A A+ A++

„Nowe Jeruzalem” – biblijne miasto zstępujące z nieba – to obietnica stworzenia lepszego świata, na który wszyscy czekamy. Artyści, których prace zobaczymy w trakcie najnowszej odsłony Łemkowskiego Jeruzalem odwołują się do tej utopijnej wizji – pisze Galeria Sztuki w Legnicy zapraszając w sobotę na wernisaże nowych wystaw.

Gdy za naszą wschodnią granicą trwa okrutna wojna, w sztuce odnajdujemy nadzieję na lepszą przyszłość. Czy uda się dotrzeć do Nowego Jeruzalem, w którym harmonijnie i w dostatku współistnieją ludzie różnych nacji i religii?

XXII Łemkowskie Jeruzalem to wystawa, która w tym roku zatytułowana jest „Nowe Jeruzalem”. Składa się z dwóch części, prezentowanych w obu galeriach. W sobotę 3 grudnia o godz. 18.00 (Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1) i 18.30 (Galeria Ring, Rynek 12) odbędą się wernisaże, poprzedzone spotkaniem z autorami i kuratorami, które rozpocznie się o godz. 17.00 w Galerii Sztuki.

Legnica, której okolice zamieszkuje największa w Polsce społeczność łemkowska stała się tradycyjnym miejscem prezentacji sztuki twórców, których łączą łemkowskie korzenie. Stowarzyszenie Łemków z Gorlic – organizator przedsięwzięcia – od lat działa na rzecz wsparcia tożsamości i tradycji tej niewielkiej grupy etnicznej.

-Nowe Jeruzalem jest próbą przedstawienia obrazów idealnej, normalnej rzeczywistości, która zapewnić może wszystkim nam – w szczególności nękanemu zbrojnymi atakami narodowi ukraińskiemu – warunki do zwyczajnego, spokojnego i bezpiecznego życia – zaznacza Grzegorz Sztwiertnia, kurator wystawy – malarz, twórca instalacji, rzeźb i wideo, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, profesor ASP w Krakowie.

Obie wystawy tworzą zamkniętą narrację. Pierwsza część, prezentowana w Galerii Sztuki, to odpowiedź na tytułową kwestię budowania wspólnej przyszłości. Na ekspozycji znajdują się m.in. malarstwo olejne, haft, rysunek, ceramika czy grafika. Zobaczymy także obrazy olejne łemkowskiego malarza nieprofesjonalnego – śp. Stefana Telepa oraz akwarele Epifaniusza Drowniaka – Nikifora. Ta część skończy swą opowieść w Galerii Ring – pracami wideo Oleksija Khoroshko i Danyła Movchana. Tu znajdą się ponadto wybrane prace wideo, które prezentowane były na wcześniejszych wystawach „Jeruzalem”. Ta multimedialna odsłona przypomni najciekawsze prace przygotowane podczas siedmiu kolejnych edycji.

Wystawa będzie dostępna od 3 grudnia 2022 do 15 stycznia 2023, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. Wstęp na ekspozycję i wernisaże wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOt. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOżywcza fuzja klasycznego piękna i nieposkromionej swobody. Pokaz mody Macieja Zienia z kolekcją od Grupy Tubądzin
Następny artykułProkurator Ewa W. przekazywała tajne dane Trzaskowskiemu?