A A+ A++

Policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei kolejny już raz prowadzili działania mające za zadanie eliminację przestępczości na terenach kolejowych. Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach międzynarodowej organizacji państw członkowskich UE- RAILPOL. Wspólne patrole sokistów i policjantów zaplanowano ze szczególnym uwzględnieniem terenów, gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej oraz węgla z wagonów.

Wspólne działania policji i SOK

Działania miały na celu kontrolę osób przemieszczających się na obszarze kolejowym, sprawdzanie ich tożsamości i legalności pobytu, kontrolę przestrzegania przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym oraz przeciwdziałanie niszczeniu mienia i kradzieży infrastruktury kolejowej. W trakcie ich realizacji, policjanci z rudzkich komisariatów i funkcjonariusze SOK-u z posterunku w Gliwicach, zwracali szczególną uwagę na ewentualne próby dewastacji, wandalizmu, nanoszenia na elewacje budynków kolejowych graffiti, włamań do wagonów kolejowych oraz kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Podczas działań zatrzymano dwóch mieszkańców Świętochłowic w wieku 44 i 27-lat, którzy na terenie dzielnicy Chebzie próbowali ukraść kabel służący do transmisji danych pomiędzy nastawniami kolejowymi. Sprawcy zostali złapani na gorącym uczynku, gdy po przecięciu próbowali go wyrwać z ziemi. Uszkodzenie tego kabla spowodowało utrudnienia w kursowaniu pociągów. Śledczy z rudzkiej jedynki zabezpieczyli dowody i przedstawili sprawcom zarzuty zniszczenia kolejowej linii telekomunikacyjnej powodując utrudnienia w jej działaniu, za co grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Zespołowe patrole obu służb nie należą do rzadkości

Mają one służyć wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu podczas ewentualnych interwencji. To, gdzie znajdują się najbardziej ustronne miejsca, gdzie mogą ukrywać się przestępcy lub osoby poszukiwane, jak odróżnić pozbawione już otuliny okablowanie i wreszcie,  jak poruszać się bezpiecznie w rejonie torów wiedzą bowiem najlepiej funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Tą wiedzą chętnie dzielą się z policjantami, opisując najczęstsze zagrożenia, rodzaje kradzionych sprzętów i sposoby działania sprawców. Taka wymiana spostrzeżeń stanowi później bogatą bazę informacji i wyjściową do planowania kolejnych wspólnych akcji służb mundurowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkie zmiany w TV Republika. “Naszym celem jest przegonienie TVN24”
Następny artykułKULTURALNY KWIECIEŃ