Kanapa rozkładana, czyli wielofunkcyjny mebel do salonu
Kanapa rozkładana – kanapa z funkcją spania – sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku niewielkiego metrażu, który niejako wymusza aranżację przestrzeni meblami 2w1. Kanapa musi spełniać jednocześnie dwie funkcje: elegancko prezentować się w świetle dziennym, a w nocy występować w roli gościnnej sypialni. Warto też zadać sobie pytanie, czy sofa będzie rozkładana codziennie, czy tylko w przypadku wizyty gości.
Po pierwsze: dobrze zmierzyć
Od czego zacząć poszukiwania kanapy idealnej? Wykonaj dokładne pomiary! Zastanów się, w którym miejscu ma stanąć wersalka i złap za centymetr. Zaznacz jej wymiary na podłodze za pomocą sznurka lub narysuj na kartonie zarys odpowiadający rozmiarowi wymarzonej kanapy. Weź pod uwagę dwa wymiary: kanapy złożonej i – co ważniejsze – w pełni rozłożonej. Pomiar „na sucho” pomoże Ci uniknąć rozczarowania, gdy kanapa znajdzie się już w domu, a ilość miejsca wokół mebla (powinno być to minimum 25 cm) będzie zbyt mała. Nieustawna kanapa zagraci pomieszczenie i utrudni codzienne funkcjonowanie.
Kanapa rozkładana Fot. Shutterstock
Sposoby rozkładania kanapy – wybierz najlepszy!
Przed zakupem sofy warto dowiedzieć się, jaki system rozkładania będzie dla nas najodpowiedniejszy. Wersalka może rozkładać się np. do góry lub na boki lub z udziałem wysuwanego modułu. Do najczęstszych sposobów rozkładania mebli do nocnego wypoczynku należą:
- DL – aby uzyskać całkowitą powierzchnię do spania, wystarczy wysunąć siedzisko i złożyć oparcie. Modele z DL mają szereg zalet: pod siedziskiem znajduje się pojemnik na pościel, nie trzeba odsuwać kanapy od ściany i nie ma ryzyka porysowania podłogi;
- Click Clack – ten patent na rozkładanie kanapy jest niezwykle prosty. Wystarczy unieść siedzisko kanapy (najczęściej bez boków), a potem je opuścić, aż do usłyszenia charakterystycznego “kliknięcia”;
- wózek – to rozwiązanie charakteryzuje się największą różnicą pomiędzy “wyjściowymi” rozmiarami, a “końcową” powierzchnią do wypoczynku. Pod siedziskiem takiego mebla umieszcza się wysuwany moduł, na który rozkładamy materac;
- automat wersalkowy – w celu rozłożenia kanapy, lekko podnosimy siedzisko i wykonujemy ruch do przodu. W miejscu, gdzie jeszcze przed chwilą było siedzisko, pojawia się wolna przestrzeń, gdzie umieszczamy oparcie sofy.
Kanapa rozkładana Fot. Shutterstock
Pokaż, co masz w środku, czyli o wypełnieniu kanapy
Przyjmuje się, że minimalna szerokość przestrzeni do spania dla osoby dorosłej wynosi 60 cm, a długość 15-20 cm jest większa od jej wzrostu. Mebel ten powinien też mieć jak najmniej łączeń, które mogą obniżyć komfort snu. Użyteczne miejsce można zwielokrotnić, wybierając modele ze schowkiem na pościel. Równie ważne jest wypełnienie kanapy do spania. Całą gamę wypełnień, czyli trwałe sprężyny faliste, sprężyny bonell, których opór zwiększa się w miarę naporu ciała, lub piankę, znajdziesz w e-sklepie i sklepach stacjonarnych Abra Meble.
Dopasuj kanapę do swojego wnętrza
W klasycznych pomieszczenia pięknie prezentują się tradycyjne skórzane sofy, a w bardziej nowoczesnych idealnie sprawdzą się proste w formie, designerskie narożniki. W pokoju nastolatka można zaszaleć i wybrać kanapę rozkładaną w intensywnym kolorze, która stanie się aranżacyjną dominantą. Oko przyciągnie też kanapa z poduszkami ozdobnymi.
Kanapa rozkładana łączy w sobie ergonomię, piękne wykonanie i funkcjonalność. Mebel z funkcją spania sprawdzi się więc nie tylko w niewielkich salonach.
Kanapa rozkładana Fot. Shutterstock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS