Dziesięć grantów o łącznej wartości 50 tysięcy złotych trafi w ręce organizacji i placówek z powiatu mieleckiego. To efekt projektu dotacyjnego „WYstartujMY, który zainaugurował działalność nowej mieleckiej Fundacji Prometeo.
Fundacja została powołana do funkcjonowania w grudniu ubiegłego roku. Pomysł powołania Fundacji Prometeo został zainicjowany przez spółki Euro-Eko i Energia Euro-Park. Oba przedsiębiorstwa mocno angażują się w sprawy lokalnej społeczności. Jednocześnie obie spółki zobowiązały się do przekazania łącznie miliona złotych na rzecz Fundacji, a ze jej pośrednictwem na rzecz lokalnej społeczności. I to się stało!
– Powodem powstania Fundacji był pewien nasz niedosyt dotyczący tego, co się w Mielcu dzieje. Potrzeby są duże. Pomimo alokacji dużych środków na zadania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu wiedzieliśmy, że to wciąż mało, że chcemy i możemy więcej, że Mielec zasługuje na więcej. Stąd decyzja o powołaniu Fundacji, bo Fundacja pozwala nam nie tylko swoje środki przeznaczyć, ale też zaprosić do współpracy inne podmioty – powiedział Radosław Swół, jeden z fundatorów, prezes spółki Euro-Eko.
Jednym pierwszy projektów Prometeo był program „WYstartujMY”, którego celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie oddolnych inicjatyw społecznych. Fundacja, na drodze konkursu, wyłoniła dziesięć projektów, które otrzymały granty w wysokości 5 tysięcy złotych.
– Zasady naboru nie były trudne, by jak najwięcej podmiotów mogło się do nas zgłosić. Mnie najbardziej cieszą projekty inwestujące w młodzież, jak doposażenie sali do terapii logopedycznej, czy doposażenie sal przedszkolnych dla najmłodszych dzieci – podkreślił Radosław Swół.
We wtorek 4 kwietnia, podczas kameralnego spotkania przedstawiciele Fundacji wręczyli czeki dla grantobiorców.
Przedszkole Niepubliczne Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Mielcu otrzymało dotację na renowację i doposażenie sali nauki przedszkolnej, zakup zabawek interaktywnych i pomocy edukacyjnych.
– Wykorzystamy te pieniądze na zakup monitora multimedialnego do kolejnej sali edukacyjnej, którą planujemy otworzyć w naszym przedszkolu – mówi siostra Elżbieta Blumska, dyrektorka przedszkola. Placówka działa na Osiedlu Rzochów, uczęszcza do niej 67 dzieci.
Stowarzyszenie Akademia Ręczniaków J.B.S. w Mielcu otrzymało grant na organizację treningów piłki ręcznej oraz turniejów sportowych.
– Mamy w Przecławiu grupę około pięćdziesięciu dzieciaków. Wpadliśmy na pomysł, by zorganizować im turniej „jeden na jeden” w piłkę ręczną. To dzieci z klas 1-3 i przedszkolaki. Starszej grupie zorganizujemy sparing, dodatkowo też kupimy sprzęt sportowy – powiedział Marcin Basiak, prezes Akademii Ręczniaków.
Ochotnicza Straż Pożarna w Chrząstowie otrzymała finansowe wsparcie dla zakupu sprzętu do kompleksowej nauki pierwszej pomocy, jak zestaw fantomów do resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz szkoleniowe defibrylatory AED.
– Jeśli te pieniądze uratują chociaż jedno istnienie, to warto to robić – podkreśla Bartłomiej Duszkiewicz z OSP Chrząstów.
Stowarzyszenie Szachowe „Szach-Mat” w Radomyślu Wielkim otrzymało dotację na realizację zajęć szkoleniowych z nauki gry szachowej dla dzieci i młodzież oraz organizację turniejów szachowych.
– Wytypowaliśmy szkoły z czterech gmin powiatu mieleckiego, gdzie będziemy realizować zajęcia szachowe. Chcemy odciągnąć dzieci od tabletów, komputerów. Chcemy nauczyć je strategicznego myślenia, cierpliwości, by rozwijały swój umysł – informuje Ewelina Kopacz ze Stowarzyszenia „Szach-Mat”.
Polski Związek Działkowców – Rodzinny Ogród Działkowy „Podlesie” przyznaną dotację wykorzysta na zakup sadzonek kwiatów, krzewów i drzew dla mieszkańców Mielca.
– Idziemy w zieleń. Chcemy wspomóc naszych działkowiczów, a w naszym ogrodzie jest mnóstwo seniorów. Zieleń to jest ekologia, nasze mieleckie ogrody działkowe są tlenem dla całego regionu. Trzeba je rozwijać – wskazał Janusz Cisło z ROD „Podlesie”.
Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Kubusia Puchatka w Mielcu otrzymało 5 tysięcy złotych na doposażenie sali nauki przedszkolnej, upowszechnianie nowoczesnego podejścia do edukacji i włączanie w proces uczenia się nowych technologii.
Ochotnicza Straż Pożarna w Dobryninie przyznane pieniądze wykorzysta na zakup sprzętu do kompleksowej nauki udzielania pierwszej pomocy.
Tarnobrzeski Klub Karate, który działa także na terenie powiatu mieleckiego, grant od Fundacji Prometeo spożytkuje na plenerowy piknik „Bezpieczne wakacje nad wodą”.
Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Bytnara „Rudego” w Mielcu otrzymała 5 tysięcy złotych na doposażenie gabinetu terapii logopedycznej utworzonego na terenie tej szkoły.
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Rędziny” może liczyć natomiast na wsparcie edukacji historycznej w ramach programu „Szlakiem rotmistrza Mieczysława Żeglarskiego”.
Wkrótce Prometeo rozstrzygnie drugi swój program „Równy start”. – Tutaj chodzi o to, aby wyrównywać szanse. Chcemy, by finanse nie były przeszkodą w rozwoju sportowym najmłodszych mieszkańców Mielca i powiatu mieleckiego. Dofinansowujemy pozalekcyjne zajęcia sportowe dla najmłodszych – informuje Radosław Swół.
Kolejnym projektem Fundacji Prometeo będą stypendia artystyczne dla dzieci i młodzieży na rok szkolny 2023/2024.
Fundacja także zaprasza na wydarzenie plenerowe z okazji Dnia Ziemi 2023, które odbędzie się 22 kwietnia na leśnej polanie Marakana na terenie Nadleśnictwa Mielec.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, jak również wszelkie dodatkowe informacje na temat Fundacji Prometeo publikowane są na internetowej stronie fundacjaprometeo.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS