Frezowanie stosowane jest już od dość dawna, a mimo to dla wielu z nas nadal pozostaje zagadką i tematem, który budzi wiele pytań. Czym dokładnie jest frezowanie? Jakie wyróżniamy techniki frezowania? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym tekście! Zachęcamy do krótkiej lektury!
Frezowanie – o czym mowa?
Każdy, kto miał do czynienia z frezowaniem, pewnie zgodzi się ze mną, że to najpopularniejszy rodzaj obróbki skrawaniem. Co jednak skrywa się pod jego nazwą? Czym dokładnie jest frezowanie? Frezowanie to nic innego jak działania, które stosuje się po to, by nadać odpowiedni kształt i wymiary przedmiotom z różnych surowców. Wśród najczęściej obrabianych przedmiotów z pomocą frezowania wymienia się te z metalu, drewna oraz tworzyw sztucznych. Do takich działań stosuje się specjalistyczne maszyny zwane frezarkami lub obrabiarkami.
Frezowanie – jakie są techniki frezowania?
Frezowanie daje możliwość nadania najróżniejszych kształtów i wzorów, ale zanim się za nie zabierzemy, warto dowiedzieć się, jakie dokładnie techniki są wyróżniane we frezowaniu. Co mamy do wyboru? Na pewno technik frezowania jest kilka i ich rodzaj zależy od pewnych parametrów, czy rodzaju wykonywanej pracy. I tak ze względu na rozmieszczenie ostrzy frezowanie można podzielić na frezowanie walcowe oraz kształtowe. Techniki frezowania dzieli się również ze względu na sposób poruszania się ostrzy, wtedy mówi o frezowaniu współbieżnym lub frezowaniu przeciwbieżnym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS