W ramach prowadzonego od 2005 roku autorskiego programu Świat w Kolorach Fundacja Śnieżka przeprowadziła renowację prawie 1 tys. m2 powierzchni gdańskiego Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci Młodzieżowy Port, a także zadbała o powstanie w placówce Pokoju Wyciszenia. Na ścianach oddziału zagościły też barwne artystyczne obrazy, nawiązujące do symboli Gdańska. Oficjalne przekazanie odnowionej przestrzeni odbyło się 14 listopada 2024 roku.
W konferencji prasowej inaugurującej nową odsłonę Oddziału udział wzięli przedstawiciele zarządu Fundacji Śnieżka, przedstawiciele władz placówki oraz Urzędu Miasta. Młodzieżowy Port jest już 36 oddziałem objętym programem.
– Zdajemy sobie sprawę, że rosnące potrzeby psychiatrii dziecięcej w Polsce są trudne do zaspokojenia, dlatego jako Fundacja Śnieżka od kilku lat szczególną uwagę kierujemy na oddziały związane z tą dziedziną, nadając im priorytet w naszym projekcie, w którym odnawiamy przestrzenie szpitalne, gdzie leczone są dzieci. Obecnie do tego grona dołączył również Młodzieżowy Port. W naszej barwnej podróży przez Polskę zmieniamy oddziały dziecięce, wspierając renowację placówek i nadając im kolorów. Wiemy, jak ważna jest dbałość o stan zdrowia psychicznego młodych ludzi i korzystając z okazji, kierujemy słowa podziękowania do wszystkich Państwa, którzy na co dzień zajmujecie się leczeniem dzieci i młodzieży i cieszymy się, że możemy być częścią tej ważnej misji – mówi Aleksandra Małozięć, prezeska Zarządu Fundacji Śnieżka.
– W historii całego programu Świat w Kolorach to już 36 oddział, który poddany został renowacji. Cieszymy się, że prawie 1 tys. m2 powierzchni oddziału, dzięki odnowionym ścianom oraz artystycznym rysunkom, stało się bardziej komfortowe – dodaje Piotr Drogoń, członek Zarządu Fundacji Śnieżka.
Od kilku lat zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce jest jednym z kluczowych tematów społecznej dyskusji, a pilną potrzebę działań sygnalizują także dostępne raporty. Według dostępnych danych aż 43% badanych nastolatków zgłasza trudności związane ze zdrowiem psychicznym*. Z kolei inny raport wskazuje, że 70% uczniów nigdy nie miało kontaktu z psychologiem, a co drugi ankietowany ma skrajnie niską samoocenę**.
– Mając na uwadze rosnącą liczbę dzieci i młodzieży wymagających specjalistycznej opieki w zakresie psychiatrii wieku rozwojowego, niezwykle istotna jest synergia wdrażanych przez Państwo działań systemowych we współpracy nie tylko międzyresortowej, ale również z organizacjami pozarządowymi. W odniesieniu do tego obszaru wkład Fundacji Śnieżka na przestrzeni ostatnich kilku lat w zakresie wsparcia infrastruktury psychiatrii wieku rozwojowego jest nieoceniony. Należy bowiem pamiętać, że dla Naszych Pacjentów, Ich Bliskich i Specjalistów zajmujących się Nimi przyjazne otoczenie, możliwość realizowania oddziaływań terapeutycznych w takich właśnie warunkach są niezwykle ważne. Bezinteresowne działania niosą ze sobą piękno i dlatego w imieniu własnym, całego środowiska, ale przede wszystkim Pacjentów – bardzo Wam, Moi Drodzy, dziękuję – napisała Aleksandra Lewandowska, Krajowa konsultant ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Wyjątkowe szkoły
Młodzież zmagająca się z poważnymi problemami emocjonalnymi, które przejawiają się poprzez nieregularnie uczęszczanie do swoich szkół, często nie jest w stanie uzyskać promocji do następnej klasy, ma trudności w adaptacji w grupie, bywa ofiarami przemocy rówieśniczej, ale ma również długą historię leczenia psychiatrycznego, w tym jest po licznych hospitalizacjach w szpitalach psychiatrycznych czy po próbach samobójczych. Dlatego istotną rolę we wspieraniu zdrowia psychicznego odgrywają placówki takie jak Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci Młodzieżowy Port w Gdańskim Centrum Zdrowia. W województwie pomorskim jest największym oddziałem dziennym i jednym z największych w Polsce, obecnie z II poziomem referencyjności. Swoją opieką obejmuje około 60 pacjentów. Na oddział przyjmowane są osoby od 13 r.ż. do końca ukończenia liceum.
– Na Oddziale młodzież otrzymuje pomoc w postaci opieki i leczenia psychiatrycznego, psychoterapii grupowej, indywidualnej, Treningów Umiejętności Społecznych, społeczności terapeutycznej, różnych warsztatów psychologicznych. W placówce istnieje możliwość kontynuowania nauki na poziomie VII i VIII szkoły podstawowej oraz liceum. Współpraca ze szkołą stanowi ważny element leczenia. Nauczyciele dostosowują wymagania do potrzeb edukacyjnych pacjentów, którzy mają możliwość kontynuacji nauki szkolnej w małych grupach oraz nadrabiania zaległości w przyjaznej atmosferze – wymienia Kalina Skwarska, ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci Młodzieżowy Port i dodaje: – Dodatkowe zajęcia pozwalają rozwijać talenty oraz doskonalić umiejętności społeczne.
W ramach programu Świat w Kolorach Fundacja Śnieżka przeprowadziła renowację prawie 1 tys. m2 części szkolnej oddziału dziennego, tworząc również przyjazny Pokój Wyciszenia, z którego korzystają dzieci z trudnościami w regulacji emocji i osoby ze spektrum autyzmu. Na ścianach ogromnego korytarza, w którym dzieci i młodzież spędzają czas pomiędzy lekcjami i w oczekiwaniu na inne zajęcia terapeutyczne, pojawiły się artystyczne, barwne obrazy nawiązujące do symboli Gdańska.
Do realizacji prac wykorzystano m.in. ponad 120 litrów gruntu, prawie 3 tys. kilogramów gładzi i prawie 500 litrów farby. Wszystkie produkty pochodziły z portfolio Śnieżki, a zakres wykonanych prac obejmował odnowienie ścian i sufitów na korytarzu i w salach, w tym gruntowanie, szpachlowanie i dwukrotne malowanie farbą Magnat, a także odmalowanie kaloryferów.
Powrót do szkoły
Zwieńczeniem projektu była konferencja prasowa, podczas której odbyło się oficjalne przekazanie wyremontowanych przestrzeni. W spotkaniu, które miało miejsce 14 listopada 2024 roku w Gdańskim Centrum Zdrowia, uczestniczyli przedstawiciele zarządu Fundacji Śnieżka: Aleksandra Małozięć, Prezes zarządu oraz członkowie zarządu: Agnieszka Węgrzyn i Piotr Drogoń, a także Kalina Skwarska, ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci Młodzieżowy Port, Krzysztof Łazor, Prezes Gdańskiego Centrum Zdrowia oraz Michał Straszewski, wicedyrektor szkoły.
Świat w Kolorach to autorski projekt Fundacji Śnieżka o ogólnopolskim zasięgu, który swój początek miał w 2005 roku. Przez blisko dwadzieścia lat działalności dzięki wsparciu Fundacji odnowiono i pomalowano już 36 oddziałów w szpitalach z całej Polski, które zyskały nowe oblicze: kolorowe i przyjazne dla pacjentów oraz personelu. Obecnie Fundacja koncentruje się na wsparciu szpitalnych oddziałów psychiatrii dziecięcej w całej Polsce oraz na renowacji innych oddziałów w wymiarze lokalnym.
źródło: Fundacja Śnieżka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS