A A+ A++

Rada nadzorcza odwołała Piotra Janczyszyna ze stanowiska prezesa spółki Zamek Grodziec. Jego następcą został Mariusz Garbera – historyk, mediewista, były dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie i nauczyciel. – Liczymy na młodą krew, nową energię – mówi Krzysztof Wojtas z rady nadzorczej spółki Zamek Grodziec.

Zamek Grodziec to spółka gminy Zagrodno stworzona 11 lat temu specjalnie do administrowania zamkiem w Grodźcu. Jej pierwszym prezesem był Zenon Bernacki, a po jego śmierci, w 2016 r,. funkcję tę objął Piotr Janczyszyn, mieszkaniec gminy, powiatowy radny i członek zarządu powiatu zlotoryjskiego, związany z ugrupowaniem byłego starosty Ryszarda Raszkiewicza KWW Wspólnota Samorządowa.

Piotr Janczyszyn potwierdza, że został odwołany. Stało się to w trybie natychmiastowym, na wtorkowym posiedzeniu rady nadzorczej. – Nie pracuję już w spółce Zamek Grodziec – informuje, ale nie chce na ten temat rozmawiać, więc o powody zmiany pytamy Krzysztofa Wojtasa.

– Pan Janczyszyn pełnił funkcję prezesa 6 lat. To długi okres – mówi Krzysztof Wojtas. – Zrobił w tym czasie dużo dobrego  dla zamku, zarówno w sferze organizacyjnej, jak i finansowej. Doceniamy to, chcemy jednak spróbować innego sposobu zarządzania zamkiem, dlatego uznaliśmy, że warto wpuścić tu młodą krew, historyka i pasjonata średniowiecza, aby tchnął nową energią. Przemyślenia na ten temat towarzyszyły nam od roku 2018, od kiedy wójt Karolina Bardowska objęła władzę w gminie i ukonstytuowała się nowa rada nadzorcza spółki.

Mariusz Garbera, nowy prezes Zamku Grodziec (zwyczajowo tytułuje się go kasztelanem zamku), ma 32 lata. Jest historykiem po Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizującym się w badaniu średniowiecza. Do 2021 r. był związany z Muzeum Regionalnym w Chojnowie, od 2015 r. jako adiunkt muzealny a od 2019 r. jako dyrektor placówki. Dał się poznać jako popularyzator historii regionu. Jest autorem szeregu artykułów popularno-naukowych dotyczących tej tematyki.  Organizował lekcje i wystawy muzealne oraz wykłady prelegentów z ośrodków akademickich. Ostatnie 9 miesięcy przepracował w Fundacji Ogólnopolski Operator Finansowy, wspomagającej tworzenie i działalność placówek opiekuńczych, żłobków, przedszkoli i szkół. Ma za sobą również doświadczenia pedagogiczne, a na Uniwersytecie Ekonomicznym we  Wrocławiu skończył dwuletnie studia podyplomowe z zarządzania instytucjami kultury. W latach 2014-2017 był radnym gminy Kunice.

– Jako historyk i miłośnik zabytków obejmuję stanowisko prezesa zarządu spółki Zamek Grodziec z wielkim szacunkiem i pokorą, mając na uwadze, iż staję przed bogactwem dziewięciu wieków tradycji i wieloma pokoleniami ludzi, którzy włożyli ogrom trudu i pracy w to wspaniałe miejsce – mówi Mariusz Garbera.

– Pana Mariusza Garberę wyróżnia wiedza merytoryczna – przede wszystkim historyczna, ogromna pasja i doświadczenie w zarządzaniu obiektem kultury, a to pozwoli stworzyć coś zupełnie nowego i zbudować nową jakość zaamku Grodziec – jako marki, jako obiektu turystycznego i jako placówki kulturalnej – uważa wójt gminy Zagrodno Karolina Bardowska.

Odwiedzany co roku przez kilkadziesiąt tysięcy turystów zamek w Grodźcu to oczko w głowie miejscowych władz, największa atrakcja gminy i promocyjny samograj. Administrująca nim spółka na biletach, kuchni i wynajmie sal zarabia na bieżące utrzymanie oraz remonty zabytkowego obiektu. Jednocześnie od trzech lat zamek próbuje pełnić rolę gminnego centrum kultury, organizując adresowane przede wszystkim do mieszkańców gminy wydarzenia, takie jak dzień dziecka czy mikołajki. Powoli znakiem firmowym Grodźca stają się też kameralne, nastrojowe koncerty – w czerwcu jeden z nich zagra Czesław Mozil, lider formacji Czesław Śpiewa.

Krzysztof Wojtas podkreśla, że współpraca rady nadzorczej i wójt Karoliny Bardowskiej z Piotrem Janczyszynem do końca układała się dobrze.

Według Krzysztofa Wojtasa, rada nadzorcza mogła odwołać prezesa spółki Zamek Grodziec bez pytania o zgodę rady powiatu złotoryjskiego, gdzie Piotr Janczyszyn zasiada jako radny. Jeśli radny pracował na podstawie cywilnoprawnej umowy o zarządzanie (kontrakt menedżerski), to jego aktywność nie podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem, co potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 grudnia 2001 r. (II SA 2091/01).

FOT. PIOTR KANIKOWSKI, GMINA ZAGRODNO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkraiński czołgista chwali rosyjski pojazd. To T-80BWM
Następny artykułProces ws. zabójstwa Adamowicza: Świadek się nie pojawił. Sąd nałożył karę