7 stycznia o godzinie 17 w Oświęcimskim Centrum Kultury rozpocznie się gala wręczenia Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego.
To już ósma edycja tego prestiżowego wyróżnienia
Laureatem nagrody może zostać każda osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego, stowarzyszenia życia apostolskiego, a także organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność na rzecz ewangelizacji i apostolstwa. Niezwykłym symbolem nagrody jest kopia figurki „Matki Bożej zza drutów”.
W trakcie gali, uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładu Teresy Wontor-Cichy, historyka Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Figurka powstała w czasie drugiej wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie KL Auschwitz w 1940 roku więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę Matki Bożej zza drutów” do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, ponieważ uznał, że miejsce jest dla „Matki Bożej zza drutów” najbardziej odpowiednie.
„Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie„ – wyjaśnia Adam Kuta, zastępca dyrektora Oświęcimskiego Centrum Kultury.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS