM. Czy warto? Jakie są ceny? Ile trwa proces? Oceńcie sami.

Na samym starcie zapraszam Was do przeczytania tekstów, w których opisywałem przebieg zamówienia garnituru bespoke w Atelier Zabłotny (), oraz Tiviano Atelier (), a przede wszystkim do przeczytania artykułu, w którym prezentuję różnicę pomiędzy głównymi systemami szycia na miarę, szczególnie MTM, a bespoke (). Lektury tych tekstów pozwolą dokładnie zrozumieć różnicę, pomiędzy tymi usługami i lepiej poznać charakter marki Spicco.

Garnitur w Spicco. Włoskie MTM

Czytelnicy tego bloga pewnie doskonale kojarzą marki Tombolini i Lubiam. Obie już kilkanaście razy miałem przyjemność opisywać na łamach tego bloga. Trudno szukać stylizacji (sprawdźcie sami – ) bez chociaż jednego elementu, którejś z tych marek. Nie da się ukryć, że obie firmy należą do moich ulubionych. Łącznie posiadam ponad 20 garniturów i marynarek tych marek, z wieloma koszulami, spodniami itp. Dlaczego? Oba te brandy poznałem na starcie mojej kariery, gdy najpierw doradzałem w butiku Tombolini, później nim zarządzałem, a już na samym końcu kontraktowałem towar. Oba brandy cechuje bardzo wysoka jakość wykonania, pionierskie podejście do krawiectwa (linia Tombolini Zero Gravity), a przede wszystkim piękny, włoski design, który naprawdę trudno podrobić. Dlaczego piszę o tym przy okazji recenzowania szycia MTM garnituru w Spicco? Marka Spicco szyje swoje garnitury w obu szwalniach- zarówno Tombolini, jak i Lubiam, korzystając z szablonów tych marek i tkanin najbardziej renomowanych marek na świecie m.in. Loro Piana, Ermenegildo Zegna, Guabello, Vitale Barberis Canonico, Colombo, Reda, Scabal, Holland and Sherry, Caccioppoli, Fratelli Tallia Di Delfino, czy Cerrutti. Naprawdę niewiele jest miejsc w Polsce oferujących MTM, które korzystają z doświadczenia i know how takich specjalistów szycia MTM.

Czy warto uszyć garnitur w Spicco?

Gdybym miał odpowiedzieć jednym słowem powiedziałbym: tak. Choć oczywiście temat ten wymaga zdecydowanie szerszego spojrzenia i porównania do konkurencji, nawet tej oferującej szycie garniturów bespoke. Co przemawia za? Po pierwsze- szablony. Czytając tekst, który poleciłem na starcie tego artykułu doskonale już wiecie, że usługi MTM opierane są na szablonach, w które niestety nie możemy ingerować. Co oczywiście jest minusem, choć rozważając ten aspekt szerzej należy się zastanowić, czy aby na pewno musimy ingerować w szablony, które są naprawdę bardzo bliskie ideału? Minus ten jest poważny, gdy szyjemy garnitur, w którejś z marek znanych nam z polskich galerii handlowych. Gdy nie możemy umiejscowić górnego guzika na wysokości, na której powinien się on znaleźć- delikatnie poniżej linii talii (szablon ma go umiejscowionego w złym miejscu!), nie możemy poszerzyć klap, czy zdecydować o zmianie linii ramion, z zabudowanej na naturalną. Co przecież jest bardzo istotnym aspektem, decydującym o tym jak garnitur będzie na nas leżał. Nie wymienię nazw marek, ale myślę, że wielu czytelników łatwo będzie je w stanie rozpoznać.

W przypadku marek Tombolini jak i Lubiam wybór szablonów jest naprawdę wystarczający (łącznie kilkadziesiąt opcji), od garniturów jednorzędowych ze standardowymi klapami, po dwurzędówki, i trzyczęściowe garnituru z kamizelkami dwurzędowymi. Są też smokingi, garnitury Zero Gravity- niezwykle lekkie, którym poświęciłem swojego czasu to Video:

Znajdziecie też klasyczne garnitury na pełnych podszewkach, lekkie bezpodszewkowe płaszcze, szeroki wybór krojów spodni, w których możemy decydować o ich stanie, ilości zaszewek, detalach wykończeń, i wysokości manszetów. Decydujemy też o typie konstrukcji full canvas lub half canvas.

Nie dość, że wybór szablonów jest duży, to jeszcze nie można się doczepić do żadnego z nich. Lubiam i Tombolini to marki szyjące garnitury nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Szablony dopracowane są do perfekcji, proporcje są zachowane, guziki na takiej wysokości na jakiej powinny być, a opcji personalizacji jest naprawdę dużo. To jeden z najlepszych MTM na polskim rynku. A na pewno najlepsze, z którego usług do tej pory skorzystałem.

Ile trwa szycie MTM w Spicco i ile obejmuje etapów?

Dużym plusem jest też fakt, że garnitur od momentu zebrania miar gotowy jest po trzech tygodniach (z wyjątkiem składania zamówień w sierpniu- wówczas wszystkie włoskie szwalnie mają urlopy i po prostu nie pracują). Czas ten niemal niemożliwy jest do osiągnięcia szyjąc garnitur bespoke, no chyba, że uda nam się zmieścić 4-5 przymiarek w tym czasie, a żeby to zrobić, musimy naprawdę głęboko sięgnąć do kieszeni i słono zapłacić za usługę expres, oraz przede wszystkim znaleźć czas, w konkretne- z góry ustalone dni. W przypadku szycia garnituru MTM w Spicco, po trzech tygodniach przymierzamy gotowy produkt. Nanoszone są potrzebne przeróbki np. skrócenie nogawek w spodniach i ich wykończenie, czy podcięcie karczku itp. Po ok. 3 dniach od zaznaczenia ewentualnych poprawek garnitur jest już gotowy do odbioru. Tak, było i w moim przypadku. Po wybraniu tkaniny i kroju, na kolejnym spotkaniu przymierzałem już gotowy, odszyty garnitur z personalizacją itp. Wykonaliśmy tylko dwie przeróbki krawieckie- usunięcie podłużnej fałdy wzdłuż karczku, oraz zmieniły się moje preferencje dotyczące wykończenia spodni- zdecydowałem się na dodanie manszetu o wysokości 5 cm. Zapas materiału był wystarczająco duży, aby móc manszety wykonać. Dlaczego zdecydowałem się na manszety? Marynarka z dwurzędową kamizelką z klapami wygląda bardziej masywnie, można by ten efekt porównać do dwurzędowego garnituru (w którym niemal zawsze wykonuje się manszety), warto wówczas postawić na to wykończenie, które nieco równoważy naszą sylwetkę między dołem, a górą. Stąd też do tego garnituru głównie będę nosić double monki.

Garnitur w Spicco. Cena

Cena uzależniona jest oczywiście od wybranych opcji. Najtańszy garnitur jednorzędowy, dwuczęściowy, z klasycznej, granatowej tkaniny (np. na ślub) kosztuje 4000 pln, co jest nie-najgorszą propozycją biorąc pod uwagę, że produkt szyty jest we Włoszech, na płótnie, z tkanin renomowanych marek. Warto też odnotować, że do końca roku obowiązuje promocja -1000 pln do każdego zamówionego garnituru, oraz koszula gratis.

Wracając do cen. Możemy też znaleźć niezwykle luksusowy próbnik tkanin od Scabal, gdzie koszt uszycia garnituru MTM waha się w granicach 25 tys. złotych. Co oczywiście wydaje się być zwariowanym pomysłem biorąc pod uwagę fakt, że cały czas mówimy o MTM, ale… kto bogatemu zabroni? Szczególnie, gdy MTM w Spicco w wielu wypadkach będzie leżeć lepiej od bespoke niejednej pracowni krawieckiej na polskim rynku. Ile kosztował mój garnitur? 9 tysięcy złotych. To koszt mojego garnituru- trzyczęściowego, w kratę, z dwurzędową kamizelką, personalizacją, wykonanego z tkaniny Scabal.

fot. Maciej Cioch
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5 komiksów, które pokazują, że nie trzeba wielu słów i obrazków, żeby zmrozić krew w żyłach
Następny artykułDziewczyny robią biznesy