A A+ A++

Francuski partner elektrowni jądrowej w Chinach: we Francji zostałaby wyłączona

23.07.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

Sytuacja w elektrowni jądrowej w mieście Taishan na południu Chin “nie jest kryzysowa”, ale gdyby siłownia znajdowała się we Francji, zostałaby już wyłączona – ocenił rzecznik francuskiej firmy EDF, która jest współwłaścicielem elektrowni, cytowany przez CNN.


Według niego sytuacja w elektrowni w Taishan jest “poważna i się rozwija”. W czerwcu CNN informowała o potencjalnym wycieku gazów z prętów paliwowych wewnątrz reaktora. Należąca do EDF spółka Framatome miała ostrzegać przed “zbliżającym się zagrożeniem radiologicznym”.

Rzecznik EDF nie wystąpił jednak z apelem do chińskich władz o wyłączenie elektrowni i podkreślił, że decyzja należy do chińskiej firmy CGN, która jest partnerem francuskiego koncernu, większościowym udziałowcem i głównym operatorem placówki.

Po czerwcowych doniesieniach CNN chińskie władze oświadczyły, że doszło do uszkodzenia pięciu prętów paliwowych, ale nie stwierdzono wycieku radioaktywnego. Promieniowanie wzrosło wewnątrz reaktora, ale zostało ograniczone przez działające zgodnie z planem bariery i nie doszło do wycieku na zewnątrz – podało ministerstwo ekologii i środowiska.

Rzecznik EDF powtórzył w czwartek, że firma wykrywała wzrost stężenia gazów szlachetnych wewnątrz reaktora i publicznie przekazała swoją opinię na ten temat chińskiemu operatorowi Taishan Nucelar Power Joint Venture (TNPJVC). EDF ma 30 proc. udziałów w tej spółce.

“Przekazaliśmy im wszystkie elementy analizy wykonanej przez EDF oraz powody, dla których we Francji zatrzymalibyśmy ten reaktor (…) aby mogli podjąć konieczną decyzję jako odpowiedzialni operatorzy” – powiedział rzecznik, którego nazwiska nie podano.

Wyjaśnił, że EDF wyłączyłaby reaktor “zgodnie z procedurami i praktyką w kwestii zarządzania elektrowniami jądrowymi we Francji”, aby “uniknąć dalszej degradacji prętów paliwowych oraz przeprowadzić dochodzenie”. Dodał jednak, że TNPJVC zamierza przeprowadzić własną analizę, a EDF nie dysponuje informacją, kiedy decyzja ma być podjęta.

ENERGETYKA – najpopularniejszy dział w naszym portalu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzym jest technologia QLED i czy warto na nią postawić?
Następny artykułJaki procesor kupić? Lepszy Intel czy AMD? Co wybrać do 400, 600, 800 i 1200 złotych? Poradnik zakupowy procesorów