A A+ A++

Zadaniem fryzjera jest przede wszystkim działalność usługowa w zakresie stylizacji i wykonywania fryzur, ale może być też poszerzona o wykonywanie makijażu, pielęgnację paznokci czy cery klienta. Głównie jednak fryzjerzy skupiają się nad pielęgnacją włosów – stosowaniem zabiegów mających na celu wzmocnienie cebulek włosów, odżywienie skóry głowy i samych włosów poprzez stosowanie preparatów oczyszczających, peelingujących oraz nawilżających, ale oprócz zdrowia włosów głowy bardzo istotna jest też estetyka. Dobry fryzjer potrafi wykonywać wiele rodzajów fryzur, przycinać włosy, stylizować je, ale także i doczepiać lub utrwalać za pomocą lakierów i urządzeń. Bardzo istotne jest indywidualne podejście do klienta oraz rozpoznawanie jego potrzeb.

Sprawdź jak otworzyć własny salon fryzjerski na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/wlasny-salon-fryzjerski/.

Fryzjer – wymagania zawodowe

Do takiej pracy potrzebny jest talent, predyspozycje manualne, zainteresowanie modą i sporo praktyki. Samodzielne próby wykonywania fryzur dla rodziny czy przyjaciół stanowią niezłe podglebie. Jednak do pracy zawodowej konieczne jest zdobycie wykształcenia oraz tytułu zawodowego. Takowe dać może już szkoła średnia w szkole branżowej w zawodzie fryzjer albo w technikum – technik usług fryzjerskich. Niezależnie od obranej opcji, szkoła przygotowuje dość kompleksowo do pracy fryzjera. Uczniowie dowiadują się na temat technik pielęgnacji i stylizacji włosów. Oraz do zaliczenia mają szereg zajęć praktycznych. Całość kończy się egzaminem zawodowym, zdobyciem tytułu zawodowego i możliwością podjęcia zatrudnienia. Istnieje także możliwość dalszego rozwoju poprzez podjęcie studiów wyższych np. na kierunku kosmetologia albo fryzjerstwo i stylizacja.

Więcej o tym jak zostać fryzjerem dowiesz się z artykułu: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-fryzjerem/.

Fryzjer – warunki pracy

Praca fryzjera odbywa się zazwyczaj w salonach fryzjerskich. Tam fachowiec ten ma dostęp do specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi i preparatów pielęgnacyjnych. Lokal jest dostosowany do obsługi klientów w sposób higieniczny oraz z zadbaniem o ich wygodę. Skoro klienci to też częsty z nimi kontakt – praca ta oprócz warsztatu zawodowego wymaga komunikatywności, empatii i elastyczności wobec potrzeb klienta. W swojej pracy fryzjer może być narażony na zagrożenia wirusowe, bakteryjne, ale też alergiczne lub urazowe. Stąd tak istotne jest przestrzeganie norm sanitarnych i zasad BHP.

Fryzjer – zatrudnienie i zarobki

Fryzjer pracę podjąć może przede wszystkim w salonach fryzjerskich, kosmetycznych albo odnowy biologicznej czy SPA. Wszędzie tam, gdzie wykonuje się usługi fryzjerskie. Może też sam założyć własny zakład, choć to wymaga nieco odłożonego kapitału i zdobytego doświadczenia. To także podjęcie wyścigu w konkurencji – każde nowo zdobyte doświadczenie, ukończony dodatkowy kurs czy zakupiony sprzęt podnosi pozycję na rynku usług. Taki lokal musi spełniać normy sanepidu oraz uzyskać zgodę przedstawiciela straży pożarnej. Oprócz tego fryzjer może wykonywać zlecenia freelancerskie, na przykład zatrudniając się do zespołu przygotowującego występy artystyczne albo imprezy masowe. Zarobi fryzjera najczęściej wynoszą około 2000 – 3000 zł netto, choć najwięcej zarobić można jako przedsiębiorca – w większym mieście nawet 10 000 zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkład konkursu seriali telewizyjnych EnergaCAMERIMAGE 2021
Następny artykuł🔴 Mężczyzna z ostrym narzędziem gonił kobietę przez ul. Tysiąclecia. Trzech młodych mężczyzn udzieliło jej pomocy