Galeria Mazovia wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem rozpoczyna drugą edycję projektu „Pomoc z klasą” dla uczniów płockich szkół podstawowych. Młodzi ludzie będą mieli szansę nauczyć się udzielać pierwszej pomocy.
Jak podaje Polski Czerwony Krzyż, średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi 8 minut w mieście i około 15 minut na terenach poza miastem. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku może więc uratować zdrowie lub życie takiej osoby.
Czy potrafimy udzielać pomocy? Uczniowie płockich podstawówek już wkrótce będą mieć tę wiedzę w małym palcu, bo Galeria Mazovia uruchomiła kolejną edycję akcji „Pomoc z klasą”. Trwają zapisy na szkolenia.
- Jak przeprowadzić wstępną ocenę stanu osoby poszkodowanej w wypadku?
- Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia?
- Jak zadbać o własne bezpieczeństwo?
Taka wiedza to podstawa, którą każdy powinien znać, by w nagłej sytuacji móc uratować czyjeś zdrowie lub życie.
Galeria Mazowia zaprasza dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych w Płocku na bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy prowadzone pod okiem doświadczonych instruktorów z PCK w ramach programu „Pomoc z klasą”.
– Znajomość zasad pierwszej pomocy może okazać się niezbędna w codziennym życiu, a potrzeba udzielenia pomocy może pojawić się nagle. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą każdego z nas spotkać, a jak wynika z danych CBOS i PCK, jedynie kilkanaście procent dorosłych Polaków jest pewnych swoich umiejętności udzielania pomocy. Tymczasem gdy jesteśmy świadkami wypadku czy zasłabnięcia, każdy z nas zobowiązany jest pomóc. Dlatego chcemy dbać o zdobywanie, utrwalanie i szerzenie tej wiedzy wśród mieszkańców Płocka, już od ich najmłodszych lat – mówiła Izabela Tucholska-Oleszczuk, Dyrektor Galerii Mazovia.
Celem organizatorów jest, by dzieci, które wezmą udział w szkoleniu, nabrały pewności siebie i nie tylko potrafiły w trudnej sytuacji pomóc, ale też by dzieliły się nabytą wiedzą z rówieśnikami, jak i z najbliższymi.
Z doświadczeń instruktorów PCK wynika, że najmłodsi kursanci są pojętni i bez obaw podchodzą do ćwiczeń, a w sytuacjach wspólnych szkoleń z dorosłymi chętnie podpowiadają i udzielają wskazówek. Gdy według badań CBOS 67 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, tylko 19 proc. jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie.
– W sytuacji nagłego wypadku czy zasłabnięcia, decydująca jest reakcja świadków. Od prawidłowego postępowania otoczenia może zależeć zdrowie lub życie osoby poszkodowanej. Rocznie szkolimy ponad 70 000 osób. Wszyscy, którzy ukończyli kurs elementarny pierwszej pomocy, powinni potrafić właściwie zareagować w trudnej sytuacji. Jednak nigdy nie dość nagłaśniania tego problemu. Często świadkowie obawiają się udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, by nie wyrządzić poszkodowanemu krzywdy, gdy tymczasem brak udzielonej pomocy może nieść znacznie poważniejsze konsekwencje. Rozmawianie o zasadach, potencjalnych sytuacjach niebezpiecznych, a także możliwość odbycia takiego kursu elementarnego, to wszystko jest niezwykle ważne, pomaga rozbudzać świadomość w społeczeństwie, dzielić się wiedzą i propagować właściwe postawy – mówi Agnieszka Warczakowska, instruktorka Polskiego Czerwonego Krzyża.
O tym, że wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest wystarczająco przystępnie podana przez instruktorów – nawet dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym – w ubiegłym roku przekonali się nauczyciele ponad połowy płockich podstawówek.
W pierwszej edycji programu przeszkolonych zostało blisko 500 uczniów klas 1-3. Zajęcia ruszają już 5 kwietnia. Podobnie jak w roku ubiegłym, co środę do końca roku szkolnego ma zostać przeszkolona przynajmniej jedna klasa. W ten sposób Galeria Mazowia chce promować odpowiedzialne postawy, przekazywać z pomocą profesjonalistów z PCK wiedzę, a także wzmacniać w najmłodszych mieszkańcach Płocka poczucie sprawczości i wiary we własne możliwości.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS