A A+ A++

Muzeum H-E im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach fot. arch.

Z tej okazji w muzeum w Chojnicach będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę twórczości malarskiej prof. Juliusza Joniaka z Krakowa pt. “Podróż na Południe”.


40 lat Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w Muzeum w Chojnicach 1984-2024

Z pewnością bez odwagi wyobraźni, zamiłowania do sztuki i determinacji Wandy Tyborskiej – dyrektor muzeum w latach 1975-1991 – Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej w chojnickim muzeum by nie powstała. Zamysł jej powołania zrodził się z początkiem lat 80. XX w. w trakcie  prowadzenia renowacji zabytkowych baszt na średniowiecznych murach miejskich w centrum miasta, z myślą o ich przeznaczeniu na powiększenie siedziby muzeum. Jedną z baszt zwaną Kurzą Stopą dedykowano na potrzebę udostepnienia ekspozycji sztuki i w niej właśnie w 1984 r. urządzona została po raz pierwszy prezentacja kolekcji współczesnej sztuki polskiej.

Twórcom chojnickiej galerii przyświecały ambicje, by w mniejszym środowisku stworzyć kulturową i edukacyjną szansę w zakresie polskiej sztuki współczesnej, w formie kolekcji reprezentatywnej w skali ogólnopolskiej. W realizacji projektu muzeum wsparło dwóch pełnomocników do spraw artystycznych reprezentujących środowisko artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – historyk sztuki Andrzej Pollo oraz pochodzący z Chojnic Janusz Trzebiatowski. Pomysł pozyskania prac do muzealnego zbioru oparty o list intencyjny, skierowany przez muzeum do polskich artystów z prośbą o ofiarowanie pracy autorskiej do tworzonej kolekcji muzealnej w Chojnicach, spotkał się z przychylnością 84 artystów.  W ten sposób udało się pozyskać 128 dzieł autorów, reprezentujących ważniejsze nurty sztuki polskiej II poł. XX w. Otwarcie utworzonej w ten sposób pierwszej wystawy Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w muzeum w Chojnicach miało miejsce 25 maja 1984 r.

Rozwijana na przestrzeni czterech dekad muzealna kolekcja liczy obecnie 173 prace  124 artystów … i nie mieści się już w galeryjnej przestrzeni baszty Kurza Stopa. Staraniom o jej rozbudowę, obok współpracy z artystami, towarzyszy troska o upowszechnianie polskiej sztuki współczesnej. Przejawia się to poprzez podejmowane przez muzeum realizacje wystaw indywidualnych twórczości artystów, różnorodne formy edukacyjne we współpracy ze szkołami, cykle artystycznych spotkań dla młodzieży m.in.: lekcje muzealne z historii sztuki współczesnej, warsztaty na wystawach dla uczniów szkół średnich, spotkania z uczestnikami Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej, prezentacje multimedialne, wykłady, spotkania autorskie, wernisaże wystaw, czy także cykl promocyjnych prezentacji twórczości absolwentów uczelni artystycznych związanych z regionem Chojnic.

Wydarzeniem artystycznym uświetniającym 40 lat Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w Chojnicach – zaprezentowanej w nowej odsłonie aranżacyjnej – jest indywidualna wystawa malarstwa Juliusza Joniaka (1925-2021) – wieloletniego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. Juliusz Joniak. Podróż na Południe. Obydwie ekspozycje można odwiedzać już od 28 czerwca 2024 r. w chojnickim muzeum w Bramie Człuchowskiej oraz baszcie Kurza Stopa.

Juliusz Joniak. Podróż na Południe

Artysta urodził się we Lwowie w 1925 r., gdzie rozpoczął swoją artystyczną edukację. Po wojnie podjął studia malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Czesława Rzepińskiego, a także grafiki w pracowni Konrada Srzednickiego. Wkrótce rozpoczął karierę akademicką na macierzystej uczelni, doskonaląc równolegle swój warsztat  malarski poprzez aktywny udział w życiu artystycznym w Polsce oraz liczne podróże studyjne po Europie. Bardzo szybko okazało się, że śródziemnomorskie pejzaże Włoch, Francji, Hiszpanii stały się znakomitą inspiracją dla artysty. Wrodzona wrażliwość na kolor, malarska intuicja, pozwalająca zapisywać na płótnie wrażenia czerpane z podróży, a także mistrzostwo pędzla,  znalazły odbicie w licznych pejzażach i kompozycjach malarskich, przywożonych z plenerów oraz  tworzonych w krakowskiej pracowni. Na wystawie w Chojnicach będzie można zobaczyć ponad 30 obrazów Profesora. Są wśród nich płótna inspirowane przeżyciami kolorystycznego bogactwa natury Południa Europy, zwłaszcza ulubionej Prowansji, jak również płótna nawiązujące do oglądanych obrazów francuskich postimpresjonistów, czy dawnych europejskich mistrzów malarstwa, odkrywanych podczas wizyt w znaczących galeriach i tamtejszych muzeach, takich jak Luwr, czy Prado. Nastrojowe, rozświetlone słońcem Południa obrazy Profesora na chojnickiej wystawie przypominają nie tylko o rozpoczynających się wakacjach, przywołując marzenia o letnich wyjazdach. Zachęcają do podróży w świat malarstwa prof. Joniaka – artysty, o którym napisano, że jest „koneserem i smakoszem koloru” oraz także, że stworzył „własny, subiektywny język malarski, który zdecydowanie wyróżnia jego prace i decyduje o ich niepowtarzalnym stylu”, niezależnie czy są to fascynujące rozedrganymi barwami martwe natury, kompozycje figuralne, czy lawendowe pejzaże Południa.

Zaprezentowany na wystawie w Chojnicach zespół obrazów Artysty pochodzi z prywatnej Rodzinnej Kolekcji Profesora Juliusza Joniaka. Kuratorem ekspozycji jest Katarzyna Łomnicka z Krakowa.

Dzisiaj (27.06.) w ramach obchodów 40-lecia galerii o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy “Podróż na Południe”.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijana kobieta spowodowała trzy kolizje w Mysłowicach
Następny artykułOd 1 lipca nastąpi czasowa zmiana trasy linii 39