A A+ A++

Frezje to bardzo efektowne rośliny, które można posadzić na rabatach kwiatowych, a także w pojemnikach na tarasach i balkonach. Są one bardzo lubiane przez florystów, którzy często wykorzystują je do komponowania bukietów. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup cebul frezji?

Podstawowe wiadomości o frezjach

Frezje to dekoracyjne rośliny cebulowe zaliczane do rodziny kosaćcowatych. Ich bliskimi krewnymi są iksje, irysy, mieczyki czy tritonie. Rośliny te w naturalnych warunkach występują w Afryce. W uprawie możemy je w tej chwili spotkać na całym świecie. W sprzyjających warunkach osiągają do 45 centymetrów wysokości. Ich łodyga jest powyginana, widlasto rozgałęziona. Częścią podziemną frezji jest wydłużona, niewielka bulwa, która jest pokryta brązową, włóknistą skórką. Roślina posiada równowąskie, odziomkowe, sztywne liście. Frezje uprawiane są dla efektownych, dzwonkowatych, przyjemnie i intensywnie pachnących kwiatów. Rozwijają się one stopniowo – od góry do dołu. Spotkamy frezje w kolorze białym, żółtym, fioletowym, czerwonym, różowym, liliowym. Są również odmiany o dwukolorowych kwiatach. Okres kwitnienia frezji rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Frezja jest przez florystów wykorzystywana jako kwiat cięty. Jako, że wywodzi się ona z regionu o tropikalnym klimacie, zapewnienie jej odpowiednich warunków w polskim ogrodzie jest trudne.

Frezje ogordowe

Jak wygląda uprawa frezji?

Uprawa frezji nie jest łatwa, dlatego rośliny tej raczej nie poleca się osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Należy zdawać sobie sprawę, ze frezje w pierwszym etapie swojego rozwoju potrzebują dobrze nasłonecznionego stanowiska, a jednocześnie chłodnego podłoża. Żeby stworzyć takie warunki bulwy frezji sadzi się w połowie kwietnia do gruntu (duża część ogrodników decyduje się posadzić je w szklarni – jest to rozwiązanie bezpieczniejsza, gdyż w Polsce w kwietniu zdarzają się jeszcze opady śniegu). Po posadzeniu podłoże należy przykryć agrowłókniną, ewentualnie słomą lub trocinami (ważne jest, żeby ściółka była jasna – zapobiegnie to nagrzewaniu się podłoża). Z sadzeniem frezji nie można zwlekać. Może się bowiem okazać, że roślina nie zakwitnie lub wytworzy zdeformowane kwiaty.

Odpowiednia gleba dla frezji jest zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna, próchnicza, stale lekko wilgotna. Pamiętajmy, że rośliny te nie tolerują zarówno podłoża podmokłego jak i suszy.

Kolejnym problemem dla początkujących ogrodników jest fakt, że cebule frezji w okresie spoczynku wymagają różnych temperatur (naprzemienne niskie i wysokie temperatury zwiększają prawdopodobieństwo, że roślina zakwitnie).

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują te rośliny

Osoby decydujące się na uprawę frezji muszą pamiętać o ich regularnym podlewaniu, nawożeniu (do tego celu najlepiej sprawdzają się nawozy do roślin kwitnących). Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie, a także odchwaszczanie.

Jak wybrać najlepsze bulwy frezji?

Bulwy frezji dostępne są w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych. Jeżeli kupujemy je w sklepie stacjonarnym, koniecznie sprawdźmy czy są jędrne, możliwie jak największe (z dużych bulw wyrastają najdorodniejsze rośliny), pozbawione przebarwień, śladów pleśni i uszkodzeń mechanicznych. W przypadku zakupu przez internet, kiedy nie możemy uważnie przyjrzeć się bulwom, najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się u renomowanych producentów (często latami pracowali oni na pozytywną opinię konsumentów, co sprawia, że nie sprzedadzą nam słabej jakości produktów).

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułShooting for Women Alliance founder: You are your only responder when things go bad
Następny artykułDramat 8-latka: Kamilek nadal przebywa na Intensywnej Terapii. Kolejna osoba z zarzutami