Marzysz o podróży do Japonii, ale na razie nie masz takiej możliwości? Interesujesz się kulturą kraju gejsz i samurajów? A może po prostu chcesz wypocząć w komfortowy i zdrowy sposób, jak zwykli to robić Japończycy? Teraz nie musisz udawać się w daleką podróż. Spraw sobie futon – materac, którego od wieków używa się na japońskich wyspach. Zapewnisz sobie komfort snu i wygodę, zupełnie jak na Dalekim Wschodzie.
1. Czym są futony?
2. Różnice między materacem futon a materacem sprężynowym
3. Inne zalety futonów
Czym są futony?
Każdy, kto choć trochę interesuje się kulturą Japonii, zetknął się z nazwą “futon”. To tradycyjny rodzaj posłania, na którym mieszkańcy japońskich wysp sypiają od wieków. Oryginalny, japoński materac futon, jest wykonany z kilku warstw bawełny o łącznej grubości ok. 6 cm. Futony są obszyte bawełnianą tkaniną, co zapewnia wygodę i komfort wypoczynku. Japończycy najczęściej rozkładają materace bezpośrednio na podłodze, lub na bambusowej macie tatami, c celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Twardość materaca nie jest zbyt duża, przez co użytkownicy budzą się rano wypoczęci, bez bólów kończyn i kręgosłupa. Japoński materac typu futon ma także tę zaletę, że rano można go zrolować i schować do szafy, uzyskując w ten sposób więcej miejsca w pomieszczeniu, w którym śpimy.
Różnice między materacem futon a materacem sprężynowym
W naszych domach najczęściej używamy materaców sprężynowych o różnej twardości. Należy wymieniać je co kilka lat i wtedy warto postawić na futon japoński. Modele produkowane współcześnie różnią się nieco od tych tradycyjnych. Są grubsze i nie dają się tak łatwo zrolować. Można używać ich tak jak Japończycy, czyli kładąc na podłodze lub macie tatami, albo wykorzystać ramy łóżka i stelaże. Od europejskich materacy, futony różnią się tym, że nie posiadają sprężyn. Ma to tę zaletę, że sypiając wraz ze współmałżonkiem, nie czujemy dyskomfortu, gdy druga osoba przewraca się z boku na bok. Poza tym, futony wykonane są wyłącznie z naturalnych materiałów. Europejskie wersje japońskich materacy, oprócz bawełny mogą mieć różne rodzaje wypełnień. Najczęściej stosuje się len lub wełnę. Aby uzyskać różną twardość i sprężystość futonu, wszywa się specjalną przekładkę z naturalnych materiałów jak włókno kokosowe, trawa morska lub końskie włosie. Wszystko to okrywa uszyty wcześniej pokrowiec z bawełny. Jest on pikowany, aby materac nie przesuwał się w trakcie użytkowania. Są osoby, które dokupują dodatkowe pokrowce, które można zdjąć i uprać. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy borykamy się z alergią na roztocza. Niektóre modele mają także uchwyty ułatwiające przenoszenie, dzięki którym, wzorem Japończyków, można łatwo schować materac i uzyskać więcej miejsca w pomieszczeniu. Największą zaletą futonów jest ich ergonomiczność. Doskonale dopasowują się do kształtu ciała, przez co stanową najlepsze podparcie kręgosłupa.
Inne zalety futonów
Tradycyjne japońskie futony są na tyle cienkie i lekkie, że zimą mogą służyć jako gruba kołdra. Te współczesne, w europejskiej wersji, mogą być oryginalną ozdobą pomieszczenia lub tarasu. Można złożyć je w ten sposób, aby stanowiły wygodny fotel dla nas i dla naszych gości. Z dwóch futonów można z powodzeniem zrobić otomany lub sofy. Natomiast gdy udajemy się na spoczynek, możemy je rozdzielić i położyć na podłodze lub łóżku, uzyskując w ten sposób miejsce zapewniające komfortowy sen. Futony odpowiednie są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Używają ich również osoby starsze, przy czym kładą je na tradycyjnych, zachodnich łóżkach, ponieważ wstawanie z podłogi często sprawia im trudność.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS