Napis na murze prawdę Ci powie? A może prawda wcale nie jest tak łatwa do opowiedzenia jak się nam wydaje?
Frustracja
To słowo z pewnością doskonale oddaje emocje wielu z nas. Od niemal tygodnia Gorlice są w tzw. czerwonej strefie. Kolejne obostrzenia, ograniczenia, nawoływanie do zdroworozsądkowego rozwiązywania problemów, a jednocześnie coraz liczniejsze ograniczenia wynikające wprost z prawa. Emocje trudno jednak rozładować. Już niedługo to na poziomie ustawy ma być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek.
Czy informacja podana przez Internet ma w ogóle szansę dotrzeć do osób potrzebujących?
Ciężkie chwile przeżywają pracownicy gorlickiego szpitala. Codziennie nowe zakażenia, kwarantanny, coraz bardziej ograniczona pula pracowników, którzy mogą wypełniać swoje obowiązki. Efektem stało się m.in. zamknięcie drogi do stacjonarnej rejestracji w szpitalu.
Z powodów epidemiologicznych rejestracja główna do poradni specjalistycznych będzie nieczynna od 16 października 2020 r. (piątek) do odwołania. Rejestracja do poradni możliwa jest tylko drogą mailową [email protected] lub przy wykorzystaniu formularza znajdującego się na stronie internetowej Szpitala www.szpital.gorlice.pl
Dla wielu to wiadomość porażająca. Starsze osoby nie mające dostępu do Internetu ani kontaktu do bliskich osób, są w tej chwili w kropce. Nie mają jak uzyskać świadczeń, które nie tylko im się należą, ale także na które długo wyczekiwali. Ułatwienie, jakim mogła by być ścieżka telefoniczna nie istnieje: nie masz internetu, nie umiesz obsłużyć maila – nie masz szans.
Coraz bardziej potrzebne jest podjęcie działań, które pozwoliłyby najbardziej potrzebującym uzyskać niezbędne informacje. Wydruk małych, kolportowanych lokalnie kartek z informacją o dostępnych telefonach wsparcia czy możliwości uzyskania pomocy medycznej byłby choć drobnym ułatwieniem. W ubiegłym tygodniu odebraliśmy w redakcji telefon: zaniepokojona pacjentka zwróciła się do nas z prośbą o uzyskanie dostępu do informacji:
Za dwa tygodnie mam wyznaczony termin rehabilitacji. Nie mogę się tam dodzwonić, a nie wiem czy w związku z przeniesieniem Covidu rehabilitacja jest prowadzona czy nie?
Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie na oficjalnej stronie szpitala ani na FB. Informacja jest na wagę złota. Uzyskanie jej jest coraz trudniejsze.
Na siłowniach nie pojawiło się żadne wewnętrzne ognisko
Bardzo trudne chwile przeżywają przedsiębiorcy i usługodawcy. Branża eventowa i organizatorów wesel ledwie zdołała wziąć oddech, a już została zmuszona do ponownego zamknięcia. Na podobny scenariusz nie chcą sobie pozwolić właściciele klubów fitness i siłowni. Manifestują bo nie wiedzą dlaczego akurat ten typ działalności gospodarczej spotkał się z tak radykalną, jednoznaczną reakcją władz? W oficjalnych badaniach nie pojawia się żadna informacja o tym, by właśnie na terenie siłowni pojawiło się jakiekolwiek ognisko zakażeń. Przedsiębiorcy walczą więc z nadzieją na cofnięcie tragicznych dla nich decyzji.
Przedstawiciele branży mówią wprost:
Drugi lockdown nas dobije. Będziecie mieć kolejnych bezrobotnych, a kultura rozwoju fizycznego i troski o własne ZDROWIE, którą kształtujemy, powinna przecież być priorytetem.
Czy można było wprowadzić inne rozwiązania? 24 godzinny tryb pracy siłowni, wymuszenie przerw na dodatkowe dezynfekcje, wymuszenie zakupu sprzętu do ozonowania czy odkażania wszystkich powierzchni, wymuszenie reorganizacji pracy na konkretnych sprzętach, wymuszenie odległości, przyjęcie przelicznika liczby osób / m2. Ograniczenie możliwości zmiany przyrządów, pełne kontrolowanie… propozycji było wiele, ale podjęta ostatecznie decyzja wywołała burzę.
Jawny bunt, mimo coraz liczniejszych zakażeń wydaje się jednak dawać dobry efekt. Tygodniowa, zorganizowana, ogólnopolska akcja sprzeciwu wydaje się zwiastować istotną zmianę.
Racje ekonomiczne zaczynają być coraz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS