22 marca 2021 r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zamieściło w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny projekt ustawy o fundacji rodzinnej (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD172) wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2021 r. Wraz z upublicznieniem projektu rozpoczął się proces konsultacji publicznych. To dla firm rodzinnych przełom, na który czekały od lat.
Dla kogo fundacja rodzinna
Fundacja rodzinna to rozwiązanie stosowane w procesach zmiany pokoleniowej w firmach rodzinnych – sukcesji. Ale nie tylko. Czekają na niego również przedsiębiorcy, którzy posiadają szereg szczególnych dla nich zdywersyfikowanych aktywów – od akcji w spółkach publicznych i udziałów w firmach rodzinnych, do certyfikatów inwestycyjnych – które traktują jako inwestycje rodzinną na pokolenia.
Fundacje rodzinne to również rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą. Strukturyzacja majątku rodzinnego w oparciu o fundację rodzinną zapewni integralność majątku oraz rodziny i w sposób szczególny pozwoli wesprzeć finansowanie najbliższym edukacji, opieki zdrowotnej oraz inwestycji rodzinnych w nowe przedsięwzięcia gospodarcze.
W dyskusji publicznej pojawia się pytanie, dla jak dużych firm czy majątków rodzinnych będzie fundacja. Czy „kapitał założycielski” – fundusz operatywny ustanowiony w ustawie na poziomie minimalnym 100 tys. zł – zapewni działanie fundacji i na jak długo? Dyskusja publiczna z udziałem przedsiębiorców powinna pokazać obraz postrzegania fundacji i przestrzeń jej strukturyzacji. Mamy na to 30 dni.
Co proponuje ministerstwo w projekcie ustawy
W projekcie wskazano, że fundacja rodzinna będzie zarządzać posiadanym majątkiem i zapewni jego ochronę oraz spełniać będzie świadczenia na rzecz wskazanego przez fundatora beneficjenta, w szczególności pokrywać koszty jego utrzymania lub kształcenia albo, w przypadku beneficjenta będącego organizacją pożytku publicznego, wspierać realizację przez niego celów społecznie lub gospodarczo użytecznych.
Fundacja z chwilą rejestracji nabędzie osobowość prawną. Projektodawca wykluczył możliwość prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, co faktycznie może być trudne do zrealizowa … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS