A A+ A++

Liczba wyświetleń: 252

Odkrycie z Australii rzuca nowe światło na wykorzystanie odpadów organicznych w budownictwie. Naukowcy z Uniwersytetu RMIT odkryli, że dodanie zwęglonych fusów kawy do betonu potrafi zwiększyć wytrzymałość tego materiału aż o 30%. To przełomowe odkrycie ma potencjał nie tylko rozwiązać globalny problem odpadów z kawy, której zużywamy rocznie aż 10 miliardów kg, ale także wprowadzić znaczące innowacje w produkcji betonu, zmniejszając jej negatywny wpływ na środowisko.

Rajiv Roichand, inżynier z Uniwersytetu RMIT, podkreśla wagę recyklingu odpadów organicznych, których uwalnianie do atmosfery przyczynia się do emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Jednak traktowanie fusów kawy jako dodatku do betonu to nie tylko sposób na redukcję odpadów. Ma on też pozytywny wpływ na ekologię branży budowlanej, która często eksploatuje zasoby naturalne, takie jak piasek. Jie Li, inżynier RMIT, zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia strategii obiegu zamkniętego w tej dziedzinie.

Kluczem do sukcesu okazała się technika pirolizy. Bezpośrednie dodawanie fusów kawy do betonu nie przynosiło pożądanych rezultatów – organiczne cząsteczki zawarte w fusach osłabiały materiał. Proces pirolizy pozwolił na przekształcenie fusów kawy w biowęgiel, który znakomicie integruje się z matrycą cementową. To właśnie dzięki niemu beton zyskuje na wytrzymałości.

Nie wszystkie procesy pirolizy są jednak tak samo efektywne. Eksperymenty przeprowadzone przez zespół pokazały, że optymalna temperatura dla procesu pirolizy fusów kawy wynosi 350°C. Wyższe temperatury nie przynosiły tak korzystnych rezultatów.

To jednak dopiero początek badań. Zespół naukowców pod kierunkiem Shannon Kilmartin-Lynch prowadzi dalsze eksperymenty dotyczące wytrzymałości hybrydy kawowo-cementowej w różnych warunkach eksploatacji. Obejmują one m.in. cykle zamrażania/rozmrażania oraz reakcje na ścieranie.

Mimo że badania nadal trwają, ich wyniki wzbudzają entuzjazm wśród naukowców i inżynierów. Kilmartin-Lynch wierzy, że takie innowacyjne podejście do wykorzystania odpadów organicznych może znacząco zmniejszyć ich ilość na składowiskach. Zdaniem ekspertów, takie rozwiązania są kluczem do zbudowania przyszłości opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Czy fusy kawy będą nowym standardem w produkcji betonu? Tylko czas pokaże. Niemniej jednak już teraz wiemy, że naukowcy z Uniwersytetu RMIT otwierają przed nami nowe horyzonty w dziedzinie ekologicznego budownictwa.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Australia, Budownictwo, Kawa

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTymczasowa organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania ul. Trzech Stawów, Gospodarczej i Porcelanowej
Następny artykułZarzuty za pobicie w Olkuszu