Dzięki wsparciu Petralany i Koksowni Bytom, Fundacja Petralana wyrasta na jedną w wiodących organizacji charytatywnych w województwie śląskim. Już od dziewięciu lat pomaga bezdomnym, chorym dzieciom, seniorom, wspiera rozwój talentów młodych sportowców, a od wybuchu wojny w Ukrainie, działa na rzecz ukraińskich miast partnerskich Bytomia, z którego pochodzi Fundacja.
Za Fundacją Petralana bardzo pracowity rok. Kolejny, w którym działalność charytatywna organizacji została dostrzeżona i doceniona – tym razem Medalem Miasta Bytomia. Właśnie w tym mieście, dziewięć lat temu Fundacja została powołana do życia. Stało się to razem z otwarciem fabryki mineralnej wełny skalnej Petralana. Od tego czasu to Petralana i funkcjonująca z nią w unikatowej przemysłowej symbiozie Koksownia Bytom stały się głównymi siłami napędowymi Fundacji.
Siła wsparcia ludzi i firm
Razem z rosnącą renomą Fundacji Petralana do grona podmiotów wspierających jej działania dołączyli m.in. Województwo Śląskie, Fortum, miasto Recklinghausen i Koleje Śląskie. Funkcjonowanie Fundacji opiera się również na dobrowolnych wpłatach tysięcy ludzi i firm, a także odpisach 1,5 proc. podatku (aby wesprzeć Fundację Petralana wystarczy w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisać numer KRS 0000543620 – red.). – Co ważne, wszystkie pozyskane środki przekazujemy na akcje pomocowe, ponieważ Fundacja Petralana w całości opiera się na zaangażowaniu wolontariuszy i nie finansuje kosztów administracyjnych z pozyskanych pieniędzy. Jedynym zyskiem wypracowywanym przez Fundację jest dobro – podkreśla Wojciech Greczkowicz, prezes zarządu Fundacji Petralana.
Ważna pomoc humanitarna dla Ukrainy
Fundacja PETRALANA powstała w 2015 roku, stawiając sobie za cel pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, walczącym z chorobami lub niepełnosprawnością, a także dzieciom i młodzieży uzdolnionym sportowo. – Od początku wspieraliśmy też osoby bezdomne, dotknięte wykluczeniem społecznym. Nigdy nie planowaliśmy działalności na skalę, która niosłaby pomoc całym miastom. A to zaczęło się w 2022 roku i trwa do dzisiaj. Łącznie, na pomoc dla Drohobycza i Żytomierza zebraliśmy już blisko 300 tys. złotych. Za te pieniądze kupiliśmy m.in. ambulans, generatory prądu dla szkół, powerbanki solarne, sprzęt AGD i respirator dla szpitala dziecięcego – wylicza Wojciech Greczkowicz. Pomoc Ukrainie zaczęła się od zakupu ambulansu i to był prawdziwy test sprawności działań Fundacji Petralana. – Wojna zaczęła się w czwartek, a my już w poniedziałek byliśmy na granicy z karetką sanitarną, którą wręczyliśmy merowi Drohobycza – relacjonuje Wojciech Greczkowicz.
Na wojnie z koronawirusem
Równie sprawnie Fundacja zadziałała w trakcie pandemii koronawirusa organizując pomoc w zakupach dla seniorów. Wolontariusze Fundacji objęli pomocą stu seniorów, organizując łącznie 850 akcji pomocowych i dostarczając blisko 10 ton zakupów. M.in. za te działania Fundacja Petralana została nagrodzona w 2022 roku nagrodą Anioła Wolontariatu. Ale działania Fundacji to przede wszystkim szereg wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz.
Cyklicznie i skutecznie
Najbardziej spektakularnym i relacjonowanym w mediach jest doroczny mecz Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich i drużyny TVN24 na bytomskim Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów. – Za nami trzy edycje, z których ostatnia była rekordowa. Pełny obiekt i zebrane 45 tys. zł na leczenie małego Dominika to dowód na to, że bytomianom nie brakuje empatii – mówi Wojciech Greczkowicz.
Wigilia w noclegowni z historią
Wydarzeniem o jeszcze dłuższej historii jest wigilia, którą Fundacja Petralana organizuje już od sześciu lat w bytomskiej noclegowni. Co roku bierze w niej udział od 80 do 120 osób dotkniętych kryzysem bezdomności. – Wigilia w noclegowni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu to element Wielkiej Świątecznej Akcji Dobroczynnej Fundacji Petralana. Co roku w grudniu pomoc Fundacji koncentruje się na kilku grupach potrzebujących. Poza osobami w kryzysie bezdomności są to dzieci objęte opieką świetlic środowiskowych, dla których przygotujemy ok. 300 upominków świątecznych wraz z górą słodyczy. W tym czasie, wolontariusze Fundacji spotykają się także z najbardziej potrzebującymi rodzinami z sąsiedztwa fabryki mineralnej wełny skalnej Petralana i Koksowni Bytom. Łącznie, dla rodzin z Bobrka i Karbia przygotowujemy kolejne sto świątecznych paczek – wylicza Tomasz Greczkowicz, pomysłodawca i koordynator Wielkiej Świątecznej Akcji Dobroczynnej Fundacji Petralana.
Nie tylko Fundacja Petralana
Fundacja Petralana realizuje zasadniczą działalność prospołeczną Petralany i Koksowni Bytom, ale oba przedsiębiorstwa angażują się także bezpośrednio w życie lokalnej społeczności, m.in. poprzez sponsoring sportowy. Koksownia Bytom jest dumnym sponsorem koszykarskiej Polonii Bytom. Z kolei Petralana sponsoruje m.in. drużyny hokejowe grające na bytomskim Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów – mistrzyń Polski seniorek i wicemistrzów Młodzieżowej Hokej Ligi. Petralana, obok Orlenu, była także sponsorem hokejowej reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata dywizji IA, kiedy Polacy odnieśli historyczny sukces i awansowali po ponad dwóch dekadach do elity.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Fot. Petralana.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS