A A+ A++

Konserwator zabytków dał zalecenia dotyczące gminnych budynków zlokalizowanych we wschodniej pierzei Rynku. Gmina rozpoczyna więc przygotowania do renowacji kamienic.

Pod koniec stycznia Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków wydał zalecenia dotyczące kamienic przy Placu Piłsudskiego pod numerami 3 i 4 oraz przy Warszawskiej 2. Konserwator podkreślił, że chociaż w karcie zabytku kamienice te mają wpisaną jako datę powstania przełom XIX i XX wieku, w tym miejscu budynki są zaznaczone na mapie pochodzącej z 1828 roku, co oznaczałoby, że kamienice mogą być starsze lub mogły powstać w miejscu wcześniejszej zabudowy. Zgodnie z zaleceniami konserwatora gmina poszukuje obecnie firmy, która wykona badania architektoniczne i konserwatorskie wraz z analizą historyczną tych budynków. Dokumentacja ta ma powstać w oparciu o wskazówki konserwatora oraz wykonaną już przed rokiem ekspertyzę istniejących zabudowań.

Maksymalnie zachować

– Planowane prace oraz wprowadzone zmiany muszą zapewnić w jak największym stopniu zachowanie oryginalnej substancji oraz pierwotnej bryły – podkreślił po raz kolejny konserwator. Nakazał m.in. zbadanie cegieł, zaprawy, stropów, warstw elewacji, istnienia piwnic. Badania te mają wskazać dokładniejszy czas powstania budynków, poczynionych przekształceń oraz wskazać elementy oryginalne, które „bezwzględnie wymagają zachowania”. Podał też szczegółowe wymagania, jeśli chodzi o zachowanie charakteru zabudowy, elewacji, dachów czy stolarki okiennej i drzwiowej. Wyraził również zgodę na przekształcenie oficyny budynku przy ul. Piłsudskiego 3.

Centrum usługowe

Bardzo ważną informacją jest to, że konserwator wyraził zgodę na przekształcenie budynków po renowacji w swoistą galerię handlową. Pomysły, które pojawiały się w dyskusjach radnych na temat zagospodarowania tych budynków, mówiły bowiem o likwidacji istniejących podziałów wewnętrznych w budynkach i stworzeniu swego rodzaju galerii handlowej, w której mogłyby się znaleźć niewielkie sklepy, lokale gastronomiczne czy usługowe. Radni podkreślali, że renowacja zabytkowych budynków wiąże się ze sporymi kosztami, a dodatkowo budynki muszą mieć jakieś przeznaczenie użytkowe.

Burmistrz Daniel Putkiewicz podkreśla, że gminie bardzo zależy na nadaniu nowego blasku budynkom w ścisłym centrum miasta, czyli wokół Rynku.

– Trwają już prace przy modernizacji plebanii i strażnicy OSP, chcielibyśmy też doprowadzić do stanu używalności pierzeję wschodnią – podkreśla. – Staramy się także porozumieć w sprawie kamienicy pod nr 5, w której mamy współwłasność.

Czytaj także: Gminy dystrybuują rządowe maseczki

Przez czas jakiś gmina brała pod uwagę zagospodarowanie całości obszaru położonego między Placem Piłsudskiego a ul. Zgoda. Rozważano sprzedanie tego terenu jakiemuś inwestorowi. W związku z tym, że pierzeja wymaga pilnych inwestycji, zadania te na razie rozdzielono.

– Mając już uzgodnione wytyczne dla pierzei będziemy się zastanawiać jak to konkretnie realizować – mówi burmistrz. – Można przekazać to zadanie jakiejś gminnej spółce. Poza tym kiedy nieruchomości te pozostają w rękach samorządu, możemy w pewnym stopniu regulować branże, które będą tu działały. Możemy dać jakiś impuls do rozwoju usług ważnych dla mieszkańców – podkreśla Daniel Putkiewicz. – Chcemy żeby to miasto żyło. A żeby ludzi przyciągnąć do centrum, muszą tu znaleźć usługi, które ich interesują.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakub Peszko: Skreślam dni w kalendarzu do powrotu na parkiet
Następny artykułUrszula Pawlak | Radio Łódź