A A+ A++

12 kwietnia br. w sali audytoryjnej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu przed drugą turą prezydencką spotkali się obecnie urzędujący prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, który startował ze swojego komitetu, z Tomaszem Dziumakiem z Koalicji Obywatelskiej. Debatę przygotowali i prowadzili profesor PANS w Przemyślu, rektor Paweł Trefler i dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy.

Kandydaci odpowiadali na dziesięć pytań przygotowanych przez prowadzących debatę. Mieli także możliwość zadania sobie nawzajem dwóch pytań. Na finał wygłosili trzyminutowe expose. Debatę otworzył rektor Paweł Trefler pytaniem: z jaką koalicją wyborczą po wygranych wyborach kandydaci na prezydenta będą najchętniej współpracować?

Przypomnijmy: Komitet Wyborczy Wyborców Wojciecha Bakuna wprowadził ośmiu radnych, Koalicja Obywatelska – siedmiu, KWW Macieja Kamińskiego (czyli formalnie PiS) – pięciu, KWW Roberta Bala – dwóch, KWW Nasz Przemyśl – jednego. Skład nowo wybranej Rady Miejskiej w Przemyślu jest więc na tyle rozdrobniony, że będą musiały się zawiązać koalicje. Od ich stabilności zależeć będzie sprawne zarządzanie miastem na linii prezydent – radni. O ewentualnych transferach, roszadach, mniej lub bardziej egzotycznych koalicjach Przemyśl już huczy, nie czekając na rozstrzygnięcie drugiej tury wyborów. Odpowiedź na otwierające debatę pytanie rektora Pawła Treflera może mieć dla miasta kluczowe znaczenie.     

     
Obaj kandydaci dyplomatycznie uniknęli jednoznacznej odpowiedzi, podkreślając gotowość współpracy ze wszystkimi radnymi, dla których dobro Przemyśla jest szczerą, a nie koniunkturalną wartością. Nie wykluczyli szerokich koalicji.

Prowadzący debatę poruszyli także takie kwestie, jak:

  • poszerzenie granic miasta,
  • plany działań w kontekście partnerstwa z lokalnym gminami wiejskimi w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl,
  • konkretne pomysły na ekonomiczny rozwój miasta w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy,
  • konkretne pomysły wykorzystania pieniędzy rządowych przeznaczonych na transformację energetyczną miast w wysokości 40 miliardów złotych, tak aby mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje miejskie miały lepszy i tańszy dostęp do ekologicznych źródeł ciepła systemowego, dzięki czemu rachunki za ciepło nie będą drenować portfeli, mieszkańców.
  • jakość miejskich usług społecznych i publicznych. 

Młodzi w Przemyślu

Dr Sławomir Solecki odwołał się do najnowszych badań, które przeprowadziła PANS w Przemyślu. – W ramach sondażu ankietowego tegorocznych maturzystów, uczniów ostatnich klas przemyskich liceów i techników, zrealizowanego w związku z wdrażaniem projektu Lider Lokalny – Liderka Lokalna, którego pomysłodawcą i liderem jest redakcja „Życia Podkarpackiego”, zaś uczelnia partnerem, uzyskane na próbie 525 osób wyniki rzucają światło na postrzeganie swojego rodzinnego miasta przez młodych ludzi i stosunek do niego – referował prorektor S. Solecki.

Na pytanie: czy Przemyśl jest miastem, w którym młodym ludziom dobrze się żyje, ponad dwie trzecie stwierdziło, że nie lub zdecydowanie nie. Z kolei na pytanie: czy po skończeniu nauki zamierzasz mieszkać i pracować w miejscu swojego obecnego zamieszkania, 70 procent ankietowanych odpowiedziało, że raczej lub zdecydowanie nie. Prorektor S. Solecki pytał kandydatów, czy mają receptę na ten stan rzeczy i jak ten trend można zatrzymać.        

PANS w centrum miasta

Ponadto kandydaci musieli się zmierzyć z pytaniem o wysoką emisję spalin w Przemyślu. Rektor Paweł Trefler przypomniał o skutkach smogu dla zdrowia.: –- To choroby górnych dróg oddechowych, układu nerwowego, choroby nowotworowe, depresje, niepłodność, osłabiona  odporność. Smog nie tylko zabija ludzi, ale też niszczy zabytki – przestrzegał. Podziękował także za dotychczasowe wsparcie uczelni. Podkreślił fakt funkcjonowania przemyskiej PANS w pięknym miejscu: Parku Lubomirskich na Bakończycach, ciągły rozwój uczelni, ale dopytywał też kandydatów o możliwość obecności uczelni w centrum Przemyśla, w Rynku, poprzez dysponowanie atrakcyjnym lokalem z dużą witryną, co ułatwiłoby promocję.

Rektor jako rodowity przemyślanin podzielił się swoim marzeniem o mieście. –Chciałbym żyć w mieście otwartym na inność, w którym władze miejskie działają na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców, doceniania i wspierania rozmaitych inicjatyw społecznych, na rzecz konsultowania najważniejszych decyzji, dotyczących naszych wspólnych spraw i przestrzeni miejskiej. Chciałbym żyć w mieście, w którym słucha się ludzi, a młodzież szkolna widzi w nim swoją przyszłość. W mieście, w którym rada miejska i prezydent dają przykład merytorycznej i kulturalnej dyskusji – mówił rektor Paweł Trefler.

Na finał

Na finał prezydent Wojciech Bakun i Tomasz Dziumak zadali sobie po dwa pytania. Dotyczyły m.in. poszerzenia granic miasta, pomysłów na jego rozwój, skuteczności ich realizowania, brudnej kampanii (obaj przekonywali, że to strona przeciwna ją prowadziła) oraz kwestii łączenia przez dwie osoby z listy KWW Wojciecha Bakuna (Gretę Ostrowską i Bartłomieja Barszczaka) stanowisk podległych prezydentowi oraz podobnej sytuacji w przypadku Tomasza Dziumaka jako dyrektora I LO w Przemyślu. W myśl ustawy o samorządzie terytorialnym te osoby będą musiały dokonać wyboru: albo mandat, albo rezygnacja z zajmowanego stanowiska. Zarówno w przypadku zwolnienia mandatu radnego, jak i ewentualnego wyboru na prezydenta w skład rady wchodzi następna osoba z listy z najlepszym wynikiem wyborczym. Na zakończenie debaty obaj kandydaci mieli możliwość wygłoszenia exposé. 

W debacie uczestniczyli głównie przedstawiciele obu sztabów wyborczych. Niestety potwierdza to małe zainteresowanie mieszkańców bezpośrednim uczestnictwem w spotkaniach wyborczych. Dla zainteresowanych uczelnia prowadziła transmisję live. Można ją obejrzeć na uczelnianym FB. Obserwowało ją sporo osób. Debaty wyborcze zarówno do parlamentu, jak i do samorządu przygotowywane przez przemyską PANS to już tradycja. Neutralne i autonomiczne mury uczelni sprzyjają merytorycznej dyskusji, którą profesjonalnie i rzeczowo poprowadzili obaj prowadzący debatę. Nad jej sprawnym przebiegiem czuwała także Ewelina Kasperska – rzeczniczka prasowa PANS w Przemyślu.

Artur Wilgucki

Aktualizacja: 17/04/2024 17:15
Autor: Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiędzypokoleniowa Akademia Fotografii
Następny artykułInstalacje fotowoltaiczne na dachach Aliplastu