Słowa gaming i gambling brzmią dość podobnie w języku angielskim i często są ze sobą mylone lub używane wymiennie. Na szczęście w języku polskim można łatwo rozróżnić oba rodzaje rozrywki. O ile gaming to w granie wymagające od użytkownika zaangażowania, podejmowania decyzji i stosowania strategii, o tyle gambling to granie w losowe gry, najczęściej na pieniądze, co należy już do kategorii rozrywki hazardowej.
W tym artykule przedstawimy największe podobieństwa i różnice między graniem w gry wymagające od gracza podejmowania decyzji i pewnych umiejętności od hazardu.
Tradycyjne granie i gambling – co je łączy?
Czasy, w których gracze zadowalali się prostymi automatami online lub rundą rozgrywek karcianych odeszły w zapomnienie. Teraz wszyscy chcą doświadczać urozmaiconej i ekscytującej rozgrywki oraz poczucia, że mają wpływ na ostateczny wynik.
Z tego powodu wiele tytułów hazardowych uważanych dotychczas za losowe (np. automaty wideo, zdrapki) zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, na przykład rundy bonusowe, których wyniki nie zależą tak bardzo od szczęścia. Popularną opcją są też koła fortuny, wyzwania z odsłanianiem kart czy budowanie tożsamości bohatera. Czasami jednak operatorzy tworzą funkcje, które dają złudzenie samodzielnie podejmowanych decyzji, jednak nadal ich rezultat jest losowy.
Co różni tradycyjne gry od gier losowych?
Przeglądając aktualny ranking kasyn online dla graczy trudno jest nie odnieść wrażenia, że nowoczesne witryny hazardowe oferują katalogi wypełnione tysiącami tytułów różnorodnych produktów na pieniądze, wśród których dominują rozgrywki losowe, w tym automaty wideo.
Ich główną zaletą jest szybkość i łatwość rozgrywki – wystarczy postawić zakład, a później rozpocząć kręcenie bębnami. Nie ma to nic wspólnego z tradycyjnymi grami opartymi na umiejętnościach, podczas których trzeba zaangażować swoją wiedzę i podejmować decyzje.
Prawo dotyczące gier losowych
Granie oparte na umiejętnościach są zaliczane do zwykłej rozrywki nieregulowanej prawnie. Gry losowe na pieniądze wchodzą jednak do kategorii rozrywki hazardowej, która są regulowane przez prawo. Różne kraje zabraniają lub ograniczają dostęp do rozrywki hazardowe. Dodatkowo do grania na pieniądze mogą zgodnie z prawem dołączyć tylko osoby pełnoletnie.
Efekty psychologiczne
Uzależnienie od grania nie jest zjawiskiem nowym i obejmuje zarówno graczy wybierających tradycyjne gry komputerowe i online oraz miłośników gier hazardowych. Niestety, w przypadku tych drugich w grę wchodzą także pieniądze, co może negatywnie oddziaływać także na osoby z otoczenia gracza z problemami. Uzależnienie od hazardu jest wyjątkowo podstępne i może prowadzić do przykrych konsekwencji na wielu płaszczyznach.
Przyszłość przemysłu
Nie mamy wątpliwości, że przemysł hazardowy będzie ewoluował w stronę dostarczania graczom jeszcze lepszych wrażeń. Z tymi wyzwaniami będą musiały liczyć się centra turystyczne z kasynami w roli głównej po to, aby zbilansować dochody uzyskiwane przez dotychczasową losowość wyników gier i przewagę kasyna. W grach, w których liczą się umiejętności, przewaga może leżeć po stronie doświadczonych graczy.
Bez wątpienia gracze znacznie chętniej będą wybierać te produkty, w których zostanie zastosowany element grywalizacji. Ta opcja przyciąga tych graczy, których nudzi nieustanne kręcenie bębnami i chcą skorzystać z dodatkowych opcji na zwiększenie szans na wygraną.
Wniosek
Najlepsi dostawcy slotów online w Polsce już teraz wdrażają rozwiązania, które mają podkręcić standardową rozgrywkę hazardową – mowa tu o wdrożeniu elementów grywalizacji, dodatkowych funkcji i opcji, a nawet możliwości samodzielnego budowania scenariusza rozgrywki. Tym, co najbardziej łączy gry hazardowe z klasycznymi grami jest potencjał dostarczania niesamowitej rozrywki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS