A A+ A++

Podczas dzisiejszej uroczystości w Operze Śląskiej odsłonięta została tablica upamiętniająca Franza Landsbergera, pomysłodawcy powstania Teatru Miejskiego. Tablica wróciła na swoje miejsce po niemal stu latach. Wydarzenie wpisuje się w obchody 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi.

Franz Landsberger 

Tegoroczny jubileusz naszego miasta to doskonała okazja by przypomnieć sylwetki osób, które tworzyły nasze miasto na przestrzeni wieków. Wśród nich bez wątpienia można wymienić Franza Landsbergera. Dzięki niemu możemy dzisiaj podziwiać gmach Opery Śląskiej. Był pomysłodawcą powstania Teatru Miejskiego, czyli dzisiejszej Opery Śląskiej.

Franz Landsberger był przedsiębiorcą, dyrektorem banku, radnym i mecenasem kultury. Był również uzdolnionym muzykiem-amatorem, założycielem kwartetu smyczkowego i chóru. Był twórcą Towarzystwa Domu Koncertowego oraz pomysłodawcą wybudowania Teatru Miejskiego. Prawie całe swoje życie poświęcił spełnianiu marzenia o stworzeniu miejsca dla sztuki. Po jego śmierci w 1925 r. we foyer teatru została umieszczona pamiątkowa tablica. Ze względu na żydowskie pochodzenie twórcy teatru, w latach 30. XX wieku tablica została usunięta. Dzisiaj po niemal stu latach pamiątkowa tablica na nowo została zamontowana w Operze Śląskiej.

Uroczyste obchody

Po odsłonięciu tablicy prezydent Bytomia zaprosił gości na spektakl galowy „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta. To najnowsza produkcja Opery Śląskiej, współfinansowana przez gminę Bytom w ramach 770-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Z tej okazji bytomianki i bytomianie otrzymali ponad 300 wejściówek na tę sztukę.

Wśród gości byli przedstawiciele miast partnerskich: burmistrz Recklinghausen Christopher Tesche, Mer Drohobycza Taras Kuchma oraz Halyna Shymanska sekretarz Rady Miejskiej Żytomierza.

– Jubileusze uświadamiają nam bogactwo naszej historii i kultury. Są zachętą, aby z nowym zapałem poznawać i doceniać dziedzictwo naszych przodków, które przez wieki inspirowało i motywowało nas do pracy, walki, wyzwań, odwagi oraz do śmiałej, pełnej rozmachu twórczości – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Skarbiec naszych tradycji lokalnych przechowuje to, dzięki czemu trwamy i rozwijamy się jako wspólnota: łączące nas wartości, pamięć o wspólnym czasie, chwilach pięknych, ale i trudnych, bezcenną spuściznę naszych zwyczajów, dorobku i sukcesji – dodał.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoważne oskarżenia wobec byłego premiera.
Następny artykułChłopcy z Dream Team wygrali turniej we Włocławku!