A A+ A++

Japońskie organy regulacyjne dały zielone światło elektrowni jądrowej w Fukushimie na wypuszczenie blisko 1,4 mln litrów oczyszczonej wody do Pacyfiku w 2023 r., jak donosi Associated Press. Woda jest odfiltrowywana ze szkodliwych radionuklidów, czyli izotopów promieniotwórczych, ale wciąż zawiera potencjalnie niebezpieczny dla środowiska tryt.

Od kilku lat władze Japonii zastanawiały się, co zrobić z wodą z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Obiekt został uszkodzony podczas tsunami i trzęsienia ziemi w 2011 r. i od tego momentu blisko 100 ton wód gruntowych każdego dnia przedostaje się do zniszczonych piwnic reaktora, gdzie miesza się z wysoce radioaktywnymi szczątkami.

Zielone światło dla Fukushimy

Woda po oczyszczeniu trafia do specjalnych zbiorników, ale możliwości jej przechowywania są ograniczone, a przestrzeń magazynowa na terenie elektrowni jądrowej maleje. Już wcześniej operator elektrowni – Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. (Tepco) – szacował, że wszystkie dostępne zbiorniki będą pełne do połowy 2022 r. Najwyraźniej osiągnięto punkt zwrotny, bo jak informuje Associated Press, Japonia zezwoliła na wypuszczenie oczyszczonej wody do Pacyfiku. Najprawdopodobniej nastąpi to wiosną 2023 r.

Ten pomysł wciąż budzi wiele kontrowersji i obaw o środowisko naturalne. Na terenie elektrowni znajduje się system oczyszczania ALPS, zarządzany przez Tepco, pozwalający na usuwanie szkodliwych radionuklidów, czyli izotopów promieniotwórczych. Przy jego pomocy nie można jednak usunąć trytu. Tryt to radioaktywny izotop wodoru, który elektrownie jądrowe rutynowo rozrzedzają i zrzucają wraz z wodą do oceanu.

Japonia również zapowiadała, że przed wypuszczeniem do Pacyfiku tryt z Fukushimy zostanie rozcieńczony do blisko jednej czterdziestej maksymalnego stężenia określonego w normach krajowych, a ilość trytu uwalnianego z wodą nie powinna przekraczać 22 bilionów bekereli rocznie. W takiej postaci ma być on nieszkodliwy dla ludzi i środowiska. Jak jednak podkreśla Associated Press “naukowcy twierdzą, że wpływ długotrwałej ekspozycji niskich dawek na środowisko i ludzi nie jest znany, a tryt może mieć większy wpływ na ludzi spożywany w rybach niż w wodzie”.

Plan zakłada, że Tepco będzie filtrować wodę, a następnie transportować ją do zbiorników w przybrzeżnym obiekcie, gdzie zostanie ona dodatkowo rozcieńczona wodą morską. Następnie woda będzie transportowana podmorskim tunelem i wypuszczana około 1 km od elektrowni, aby zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować wpływ na lokalne rybołówstwo i środowisko.

ZOBACZ TAKŻE: Pod Saharą kryje się ogromny zbiornik wody. Jest jak siedem Bałtyków

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWygrane: Enea Energii Kozienice i Zamłynia Kombud SA! Oskar Przysucha z punktem
Następny artykułGenerał Mirosław Różański: świat zachodni wie o tym, że Rosję można zatrzymać tylko w jeden sposób