A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok i region? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Ze względu na wciąż panującą epidemię koronawirusa uroczystą galę wieńczącą nasz plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040 redakcja „Gazety Wyborczej” zorganizowała online. W jej trakcie zaprezentowaliśmy wyniki plebiscytu, przedstawiliśmy 308 wyzwań dla 27 miast i 17 regionów. Rozmawialiśmy z mieszkańcami kilku miast i miasteczek o tym, jak je postrzegają. Ogłosiliśmy też siedem wyzwań dla Polski, które – naszym zdaniem – są wynikiem oczekiwań czytelników „Wyborczej”. Kryją się za pojęciami: zdrowi mieszkańcy, troska o wodę, zieleń, współczesna mobilność, gościnność, miasto przystępne, duch miasta.

Transmisja Gali Supermiasta i Superregiony 2040 na Facebooku

Adam Michnik: Odnowa demokracji wyjdzie z samorządu

O polityce, Polsce, przeszłości i przyszłości mówił w czasie gali Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Zwrócił uwagę: – Nie wszystko nam się w wolnej Polsce udało, ale samorządowcy i samorządy nam się udały. Polska demokracja jest silna swoimi samorządami.

Zaznaczał, że „centralna władza chce samorządność zdusić i pod hasłami antybolszewickimi buduje własną PiS-owską wersję własnego, bolszewickiego autorytaryzmu”.

Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Podkreślał: – Samorządy dzisiaj to jest chleb i wino demokracji polskiej. To jest ostoja, oaza demokracji.

I dodawał: – Mamy poczucie [m.in. jako redakcja „Wyborczej” – red.], że te trudne relacje między samorządami a rządem centralnym to jest rezultat sporu o to, jaka ma być Polska. O to, jak ta Polska ma wyglądać: Polska i polskość. Czy to ma być wspólnota otwarta, życzliwa, uśmiechnięta, czy wprost przeciwnie: ponura, kneblująca i pozbawiająca miasta samorządności, ludzi ich godności.

Adam Michnik przekonywał:

– Kompetencje samorządów są ograniczane, to widać przy konflikcie o Krajowy Plan Odbudowy, w protestach miast przeciwko centralizacji autorytarnej władzy, którą obserwujemy. Odnowa demokracji wyjdzie z samorządu. Jestem głęboko przekonany, że inkwizytorzy z Nowogrodzkiej będą mieć coraz mniej do powiedzenia o polskim dobrobycie. Samorządowcom życzymy wszystkiego najlepszego, zasługują na wsparcie i zasługuje na to Polska.

Przy okazji gali odbyły się trzy debaty. O „nowej normalności miast” w kontekście pandemii mówili prezydenci Marcin Krupa (Katowice), Andrzej Nowakowski (Płock), Jacek Majchrowski (Kraków), Hanna Zdanowska (Łódź), Krzysztof Żuk (Lublin). O tym, jak wcielić w życie wyzwania zdefiniowane w plebiscycie przez mieszkańców, czy jak efektywnie wykorzystywać pieniądze z UE, opowiadali marszałkowie: Adam Struzik (woj. mazowieckie), Elżbieta Polak (woj. lubuskie), Mieczysław Struk (woj. pomorskie), Piotr Całbecki (woj. kujawsko-pomorskie), Gustaw Brzezin (woj. warmińsko-mazurskie), Olgierd Geblewicz (Zachodniopomorskie), Marek Woźniak (Wielkopolska).

Gala Supermiasta i Superregiony 2040. Uczestnicy debat łączyli się onlineGala Supermiasta i Superregiony 2040. Uczestnicy debat łączyli się online Fot. Printscreen

Tadeusz Truskolaski: Temu rządowi jest z nami nie po drodze

„Polityka i starcia na linii rząd – samorząd” to temat rozmowy, w jakiej wzięli udział: prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Debatę tę prowadził Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.

Prezydent Białegostoku (Tadeusz Truskolaski jest też prezesem Unii Metropolii Polskich) nawiązał do „Polskiego ładu”, programu ostatnio ogłoszonego przez PiS:

– Unia Metropolii Polskich, czyli wchodzących w jej skład 12 miast, może stracić około 3 mld zł, a łącznie samorządy ponad 10 mld zł, czyli jest to kolejny taki plaster salami: odkrajanie naszych finansów, a jednocześnie naszych kompetencji.

Stwierdził, że obecnie nie ma „woli politycznej”, aby porozumieć się z samorządami. Wyjaśniał, dlaczego tak jest:

– Temu rządowi jest z nami nie po drodze, bo my mówimy, co myślimy, my się nie boimy, walczymy po prostu o swoje, o swoich mieszkańców, żeby tego wszystkiego nie zniszczyć.

Gala Supermiasta i Superregiony 2040. Uczestnicy debat (m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski) łączyli się onlineGala Supermiasta i Superregiony 2040. Uczestnicy debat (m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski) łączyli się online Fot. Printscreen

Nie krył, że nadzieją samorządowców jest Rafał Trzaskowski (Truskolaski mówił to m.in. w kontekście tego, że Trzaskowski mógłby zostać premierem).

Tu dodawał: – Będziemy mu pomagać budować taki ruch, z takim poparciem społecznym, który będzie miał szanse wygrać wybory. Chociaż wygranie wyborów nie oznacza, że się przejmie władzę, bo przedtem PiS zniszczy Sąd Najwyższy i może okazać się, że wybory będą unieważnione. I to będzie tragedia.

Pytany o rolę Platformy Obywatelskiej, odpowiadał:

– Nikt nie ma zamiaru jej niszczyć. Chyba że sama się zniszczy.

W czasie gali o muzykę zatroszczył się znakomity zespół Kwiat Jabłoni, a poprowadzili ją Piotr Bałtroczyk i Paula Skalnicka-Kirpsza, naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

Gala Supermiasta i Superregiony 2040. Uczestnicy debat (m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski) łączyli się onlineFot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Supermiasta i Superregiony 2040. Wasze typu w Białymstoku i województwie

Przypomnijmy, że w ramach plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040 nasi czytelnicy pytani o to, co chcieliby zmienić w Białymstoku, wskazali liczne pomysły, z których wybraliśmy najczęściej powtarzającą się dwunastkę. Spośród nich w pierwszej siódemce znalazły się:

** Rozbudowa Krywlan – 27 proc.

** Bulwary nad Białą – 17 proc.

** „Łatanie dziur” w sieci ścieżek rowerowych – 12 proc.

** Parki osiedlowe – 11 proc.

** Skuteczne przyciąganie inwestorów – 9 proc.

** Ochrona Bojar i Dojlid – 7 proc.

** Budowa hali widowiskowo-sportowej – 6 proc.

Poza siódemką zaś znalazły się: dalsza rewitalizacja ogrodów Branickich i Plant, zamknięcie dla ruchu ulic Lipowej i Kilińskiego, nowe żłobki na osiedlach, modernizacja elektrowni na potrzeby Galerii Arsenał oraz działania na rzecz poprawy wizerunku miasta.

Supermiasta i Superregiony 2040. 7 wyzwań dla BiałegostokuSupermiasta i Superregiony 2040. 7 wyzwań dla Białegostoku Fot. Printscreen

Jeśli chodzi o podlaski region, to czytelnicy wskazali:

** Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym – 39 proc.

** Budowa trasy Via Carpatia – 15 proc.

** Uchwała antysmogowa – 10 proc.

** Budowa trasy Via Baltica – 10 proc.

** Budowa trasy Rail Baltica – 9 proc.

** Nowe przejścia graniczne z Białorusią

** Rewitalizacja centrów miast i miasteczek.

Na kolejnych miejscach wskazano: nowe miejsca pracy w gminach, rozwój infrastruktury turystycznej, współpraca transgraniczna z miastami litewskimi, muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach oraz promocja zagraniczna regionu.

Supermiasta i Superregiony 2040. 7 wyzwań dla PodlaskiegoSupermiasta i Superregiony 2040. 7 wyzwań dla Podlaskiego Fot. Printscreen

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEgy Maulana Vikri z golem dla Indonezji
Następny artykułHolandia: Pojemniki wypełnione bronią. Oddali ją mieszkańcy