Z czym zatem musi liczyć się frankowicz, który korzystał z ulgi odsetkowej i wygrał proces z bankiem?
W świetle art. 45 ust. 3a ustawy o PIT, jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał ich zwrot w całości lub w części, to w zeznaniu za ten rok dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Jeśli więc wynikiem wygrania procesu frankowego będzie m.in. zwrot odliczonych wcześniej odsetek, to w rocznym PIT za rok wypłaty tej należności trzeba będzie ją doliczyć do podstawy opodatkowania (dochodu).
MF podkreśla przy tym, że ten sposób „skorygowania” ulgi odsetkowej będzie korzystny dla frankowiczów. Podatnik nie musi bowiem na nowo obliczać podatku za lata nieprzedawnione, w których korzystał z ulgi, czyli składać za nie korekt zeznań z „pominięciem” odliczenia oraz płacić odsetek za zwłokę.
Zasadniczo resort nie wyklucza też „oddania” ulgi przez korektę. Frankowicz może więc ją złożyć za lata nieprzedawnione, już nie wykazując ulgi odsetkowej. To będzie jednak w ocenie MF wiązało się z dopłatą PIT i odsetek za zwłokę. Jednocześnie z odpowiedzi dla „Rz” wynika, że kwota ulgi oddana w wyniku korekt pomniejszy tę, którą podatnik jest obowiązany zwrócić na podstawie art. 45 ust. 3a ustawy o PIT.
Diabeł w szczególe
Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, radca prawny, partner w kancelarii Gardens Tax & Legal, zgadza się, że sytuacja frankowiczów korzystających z ulgi odsetkowej będzie wymagała indywidualnej oceny. Niemniej, jeśli da się – na po … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS